GRADONAČELNIK NA PANELU OWHC-a
U fokusu svakog povijesnog grada mora biti građanin
Na poziv predsjednika Organizacije gradova svjetske baštine (OWHC) i gradonačelnika kanadskog grada Quebeca Bruna Marchanda, gradonačelnik Grad Dubrovnika Mato Franković sudjelovao je u Bruxellesu na panelu gradonačelnika gradova koji sudjeluju u pilot projektu “Quebec Roadmap”.
Naime, u okviru projekta “Quebec Roadmap” Grad Dubrovnik je, između dvadeset gradova sudionika, odabran za nositelja projekta za pitanja prometa i urbane mobilnosti. Grad Dubrovnik će u sljedećem razdoblju upravljati procesima u navedenom području, a prvi rezultati bit će predstavljeni na simpoziju OWHC-a u Cordobi u rujnu 2024. godine.
Sudionicima panela gradonačelnik Franković prezentirao je tijek aktivnosti koje Grad Dubrovnik provodi na implementiranju mjera Plana upravljanja svjetskom baštinom UNESCO-a, prvog dokumenta namijenjen ukupnom povijesnom urbanom krajobrazu Dubrovnika, a ujedno i prvog takve vrste u Republici Hrvatskoj, a čiji je prioritetni cilj očuvanje “živog grada”.
Kao jedan od najvećih izazova s kojim se susreću povijesni gradovi gradonačelnik je istaknuo problem priuštivog stanovanja i stambenog zbrinjavanja mladih obitelji. Predstavio je nove mjere kojima Grad Dubrovnik proširuje jedinstveni model dubrovačke stanogradnje s posebnim naglaskom na revitalizaciju povijesne jezgre i obnovu stambenog fonda.
Na panelu u Bruxellesu gradonačelnici dvadeset “Roadmap” gradova usvojili su manifest, političku izjavu o važnosti osnaživanja uloge gradova u stvaranju održive budućnosti. “Grad je nositelj budućnosti koja mora jamčiti kvalitetno životno okruženje... Naš cilj je poduzeti korake za stvaranje održivijih, otpornijih gradova pogodnijih za život”, stoji između ostalog u tekstu manifesta.
CAMINO DUBROVNIK - MEĐUGORJE
Grad Dubrovnik primljen u Europsku federaciju puteva sv. Jakova
Predsjednik Europske federacije puteva sv. Jakova Ildefonso de la Campa Montenegro uputio je pismo gradonačelniku Matu Frankoviću kojim ga izvještava o primanju Grada Dubrovnika u punopravno članstvo na skupštini Federacije održanoj u Poljskoj.
Tako je projekt Camino Dubrovnik-Međugorje primljen u europsku mrežu puteva sv. Jakova, a koji završavaju u od Dubrovnika 3257 kilometara udaljenome španjolskom gradu Santiago de Composteli.
Glavna skupština Europske federacije Camino ruta (European Federation of Saint James Way), održana je u poljskom gradu Torunu. Projekt 147 kilometara duge pješačko turističko-hodočasničke staze „Camino Dubrovnik – Međugorje“, koja će povezivati benediktinski samostan sv. Jakova u Dubrovniku i crkvu sv. Jakova u Međugorju, na skupštini Federacije prezentirala je zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika Jelka Tepšić.
Camino Dubrovnik-Međugorje projekt je koji se realizira u suradnji Grada Dubrovnika i Bratovštine sv. Jakova, službenog hrvatskog predstavnika u središnjoj i najstarijoj Camino instituciji - Nadbratovštini sv. Jakova u Španjolskoj. Dubrovački Camino sadrži šest etapa, a sporazum o suradnji na ovom projektu Grad Dubrovnik potpisao je s općinama Dubrovačko primorje, Ravno, Neum, Čitluk te gradom Čapljina.
Namijenjen je hodočasnicima i ostalim zainteresiranim putnicima i turistima. Staza najvećim dijelom prolazi starim putevima koje je stanovništvo ovog područja koristilo kroz povijest, a obiluje brojnim vrijednim prirodnim i baštinskim lokalitetima.
Camino Dubrovnik-Međugorje je samo dan ranije predstavljen i na tematskoj konferenciji u Europskom parlamentu u Bruxellesu, a na kojoj je bio koordinator projekta u ime Grada Dubrovnika Goran Cvjetinović. Na konferenciji, koju je organizirala hrvatska zastupnica u EP Željana Zovko, prezentirana je hrvatska Camino baština, primjeri dobre prakse te dosadašnja postignuća projekta Camino Hrvatska.
Camino Hrvatska sa svojih do sada otvorenih šest etapa, dio je europske mreže puteva sv. Jakova. pod zaštitom UNESCO-a i Vijeća Europe. Svi putevi za cilj imaju Santiago de Compostelu i njima godišnje po Europi ide preko 1,5 milijuna ljudi. Inače, hodočašće do Santiago de Compostele s današnjih hrvatskih područja počinje još 1203. godine.
Dubrovački Camino trebao bi biti otvoren za posjetitelje u svibnju 2024.godine.
Satnica među najvišim u državi
Gradu bespovratno 253.912,68 eura za sufinanciranje projekta ‘Pomoćnici u nastavi‘
Nastavak projekta Pomoćnici u nastavi u osnovnim školama Grada Dubrovnika sufinancirat će se bespovratnim sredstvima u iznosu 253.912,68 eura (1.913.105,09 kuna), a temeljem odluke Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske u okviru poziva Osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama – faza VI.
Sufinanciranje bespovratnim sredstvima, uz vlastita sredstva, značajno je jer je doprinijelo da se višestrukim povećanjem satnice angažiranim pomoćnicima Grad Dubrovnik nađe u samom državnom vrhu po iznosu cijene satnice za pomoćnike u nastavi. Podsjetimo, iznos satnice povećan je u rujnu ove godine kada je satnica za pomoćnike u predškolskim i osnovnoškolskim ustanovama na području Grada Dubrovnika povećana na 7,70 eura bruto.
Prethodno je u listopadu 2022. Grad Dubrovnik, među prvim hrvatskim gradovima, donio odluku o povećanju satnice. Neto satnica za rad pomoćnika u nastavi tada je povećana je s 25 na 35 kuna (4,65 eura), odnosno na 45 kuna (5,97 eura) bruto.
Program osiguranja pomoćnika djeci s teškoćama u razvoju provodi se kontinuirano u vrtićima i svim osnovnim školama Grada Dubrovnika, a iz godine u godinu prati ga rast broja angažiranih pomoćnika. U ovoj pedagoškoj godini u dubrovačkim osnovnim školama trenutno je angažirano 70 pomoćnika, a u vrtićima 41 pomoćnik, ukupno 111 pomoćnika rade s djecom s teškoćama u razvoju.
Rad pomoćnika u vrtićima u potpunosti se financira iz proračuna Grada Dubrovnika, a rad pomoćnika u osnovnim školama djelomično se financira iz Europskog socijalnog fonda (za školsku godinu 2023./2024. iz Europskog socijalnog fonda osigurano je 300 tisuća eura) dok ostatak sredstava osigurava Proračun Grada Dubrovnika.