Vrlo tankom većinom glasova nedavno je u Europskom parlamentu prihvaćena uredba vezana uz GMO sjeme, a koja će imati utjecaja i na naše proizvođače hrane. Sjećate li se američkih dokumentaraca o GMO sjemenu koje je vjetar raspršio na susjedne površine pa su vlasnici ni krivi ni dužni, zbog toga morali plaćati velike globe poljoprivrednim korporacijama? To bi se lako moglo dogoditi i našim uzgajivačima u Neretvi ili Konavlima. U sklopu Mediteranskog sajma koji se održava u Hotelu Rixos sutra će se o temi “Prijedlog Uredbe o biljkama dobivenim novim genomskim tehnikama i što nam donose promjene europskog GMO zakonodavstva?”, održati konferencija za medije.
Sudionici konferencije su doc. dr. sc. Josip Haramija iz Hrvatskog agronomskog društva; dr.sc. Renata Hanzer, rukovoditeljica Odjela za biotehnološke analize, mikotoksine i rezidue pesticida Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore te potpredsjednik Vijeća poljoprivrednih udruženja Europske unije (COPA) i Domagoj Živković, mladi nagrađivani maslinar. Moderatorica: Nikolina Trojić, predsjednica ŽK Dubrovnik
Još 2005. godine, na Mediteranskom sajmu pokrenuta je i ostvarena ideja o proglašenju Dubrovačko – neretvanske županije GMO free županijom. Stoga je Mediteranski sajam idealno mjesto da se propita utjecaj usvajanja ove Uredbe na razini Hrvatske, ali i cijele Europske unije. Predložena Uredba imat će značajan utjecaj na troškovnu stranu naših sjemenara te poljoprivrednika, a neosporno će unijeti na „mala vrata“ GMO sjemena u proizvodnju na europskom prostoru, poručuju organizatori.