StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetCOVID POTVRDE |

Zašto za preboljene traju upola kraće, iako za to nema znanstvenog opravdanja?

Piše Dubravka Marjanović Ladašić
6. listopada 2021. - 11:30

Nakon što je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak prošlog petka najavio da će covid potvrde trajati jednako za preboljene i cijepljene – jer je po nizu istraživanja dokazano da imunitet kod preboljenih traje i duže – to se do danas nije dogodilo. Naime, javljaju nam se građani koji od ponedjeljka vade potvrde i pokazuju da njima kao preboljenima traju tek 180 dana, dok cijepljenima one traju više nego duplo duže – 365 dana.

image
Davor Božinović
Boris Kovacev/Cropix

To se kosi i s tvrdnjom ministra Božinovića koji je na istoj press konferenciji u petak rekao da je 'Covid-potvrde pogrešno povezivati s cijepljenjem'. Kako ih je to pogrešno povezivati s cijepljenjem, ako za preboljene one traju duplo kraće? Zbog te činjenice pogrešno je ne zaključiti da one nisu povezane s cijepljenjem.

- Na razini EU, potvrda o preboljenju vrijedi 180 dana, a na razini Hrvatske 360 dana. Mi, naime, imamo pravo donijeti našu preporuku jer ne mislimo da ima potrebe da se razlikuje broj dana kod onih koji su preboljeli i koji su cijepljeni. Mi smatramo da je tih 365 dana vrijeme koje možemo priznati i za preboljenje i za cijepljenje – izjavio je Capak u petak. Danas je utorak i ništa od toga. Zašto?

image
Krunoslav Capak
Boris Kovacev/Cropix

Isti upit poslali smo na tri adrese – sjedištu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Ministarstvu zdravstva i Nacionalnom stožeru. Do navedenog roka nismo dobili odgovor niti od jedne od nadležnih institucija, iako su inače vrlo brzi i korektni s odgovorima. Ako nam ipak odgovore, objavit ćemo.

Stoga smo potražili drugi stručni izvor koji bi nam objasnio ovakve nelogičnosti i znanstveno neutemeljene odluke. Voljan objasniti bio je prof. dr. sc. Gordan Lauc, molekularni biolog i član Vladinog Znanstvenog savjeta.

image
Davor Božinović
Boris Kovacev/Cropix

- Odluka da covid potvrde traju dulje za one koji su cijepljeni, nego za one koji su preboljeli, nema nikakvo znanstveno opravdanje. Štoviše, svi rezultati pokazuju da imunitet stečen cijepljenjem opada puno brže od imuniteta stečenog prebolijevanjem, tako da bi zapravo bilo opravdano donijeti upravo suprotnu odluku, tj. da potvrde za one koju su preboljeli traju dulje nego za one koji su cijepljeni. No, i same potvrde zapravo uopće nemanju smisla jer su osmišljene u vrijeme kada smo mislili da će zaraza cijepljenih biti rijetka, no danas znamo da to uopće nije rijetko i da zaštita od zaraze 6 mjeseci nakon cijepljenja iznosi svega oko 50%. Srećom, zaštita od teškog oblika bolesti je i dalje vrlo dobra, tako da je za sve one kojima prijeti realan rizik za teški oblik bolesti cijepljenje jako mudra odluka. S druge strane, cijepljenjem očito ne možemo steći kolektivni imunitet i jasno je da ćemo svi doći u kontakt s virusom. Bilo kakve mjere za usporavanje širenja virusa u periodu niskog opterećenja zdravstvenog sustava zapravo je jako kontraproduktivno, jer će koncentrirati veći broj teško bolesnih ljudi u zimski period – zaključio je Lauc.

16. studeni 2024 13:29