RH ima 18 zaštićenih oznaka izvornosti vina i jednu koja trenutno ima status prijelazne nacionalne zaštite te 6 oznaka zemljopisnog podrijetla jakih alkoholnih pića. Kada govorimo o broju zaštićenih proizvoda na razini EU s 47 proizvoda dospjeli smo na visoko 7. mjesto članica
Zbog različitosti klimatskih i pedoloških uvjeta, zemljopisna područja uzgoja vinove loze u Republici Hrvatskoj podijeljena su na četiri regije: Slavonija i Hrvatsko Podunavlje, Središnja bregovita Hrvatska, Hrvatska Istra i Kvarner i Dalmacija.
Kao posebnost hrvatskog vinarstva i vinogradarstva ističe se bogatstvo autohtonih sorti, koje uz preporučene sorte čine temelj za proizvodnju vina sa zaštićenom oznakom.
Republika Hrvatska ima 18 zaštićenih oznaka izvornosti vina (ZOI) i jednu koja trenutno ima status prijelazne nacionalne zaštite, te šest oznaka zemljopisnog podrijetla jakih alkoholnih pića.
Kako bi se vinogradarsko-vinarskom sektoru osigurala konkurentnost i omogućilo praćenje svjetskih trendova u tehnologijama proizvodnje grožđa i vina, u Republici Hrvatskoj provodi se Nacionalni program pomoći sektoru vina za koji su osigurana financijska sredstva iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i nacionalnih izvora. Uspješno su završena dva programska razdoblja u okviru Nacionalnog programa pomoći sektoru vina.
U sklopu Nacionalnog programa pomoći sektoru vina provodile su se sljedeće mjere: informiranje u državama članicama, promidžba na tržištima trećih zemalja, restrukturiranje i konverzija vinograda te ulaganja u vinarije i marketing vina.
Vinska omotnica od 35,8 milijuna eura
Samo u razdoblju od 2019. do danas iz Vinske omotnice je za ulaganja u vinarije odobrena potpora u iznosu 35,8 milijuna eura za 278 projekata. Istovremeno, objavljena su tri natječaja za mjeru Restrukturiranje i konverzija vinograda te je iz ove omotnice odobrena potpora u iznosu od gotovo 12 milijuna eura, čime je restrukturirano više od 500 hektara vinograda.
Ukupno je u okviru mjera i natječaja iz Programa ruralnog razvoja za sektor vinogradarstva ugovoren iznos potpore od gotovo 24 milijuna eura, a kroz natječaj koji se odnosio na podizanje novih vinograda i/ili restrukturiranje vinograda stolnih kultivara planirano je podizanje novih nasada vinograda na površini većoj od 113 hektara. Nakon završetka drugog programskog razdoblja sektoru vina dodjeljuju se potpore u okviru Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. – 2027.
Za intervencije iz sektora vinarstva predviđena su ukupna sredstva u iznosu od 41,64 milijuna eura.
Predstavljanje hrvatskih vina poseban je marketinški zadatak. U bogatstvu autohtonih sorti nalazi se potencijal za šire predstavljanje hrvatskih vina. U ostvarenju toga cilja na temelju Zakona o vinu (NN 32/19) proizvođačima vina dana je aktivna uloga u kreiranju prepoznatljivosti Republike Hrvatske kao vinske zemlje udruživanjem proizvođača na nacionalnoj i regionalnoj razini kroz uspostavljanje regionalnih organizacija vinara i vinogradara u četiri vinogradarske regije i priznavanje četiri regionalne organizacije.
Na sedmome mjestu u EU-u
Za potporu u radu regionalnih organizacija vinara i vinogradara provodi se Program sufinanciranja rada regionalnih organizacija od 2021. godine. Namjera je Programom podržati sve aktivnosti rada regionalnih organizacija koje pridonose razvoju marketinga i promocije vinara iz svoje regije, te razvoj sektora vinarstva u Republici Hrvatskoj.
Za razdoblje od 2021. do 2023. godine financijska sredstva iz prvog programskog razdoblja utrošena su u stopostotnom iznosu. U tijeku je novo programsko razdoblje provedbe Programa sufinanciranja rada regionalnih organizacija za razdoblje od 2024. do 2026. godine.
Provedba Programa potpore financirat će se u iznosu od 1.800.000,00 eura iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske za trogodišnje razdoblje.
Kada govorimo o broju zaštićenih naziva poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na razini EU-a, bilo kao zaštićena oznaka izvornosti bilo kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla, s 47 proizvoda dospjeli smo na visoko sedmo mjesto članica. Tu ubrajamo i šest ekstra djevičanskih maslinovih ulja, uz brojne dalmatinske delicije kao što su Dalmatinska janjetina, Dalmatinski pršut, Dalmatinska panceta i Dalmatinska pečenica.
Da bi još više istaknulo i pozicioniralo hrvatske kvalitetne proizvode, Ministarstvo poljoprivrede uspostavilo je dobrovoljni nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda “Dokazana kvaliteta”.
Osim informiranja potrošača o dodanoj vrijednosti proizvoda, odnosno o tome da je upravo Hrvatska zemlja podrijetla glavnog sastojka te ujedno i zemlja gdje je taj proizvod proizveden ili prerađen, ovaj sustav štiti i proizvođače od nepoštenih praksi.
Trenutno su priznate oznake “Dokazana kvaliteta” koje se odnose na osam sektora, i to voća, konzumnih jaja, povrća, mesa peradi, mlijeka i mliječnih proizvoda, svježeg svinjskog mesa, junećeg mesa i meda, te je svakim danom sve veći broj certificiranih proizvođača i proizvoda iz ovog sustava.