
Ovih su dana potvrđena dva nova slučaja hripavca u Dubrovniku. Zavod za javno zdravstvo DNŽ od srpnja bilježi 12 slučajeva, svi su s područja Dubrovnika i okolice. Upravo je među dubrovačkom djecom najslabiji obuhvat cijepljenjem, dok je situacija u Metkoviću i Korčuli mnogo bolja.
- Primovakcinacija u županiji je dosegla tek 78,4 posto, dok su docjepljivanja i niža od toga. Prvo docjepljivanje je na 68,2 posto, a drugo, nakon navršenih pet godina, samo 34, 9 posto i po tome smo najlošiji u Hrvatskoj! Najviše prijavljenih slučajeva hripavca na dubrovačkom području je u dobi od jedne do četiri te od pet do devet godina. Radi se o djeci koja su necijepljena ili su nepotpuno cijepljena. Kako se djeca koja nisu uredno cijepljena upisuju u vrtiće? Zdravstveni voditelji u vrtićima znaju, dolaze li oni s liječničkim potvrdama o kontraindikaciji za cijepljenje cjepivom Di-Te-Per – kaže dr. Miljenko Ljubić, voditelj Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo DNŽ.
U dječjim ambulantama nema cjepiva na pertusis za djecu od tri do pet godina, za one kojima se cijepljenje odgađalo, kaže dr. Ljubić.
- Međutim, nitko necijepljenje djeteta ne može opravdavati nedostatkom cjepiva. Bilo ga je do kraja listopada. Trenutačno ga nema, a obično se nabavlja početkom kalendarske godine. I sada imamo cjepiva za djecu koja se redovno cijepe do treće godine života, a vakuum je za ove od tri do pet godina – ističe dr. Ljubić.
Inače se u županiji godišnje bilježi do desetak slučajeva hripavca.
- Kod nas nema PCR nego samo serološko testiranje na hripavac, što malo dulje traje. U slučaju pojave hripavca u vrtićkom ili školskom kolektivu, kontakti ne moraju uzimati antibiotik – kaže sugovornik.
Hripavac je akutna infektivnu bolest dišnog sustava uzrokovana bakterijom bordetella pertussis. Prenosi se kapljičnim putem i može imati ozbiljne posljedice kod novorođenčadi i male djece. Uz simptomatsku terapiju, hripavac se liječi antibioticima. Najučinkovitija prevencija je, ponavlja epidemiolog, još uvijek je cijepljenje.