- Ništa o tome ne znam. Pročitala sam informaciju sinoć na portalu. Niti je nas uzgajivače itko zvao, niti smo imali ikakvog doticaja s tim projektom kao udruga ili pojedinci. Sramota je da nisu kontaktirali ovako važan gospodarski sektor ili barem starije i iskusnije školjkare koji bi imali što reći na temu mrijestilišta kamenica – rezignirano je predsjednica Udruge Stonski školjkari Marija Radić komentirala objavu Dubrovačko-neretvanske županije o nastavku projekta Argos kojim će se uspostaviti mrijestilište za kamenice u Malostonskom zaljevu. Projekt je predstavljen kao dio zajedničkog upravljanja aktivnostima održivog ribarstva i akvakulture za zaštitu morskih resursa Jadranskog mora u kojima sudjeluju hrvatski i talijanski partneri.
- Osim ulaganja u laboratorij za mrijestilište na Bistrini, projektom je predviđena izrada zajedničkih stručnih studija kojima će se unaprijediti sektor akvakulture i ribarstva u Jadranu. Na sastanku predstavnika Primorsko-goranske, Zadarske i Dubrovačko-neretvanske županije dogovorena je izrada zajedničkog završnog dokumenta koji će objediniti sve tri županije i biti usklađen s talijanskim partnerima – izvijestili su iz Županije.
Malostonske školjkare iznenadio je, kažu, i dio vijesti u kojem stoji kako je provedba projekta započela još u travnju pandemijske 2020. godine, a završetak se očekuje sredinom 2023. godine. Iz Županije su dodali i kako predstoji raspisivanje javne nabave za specijaliziranu laboratorijsku opremu koja će znanstvenicima sa Sveučilišta u Dubrovniku koristiti za proučavanje i razvijanje metoda mriještenja europske plosnate kamenice korisnih lokalnim školjkarima. No, potonji negoduju jer 'žive u neznanju'.
- Istina je, znamo malo ili ništa o projektu jer sveučilišni Odjel za akvakulturu ima izuzetno lošu komunikaciju sa školjkarima. Apelirali smo više puta na njih, predlagali da nas barem jednom u pola godine izvijeste što rade oko kamenica, da zajednički nekako uskladimo aktivnosti, no nije bilo sluha. Loše je kad se osjećaš van svega, a netko se cijelo vrijeme poziva na tebe i govori da radi za tvoje bolje, negoduje voditelj projekta zaštite malostonske kamenice Vedran Kunica.
Voditelj Laboratorija za marikulturu doc.dr. sc. Kruno Bonačić na na temu mrjestilišta školjkaša koji se planira uspostaviti u sklopu projekta ARGOS odgovara:
- Odjel za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku nije partner na projektu ARGOS, već je to Dubrovačko-neretvanska županija. Međutim, Županija će kroz jednu od aktivnosti projekta financirati nabavu opreme za uspostavu mrjestilišta školjkaša u sklopu prostora Laboratorija za marikulturu Sveučilišta u Dubrovniku koji se nalazi u uvali Bistrina. Uspostava mrjestilišta školjkaša, s naglaskom na europsku plosnatu kamenicu, je među ciljevima strategije Sveučilišta u Dubrovniku i Nacionalne strategije razvoja akvakulture u RH te se već dugo vremena razgovara o ovoj temi, a s čime su upoznati i školjkari u više navrata. Raniji projektni prijedlozi kojima se pokušavao ostvariti ovaj cilj nisu prihvaćeni i izuzetno je važno što će se kroz projekt ARGOS ovaj cilj konačno realizirati. Marikultura je važna djelatnost u našoj županiji koju Sveučilište u Dubrovniku u potpunosti podržava te će i dalje biti na raspolaganju svim zainteresiranim uzgajivačima za savjetovanje, zajedničke projekte i svaki oblik suradnje. - ističe Bonačić.
Na naš upit o problemima u komunikaciji s lokalnom zajednicom, iz Dubrovačko-neretvanske županije odgovaraju:
- Kao što je i navedeno u objavljenoj informaciji, završetak radova i opremanje laboratorija za proučavanje kamenica i mrijestilište, uz pretpostavku da će procedura javne nabave i zahtjev za nabavu specijalizirane opreme ići po planu, očekuje se do sredine sljedeće godine. U projektu sudjeluju 13 partnera uz Italije i Hrvatske, a vrijednost cjelokupnog projekta za Dubrovačko-neretvansku županiju je 425.000 eura.
U okviru Sveučilišta u Dubrovniku na Bistrini će se kroz projekt ARGOS uspostaviti laboratorij i mrijestilište sa specijaliziranom opremom koja će služiti u znanstvene svrhe. Uspostava mrijestilišta za kamenice i njegovo korištenje u znanstveno-istraživačke svrhe od strane Sveučilišta u Dubrovniku, može značajno doprinijeti kvaliteti trenutačnog stanja i daljnjem razvoju školjkarstva u Malostonskom zaljevu – poručuju iz najjužnije županije.