Krajem ožujka na izvanrednoj sjednici Skupštine NPKLM vodovoda izglasano je vrtloglavo poskupljenje vode od gotovo 25 posto, građani su za poskupljenje direktno optužili direktora Jakova Belića, on je tvrdio da je jedini krivac HEP i da je mjera interventna, odnosno da će od 1. srpnja voda biti jeftinija.
Tako je i bilo, redovna sjednica Skupštine NPKLM vodovoda u Korčuli je održana 14. lipnja, Skupština je jednoglasno usvojila novu odluku o cijeni vodnih usluga koja je na snagu stupila 1. srpnja, voda je jeftinija za osjetnih 83 lipe! Za Grad Korčulu i općine Janjina, Mljet, Lumbarda i Lastovo umjesto dosadašnjih 13,04 kn iznosi 12,21 kunu po kubičnom metru, Općina Slivno umjesto dosadašnjih 10,76 kuna plaćat će 9,93 kune, a Kula Norinska 8,79 kn umjesto dosadašnjih 9,62 kn.
Kako je direktor Belić uspio smanjiti cijenu vode?
Proteklih nekoliko mjeseci nisu bili laki direktoru Beliću, mediji, društvene mreže, gradske ćakule, svi prsti upereni su na njega kao isključivog krivca za neočekivano veliko poskupljenje vode. Međutim, nije lako ni građanima, nakon strahovitog poskupljenja benzina, namirnica, struje,poskupila je i voda, njihova je ogorčenost opravdana. Događaji koji su krajem ožujka prethodili poskupljenja podsjećali su na psihološki triler, Belić je, kaže, bio spreman na poskupljenje zbog rasta struje, no struja je poskupila za nevjerojatnih 270 posto nakon čega je dovedeno u pitanje likvidnost NPKLM vodovda, inače jednog od najdužih u Europi koji vodu distribuira na udaljenosti od 150 kilometara za što troši i jako puno struje za prepumpavanje. Hrvatska energetska regulatorna agencija objavila je cijenu po kilovatnom satu 25 posto skuplju i tu je priči bio kraj, potrošnja struje za prošlu godinu koštala je vodovod tri milijuna kuna, a ove godine, uz mrežarine za sve priključke, moraju izdvojiti više od devet milijuna kuna! Ogromna razlika očekivano se prelomila preko leđa građana.
Međutim, Belić nije odustao, čvrsto je odlučio do srpnja smanjiti cijenu vode, a evo kako je u tom naumu i uspio. Iako je najavljivao nekoliko načina na koji bi mogao smanjiti cijenu, kao npr. odluku načelnika i gradonačelnika da NPKLM jednu godinu odvedu u svjesni gubitak. Ipak, to se nije dogodilo, Belić je pronašao dva načina kojima je vodu osjetno pojefitnio za 83 lipe.
"NPKLM vodovod isporučuje vodu lokalnom distribucijom kućanstvima, ali ima jedinica lokalne samouprave koje imaju svoja poduzeća za isporuku vode na veliko. U njihov sustav uđe naša voda i onda je oni prodaju svojim korisnicima, a to su poduzeća Metković d.o.o., Vodovod Opuzen, Vodovod i odvodnja Orebić i Voda Mljet d.o.o. Njima se računa cijena po stvarnom trošku i u tom trošku je 10 posto priznatih gubitaka. Ponavljam, radi se o priznatom gubitku, sve uprave svih poduzeća su priznale taj gubitak prilikom utvrđivanje cijene vode za isporuku na veliko", objasnio je Belić.
Budući da je natjerao da poduzeća priznaju, odnosno plate taj gubitak od 10 posto, građanima je cijena vode pojefitnila za 41 lipu, a onda je krenuo smanjivati gubitke. Iako se dosta polemiziralo o gubicima NPKLM vodovoda, oni su među najmanjim u državi. NPKLM je tako prošle godine imao 43,83 posto gubitaka, a ove godine smanjuje na 37,85 posto. Usporedimo malo s drugim mjestima na otoku i Hrvatskoj, vodovod u Blatu ima gubitke od 65,2 posto i to dva posto više nego prošle godine, Ploče 66 posto, Imotski 79 posto, Split 59 posto, Omiš 58 posto, Zadar 63 posto, Zagreb 52 posto. Europski standard za postotak gubitak u vodovodima, koji ne može biti nula, je 25 posto, to je ideal kojem treba težiti. U Hrvatskoj je tu odličan Dubrovnik s 35 posto gubitaka te novi, mali i moderni vodovodi Komiža, Jelsa i Supetar s oko 25 posto.
Belić je obećao građanima dati sve od sebe i smanjiti gubitke za još 8 posto kako bi došao u top vodovode Hrvatske s minimalnim gubicima. Možda to ne bi bilo toliko ambiciozno da se ne radi o starom vodovodu dugom 150 kilometara koji je prošle godine imao 730 puknuća, to su po dva puknuća baš svaki dan. Zvučat će nevjerojatno, ali čak 460 od tih puknuća dogodilo se u Korčuli i Lumbardi, a od tih 460 u Lumbardi je bilo točno pola! Ove godine je još gore, ističe Belić, u Lumbardi je sve više i više puknuća, prošlog ponedjeljka su u Lumbardi zabilježena čak pet puknuća što je već zabrinjavajuće. Ipak, djelatnici vodovda su na terenu 24 sata dnevno, na sanaciju puknuća izlaze i po noći, a gubitak se prati noćnim minimumom koji je trenutno upola manji. Iako će se točan postotak gubitka doznati tek na kraju godine izračunom prosjeka, očitim smanjenjem građanima je pojefitnila voda za dodatne 42 lipe, ukupno 83 lipe.
"Pratim financijsko poslovanje svaki mjesec, trenutno nema minusa i poslovanje vodovoda ne dolazi u pitanje. No, pitanje je što će biti sljedeće godine, cijena struje samo raste. Za nas neće rasti do 1. travnja sljedeće godine jer imamo potpisan Ugovor s HEP-om, a što će biti nakon tog datuma kad se raspiše novi natječaj, to nitko ne zna", poručio je Belić.