StoryEditorOCM
DubrovnikŠTO JE S TRASOM?

Bratovština sv. Jakova otkazala dubrovački ‘Camino‘. Evo kad će se pješice moći do najvećeg marijanskog svetišta

Piše Maja Rilović Koprivec
24. svibnja 2024. - 18:31

Camino tjedan “Dubrovnik – Međugorje” koji je organizirala Bratovština sv. Jakova – otkazan je. Sudionici koji su uplatili kotizaciju i planirali šest dana provesti na drevnim putovima  dubrovačkog zaleđa i Hercegovine od benediktinskog samostana Sv. Jakova u Dubrovniku do crkve Sv. Jakova u Međugorju, obaviješteni su kao će im se uplaćeni novac vratiti, no šira javnost nije obaviještena o tome.  Naime, staza Camino Dubrovnik-Međugorje u završnoj je fazi priprema za otvaranje i cijela trasa je trebala biti javno predstavljena najmanje tjedan dana prije službenog otvaranja što je najavljeno  krajem svibnja. Od svega, zasad, ništa.

image

Camino Dubrovnik-Međugorje.

Grad Dubrovnik/

Dubrovački planinari i zaljubljenici u prirodu jedva čekaju otvaranje ove oko 150 kilometara duge trase, a i sami su u velikom broju sudjelovali u njenom uređenju. Ova nova ruta predstavlja važnu poveznicu vjerskog, kulturnog i povijesnog naslijeđa BiH i Hrvatske, na glavnoj skupštini Europske federacije Camino ruta (European Federation of Saint James Way), primljena je u europsku mrežu puteva sv. Jakova, a koji završavaju od Dubrovnika 3257 kilometara udaljenome španjolskom gradu Santiago de Composteli. Camino Dubrovnik-Međugorje predstavljen je i na tematskoj konferenciji u Europskom parlamentu u Bruxellesu.

image

Camino Dubrovnik-Međugorje.

Grad Dubrovnik/

Trasa dubrovačko hercegovačkog Camina sadrži šest etapa, a sporazum o suradnji na ovom projektu Grad Dubrovnik potpisao je s općinama Dubrovačko primorje, Ravno, Neum, Čitluk te gradom Čapljina.

Staza najvećim dijelom prolazi starim putevima koje je stanovništvo ovog područja koristilo kroz povijest, a obiluje brojnim vrijednim prirodnim i baštinskim lokalitetima.

Koordinator projekta u ime Grada Dubrovnika Goran Cvjetinović objašnjava što je razlog tome što trasa još nije otvorena unatoč ranijima najavama:

 - Sama trasa je gotova, put je potpuno obilježen i očišćen, međutim još nije gotova aplikacija  koju želimo napraviti sa svim sadržajima  koji su potrebni da prate ovaj put. Malo se kasnilo s mjerenjem same staze, fotografijama, tekstovima u pripremi jer ipak se duž staze nalazi čak 108 lokaliteta  povijesne baštine. Važno je reći kako se na stazi radilo uglavnom volonterski i u šest jedinica lokalne samouprave u dvije države i dvije biskupije, pa će ona biti službeno otvorena kada se sve dovrši i kada svi uključeni budemo mogli zajedno sudjelovati u otvorenju – govori Cvjetinović. Na čišćenju staze što nije bio nimalo lagan posao  sudjelovali su volonteri dvaju planinarskih društava Snježnice i Brotnja, HGSS-a iz  Čitluka, Čapljine i Dubrovnika, Komunalna poduzeća Ravnog i Neuma, JVP Dubrovački vatrogasci, DVD Osojnik, Zaton, Orašac i Slano, sveukupno dvjestotinjak ljudi. 

16. lipanj 2024 20:12