StoryEditorOCM
DubrovnikLaureati 2022.

Dr. Ljiljana Betica Radić, dobitnica Nagrade Grada Dubrovnika: Svi se moramo zapitati zašto imamo toliko necijepljenih

Piše Anđelka Kelava
5. veljače 2022. - 06:59

Dobitnica ste nagrade Grada Dubrovnika za ovu godinu. Jeste li je očekivali i što vam ona znači?

Iskreno sam dirnuta dodijeljenom nagradom grada Dubrovnika, i zahvaljujem se svima koji su me predložili i koji su donijeli takvu odluku. Kao specijalist infektologije radim neprekidno više od 35 godina, sretna sam da radim posao koji jako volim uz potporu radnog okruženja i ugodno je doživjeti da je vaše djelovanje prepoznato i priznato kao djelovanje posvećeno dobrobiti Grada. Živimo u tako čudesnom gradu i svjesna sam da je ovaj Grad meni puno više dao.

image
S predsjednikom Zoranom Milanovićem na svečanoj sjednici Gradskog vijeća na Kandeloru

 
Božo Radic/Cropix

 

U vrijeme pandemije Vaš odjel imao je ključnu ulogu u borbi protiv covida- 19. Koji su bili najveći izazovi?

Ova pandemija upozorava nas da su zarazne bolesti dio nacionalne sigurnosti. Najtanja karika je bio i jest broj osoblja, posebno liječnika i medicinskih sestara, zbog čega uprava reorganizacijom pokušava osigurati službu uz pomoć djelatnika s ostalih odjela, liječnika specijalizanata i povremenih dolazaka kolega s klinika. Aktualno radimo i zbrinjavamo pacijente na tri lokacije na dva kata bolnice.

Kod nas se zbrinjavaju bolesnici od covida-19, kroz ambulantni pogon, dnevnu bolnicu ili hospitaliziraju svi oni koji zahtijevaju oksigenoterapiju putem nosnog katetera i maske ili putem visokoprotočnog kisika, dok o bolesnicima koji zahtijevaju strojnu ventilaciju brinu liječnici i sestre na Odjelu za intenzivno liječenje s kojima svakodnevno surađujemo. Koliko god to osoblje pokušava nadomjestiti, pacijenti, posebno stariji, zbog zabrane posjeta osjećaju se usamljeno. Uvijek je bolan razgovor s oboljelima pri premještaju u intenzivnu, budući pacijenti često ne osjećaju objektivno kritični nedostatak kisika, a u slučaju smrtnog ishoda, epidemiološke mjere pripreme za ukop su rigorozne, zakonom definirane, bolne i nama zdravstvenim djelatnicima.

image
Ljiljana Betica Radić
Tonči Plazibat/cropix

 

Mnoge vaše kolege govore kako se pandemiji nazire kraj. Neke zemlje su već ukinule, dok druge najavljuju ukidanje mjera. Najavljuje li omikron kraj pandemije ili će nas korona i dalje pratiti?

Kraj pandemije dolazi kad se dostigne dovoljan broj imunih ljudi, prema svjetskoj zdravstvenoj organizaciji računa se minimalno 70 posto cijepljenih. Omikron je nezaustavljiv, aktualno imamo tsunami zaraze omikronom na silaznom kraku vala delta varijante, tako da iznimno veliki broj zaraženih na sreću ne prati značajno veći broj hospitaliziranih. Nažalost, Hrvatska i dalje ima veliki broj umrlih, za razliku od zemalja s visokom procijepljenošću. Vjerujemo da će pandemija završiti tijekom 2022., i da će iz pandemijskog oblika prijeći u endemijski oblik dugotrajne sezonske prisutnosti na određenom području. Slično to se dogodilo s drugim respiratornim virusima, npr. virusom gripe, ali nije svejedno s koliko nepotrebnih žrtava će se suočiti pojedina zemlja. Svi zajedno se moramo upitati zašto kao zemlja članica Europske unije koja ima na raspolaganju sve dobrobiti moderne znanosti i medicine, učinkovito i sigurno cjepivo, nove lijekove, jaku epidemiološku mrežu, mrežu obiteljskih i bolničkih liječnika imamo nedovoljan postotak cijepljenih ljudi, posebno iz rizičnih kategorija, starijih, kronično bolesnih i imunokompromitiranih ?!

Filip i Maro - važan cilj

Vaš posao je takav da se morate stalno usavršavati i dokazivati. Postoji li u vašoj karijeri još neki cilj koji želite dosegnuti?


Osim što sam nastavila redoviti rad na Infektologiji, predajem na Sveučilištu u Dubrovniku generacijama medicinskih sestara te na poslijediplomskim tečajevima za liječnike.


Kao aktivni član Odbora za praćenje rezistencije bakterija na antibiotike RH, Intersektorske sekcije za kontrolu rezistencije na antibiotike (ISKRA) pri Ministarstvu zdravstva i Povjerenstva za sigurnu primjenu lijekova HALMED-a, aktivno sudjelujem u javnozdravstvenim edukativnim kampanjama za promicanje ispravne uporabe antibiotika na nacionalnoj i lokalnoj razini, te kroz Udrugu Hepatos-Dubrovnik kreiramo kampanju borbe protiv virusnih hepatitisa.

Kao dugogodišnji član upravnih vijeća više strukovnih udruženja sudjelujem u kreiranju programa, posebno ističem Hrvatsko društvo za infektivne bolesti i Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu, i predstavnik sam u Europskom društvu liječnika specijalista- sekcija za Infektologiju.


Cilj mi je nastaviti prenositi znanja kroz predavačku djelatnost, nastaviti javno zdravstveno djelovanje i sudjelovati u programima popularizacije znanosti, ali isto tako ne manje važan cilj mi je biti malo više s obitelji, imam dva unuka Filipa i Mara i voljela bih biti dio njihova odrastanja. Samo neka je zdravlja.

 

25. svibanj 2024 00:59