StoryEditor
Hrvatska i svijetMATIJA MATEČIĆ, PREDSJEDNIK UDRUGE LJUBITELJA ZVJEZDANIH RATOVA

Star Wars Hrvatska uzvraća udarac

Piše PSD.
25. ožujka 2016. - 21:45
Freško je Dubrovčanima u sjećanju iznenadni pohod Dartha Vadera i njegove pratnje te njihov đir Gradom. Bilo je mnoštvo upitnika iznad glave, a slika pripadnika intergalatkičke vojske – stormtroopera s place na Gundulićevoj poljani završila je i na internetu uz pitanje: "Vi mladiću čini se nijeste iz Grada?". "Mladići" koji su pohodili Dubrovnik zaista nisu iz Grada nego iz Udruge ljubitelja Zvjezdanih ratova (MOS Croatia Spaceport) koja okuplja 150 članova.Sedmi nastavak probudio "Silu" i u HrvatskojU dva navrata su tri kostimirana člana udruge posjetila Dubrovnik: Darth Vader, dva stormtroopera i jedan maldalorijanski plaćenik. Među njima je u kostimu stormtroopera bio i predsjednik udruge, Matija Matečić, koji je tijekom svog trećeg posjeta odvojio vremena za Dubrovački vjesnik.Dubrovnik je od početka postavljanja kulisa za osmi nastavak popularne svemirske sage zapao u Star-Wars-maniju. Tim bolje za članove ove udruge entuzijasta. Naime, posljednji nastavak indirektno je utjecao i na broj članova te očigledno probudio "Silu" i u Hrvatskoj.- Najveći smo rast zabilježili krajem prošle godine kada je izašla Epizoda VII i aktivirala ljubav fanova prema franšizi. Udruga službeno postoji od 2002. Nastala je iz grupice fanova u Zagrebu još krajem 1990-tih, kaže Matečić.Globalni uspjeh Lucasov filmski serijal zahvaljuje upravo hordama obožavatelja. Članovi udruge 'razasuti' su posvuda u Hrvatskoj.- Jezgra udruge je u Zagrebu, ali fanovi su iz svih dijelova Lijepe naše. Imamo i nekoliko članova iz Dubrovnika, kaže predsjednik i objašnjava što njihovu grupu čini posebnom:- Iz Istre imamo dosta članova koji su aktivni u izradi kostima. Sama izrada kostima je presedan u razvoju naše udruge, s obzirom da je do prije godinu dana postojao jedan ili dva kostima u čitavoj Hrvatskoj. Onda smo 'zapalili' atmosferu i samom promidžbom udruge, Zvjezdanih ratova, događanjima koja smo organizirali u Zagrebu i u Splitu. Ljudi su se zaintrigirali i počeli izrađivati svoje vlastite kostime. Kostimi ovakve kvalitete se ne mogu nabaviti u trgovini.Kostima nema u po dućanimaKostim "stormtroopera" koji Matečić nosi na sebi ručno je rađen, i to sveukupno pet godina!- Sve radimo sami. Dobiju se u kalupima nekakve stvari, kao savijena plastika, ali bude još dosta posla s rezanjem, lijepljenjem, osmišljavanjem kako taj kostim treba u konačnici izgledati jer nigdje do godinu i pol dana nije bio u službenoj prodaji. Fanovi inače kostime slažu desetljećima i sve je to bilo po intuicije ili na osnovu onog viđenog na samom platnu. Nikada nisu postojali kostimi u slobodnoj prodaji po dućanima.Budući da su kostimi toliko unikatni, samo po sebi se nameće pitanje cijene. Voditelj obožavatelja Ratova zvijezda ima duhovit odgovor.- Kako je rekao moj jedan kolega iz udruge - inače kolekcionar – koliko žena dopusti pa onda još malo!Pažnju koju su izazvali svojim pojavljivanjem u Dubrovniku je ogromna. I za one koji su se kojim slučajem uspaničili: iako je došao mračni lord, Imperij ne uzvraća udarac! Cilj takvih akcija je zaintrigirati obožavatelje. Rado se članovi slikavaju s fanovima, strpljenja ima u izobilju. Dokazuje to i sam predsjednik udruge koji za vrijeme cijelog razgovora nikoga nije odbio za fotografiju! Selfie, skupna fotografija, poziranje... sve dolazi u obzir. Važna je zabava, ali članovi udruge ne teže toliko medijskoj "pompi" koliko humanitarnim aktivnostima.