
Projekt ‘Camino Dubrovnik‘, pješačka turističko-hodočasnička staza duga oko 150 kilometara od benediktinskog samostana sv. Jakova u Dubrovniku do crkve sv. Jakova u Međugorju, nekoliko je puta mijenjala datum službenog otvorenja. Zadnji spomenuti bio je kraj rujna. ‘Iz tehničkih razloga, izrada aplikacije, jednog od ključnih alata za turiste i hodočasnike, se odužila stoga se nije krenulo u svibnju‘ pojašnjava razloge kašnjenja dubrovačkog Camina koordinator projekta Goran Cvjetinović, viši savjetnik u Upravnom odjelu za poslove gradonačelnika.
- Htjeli su se izbjeći ljetni mjeseci pa se otvaranje odgodilo za jesen. Kao što je poznato, u BiH su se održavali lokalni izbori početkom studenog, a 9. studenog je u Dubrovniku održan summit Ukrajina - Jugoistočna Europa, za koji nismo imali najavu u trenutku određivanja datuma otvaranja Camina, pa je i to utjecalo na pomicanje samog datuma službenog otvaranja – kaže Cvjetinović. Naglašava kako je na zajedničkom sastanku održanom 16. listopada od predstavnika potpisnika Sporazuma zatraženo da dostave imena koordinatora za dionice koje prolaze njihovim teritorijem zbog njihove edukacije za potrebe administracije same aplikacije.
- Grad Dubrovnik je koordinaciju projekta prepustio dubrovačkoj Turističkoj zajednici koja je imenovala osobu - koordinatora koji će biti glavna kontakt osoba za dubrovačku dionicu te koji će ažurirati, dopunjavati podatke te odgovarati na upite hodočasnika i turista. Jednako tako potrebno je da svaka jedinica lokalne samouprave odredi osobu koja će biti zadužena za komunikaciju na dionicama koje oni sami najbolje poznaju, a kako bi u konačnici svi turisti i hodočasnici dobili pravovremene informacije – ističe sugovornik te dodaje:
- Dogovoreno je održavanje još jednog sastanka na razini Vlade Hercegovačko-neretvanske županije, načelnika i gradonačelnika, direktora Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanske županije, direktora gradskog TZ-a i koordinatora projekta Camino kako bi se definirala sama manifestacija svečanog otvaranja, koja je planirana za sam kraj studenoga, kao i daljnji koraci vezani za operativno upravljanje i zajedničku promociju samog projekta.
Cvjetinović se osvrnuo i na navode portala Telegram.hr u kojem se proziva Grad Dubrovnik kako je ‘spiskao novce za projekt‘, spominje se kako Grad nije podmirio troškove prema gorskim službama, planinarskim društvima koji su sudjelovali u raščišćavanju staze...
-Ispoštovane su sve obaveze koje je Grad imao u projektu. Grad nije sklapao nikakve dogovore s društvima koje taj portal navodi, pa su navedena dugovanja izmišljena. U projektu su od početka svi sudjelovali volonterski. Budući su aplikacija i web stranica spremne, staza očišćena i označena, uređen smještaj za putnike u Hutovu, nabavljena barka za prijelaz rijeke u Hutovu blatu, pomognuta obnova jedinog svetišta na Caminu- onoga Gospe mira u Hrasnomu, neozbiljno je govoriti kako je ‘spiskan novac‘ – kaže Cvjetinović.
Treba istaknuti kako je HGSS Stanica Dubrovnik na društvenim mrežama demantirala medijske napise o projektu Camino te su naglasili kako su u projekt bili uključeni isključivo volonterski, te da prema Gradu nemaju nikakvih financijskih potraživanja. Priopćenje su medijima poslali i iz Hrvatskog planinarskog društva ‘Sniježnica‘ u kojem navode kako nemaju nikakvih financijskih potraživanja prema Gradu, da su u projektu od početka volonterski te kako je njihovih 40 članova sudjelovalo u 20 akcija čišćenja i označavanja gotovo 60 kilometara duge dionice.
Camino Dubrovnik je prijavljen u svibnju na EU fondove, no projekt nije prošao.
- Nekoliko mjeseci nakon početka projekta, dakle kao nadogradnja i podrška projektu Camino europskim sredstvima, pojavila se mogućnost apliciranja na fondove EU. Projekt je na europski natječaj tada, u srpnju 2023., prijavila gradska Razvojna agencija DURA. Dakle, nisu to bila osnovna sredstva za početak projekta, koji je započeo u ožujku, već dodatna vrijednost za daljnji razvoj projekta. U prijavi su sudjelovali Grad Dubrovnik, općine Dubrovačko primorje i Ravno te grad Kotor. Nažalost, projekt nije prošao, pa tako naša želja da sudionicima projekta Camino Dubrovnik na taj način omogućimo nabavu opreme, nije uspio. Dakle, nije riječ o nikakvom dugu niti dogovoru/ugovoru nego o najboljim željama da im se pomogne. Nije tom prilikom prošlo, ali ne znači da neće na nekom drugom natječaju. Pratimo sve natječaje na kojima bi projekt mogao biti financiran – kaže Cvjetinović.
Staza je očišćena, mapirana odnosno označena, napravljen je GPS trag. Izrađene su aplikacija i web stranica, izrađena je compostela /diploma, izrađen je logo Camina, hodočasnička putovnica i pečati za nju. Također, izrađeni su tekstovi o lokalitetima, sadržajima i zanimljivostima za cijelu dužinu Camina te su tekstovi za aplikaciju prevedeni na pet jezika. Preostalo je da, nakon ovog zadnjeg sastanka s (grado)načelnicima jedinica lokalne samouprave kojima prolazi Camino, još jednom provjerimo stazu i eventualno, ako je primjerice negdje narasla visoka trava dodatno ‘ušminkamo‘ – zaključuje Cvjetinović.
Podsjetimo, Sporazum o stazi Camino Dubrovnik-Međugorje potpisan je lani u srpnju. Staza je u listopadu predstavljena u Europskom parlamentu u Bruxellesu, a Grad je na temelju ovog projekta primljen i u Europsku federaciju puteva sv. Jakova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....