- Ideja za prvi posjet došla je na jednoj od redovnih druženja u Zagrebu. Izabrali smo i tri najupečatljivija kostima: Darth Vader i dva stormtroopera. Još jedan povod prvog dolaska je bio da se slikamo s transparentom "501 legije". To je globalno udruženje fanova koji stvaraju svoje kostime po najvišim standardima, ali poanta te organizacije je u potpunosti humanitarna. Oni volontiraju po dječjim bolnicama, događanjima i zapravo se isključivo bave humanitarnim radom. Taj prvi put kada smo bili ovdje uspjeli smo napraviti fotografiju na Stradunu na setu, no u tom su nas trenutku zaštitari zamolili da to više ne radimo jer nije dopušteno da se slika kostim na samom setu, što je nama i dandanas potpuno nelogično. Idući put smo došli opet u tri kostima, ovaj put nam se kolega iz Rijeke nije mogao pridružiti pa ga je zamijenio jedan poznati zagrebački tetovirač Gandalf. On je bio onaj hrvatski mandalorijanski plaćenik i tog puta smo osim slikavanja za potrebe udruge odlučili napraviti humanitarni posjet dječjem odjelu Opće bolnice gdje smo iznenadili mališane, prepričava Matečić.Tako je Darth Vader od možda najvećeg negativca u povijesti filma pretvorio, bar u Dubrovniku, u velikog pozitivca kojeg će pamtiti djeca koja su se zatekla na dječjem odjelu Opće bolnice.Leia i Han Solo s paketom JabbaOsim što điravaju po Gradu, članovi udruge sudjeluju na raznim znanstveno-fantastičnim konvencijama. Sa samom produkcijom i snimanjem nemaju nikakve veze, ali su zato povezani s fanovima iz regije.- Na ovom području postoji samo naša udruga, s time da imamo punu podršku kolega iz Srbije koji stvaraju sami svoje kostime, iz Slovenije, dok iz Bosne imamo fanove, ali nitko nema izvorni kostim.Udruga ima i svoj vlastiti portal na kojemu prate snimanje u Dubrovniku i redovno objavljuju novosti vezane za Ratove zvijezda. Dubrovnik bi u novom filmu mogao postati rodni grad Hana Soloa kojeg je utjelovio slavni američki glumac Harrison Ford.- Meni je osobno drago što Dubrovnik može biti potencijalni rodni planet Hana Soloa, inače plaćenika koji se borio za opće dobro drugih u galaksiji i jednog od glavnih protagonista čitavog serijala. Po njemu sam osobno dobio nadahnuće da napravim nešto za dobrobit drugih, a to je moj online servis za izdavanje računa koji se upravo zove "Solo", rađen upravo da olakša prve korake u poduzetništvu mladih poduzetniku. Servis je potpuno besplatan za male poduzetnike. Drago je da je nekoliko ljudi primijetilo da je taj servis svojevrsni hommage Zvjezdanim ratovima. Imamo na primjer paket "Jabba", a na našoj online podršci rade operateri "Han Solo" i "Leia" i super mi je što se ljudima sviđa takav opušteniji način vođenja ozbiljnog posla, kaže MatečićKada nije stormtrooper, voditelj udruge se bavi svojim servisom i putuje svijetom. I kada prođe sva gungula oko snimanja Dubrovnik će vječno ostati grad iz galaksije i važna postaja za sve ljubitelje Lucasove sage. Nije tako zapisano u zvijezdama, već u Zvjezdanim ratovima.Piše: Bruno Lucić Foto: Tonči Plazibat/EPH
loading...

Izdvojeno

18. rujan 2020 23:59