Na slovenskom Krasu, uz granicu s Italijom, i u četvrtak se bore s požarom, koji je do sada zahvatio više od 2000 hektara površine i po nekim je ocjenama najveći do sada ikad zabilježen, donosi Slobodna Dalmacija.
Požar koji se prije dva dana proširio iz Italije, u noći sa srijede na četvrtak bio je pod nadzorom, ali je stanje popodne opet vrlo ozbiljno. Iz triju sela na području požara ( Vojščica, Temnica i Novel), gdje živi oko 400 stanovnika, odlukom civilne zaštite određena je evakuacija premda je vatra još dosta udaljena od samih naselja, ali je područje za život opasno jer ga obavija gust dim.
Regionalni stožer civilne zaštite potvrdio je da su, uz stotine slovenskih vatrogasaca iz cijele zemlje u intervenciji jutros pomagali hrvatski kanader i avion pilatus slovenske vojske, no da gusti dim nad požarištem onemogućava gašenje vatre iz zraka, pa se čekaju uputstva kako dalje.
Hrvatske Oružane snage uputile su danas i dodatni kanader u Sloveniju na gašenje požara na području Renškog Vrha u blizini Nove Gorice, izvijestilo je hrvatsko Ministarstvo obrane, a u gašenju pomažu i hrvatski vatrogasci.. Ipak, pilot je donio procjenu kako zbog jakog dima vidljivost nije dovoljna pa je vraćen u Hrvatsku gdje čega poboljšanje situacije.
Mediji prenose da je slovenskim vatrogascima pomoć iz zraka, nakon Hrvatske, Italije i Austrije, ponudila i Slovačka, čiji je jedan avion za gašenje navodno već na putu.
Povjerenik za upravljanje kriznim situacijama Janez Lenarčič oglasio se na Twitteru i zahvalio Hrvatskoj, Austriji i Slovačkoj na pomoći u gašenju požara. “Cijenimo njihovu pomoć u okviru europskog mehanizma za civilnu zaštitu”, napisao je, dodavši da je to primjer europske solidarnosti u praksi.
Područje požara jučer je posjetio premijer Robert Golob, koji je upozorio da Slovenija nema potrebne kapacitete za gašenje iz zraka, te će predložiti interventne mjere kako bi se iduća sezona požara dočekala spremnije, a danas je na terenu požarišta opet ministar obrane Marjan Šarec.
Područje slovenskog Krasa, na kojemu sada gori, požar je opustošio i 2003. godine, kad je izgorjelo nešto više od tisuću hektara šume i niskog raslinja. Isto kao i u ovom slučaju, požar se i te godine proširio iz Italije, gašenje je ometala jaka bura i gasili su ga deset dana.
Kako prenose slovenski mediji, slično bi moglo biti i s ovogodišnjem vatrenom stihijom u tom dijelu Slovenije, a neki kažu da bi opasnost da se požarište, i nakon što bude pod nadzorom, ponovo aktiviralo prestala samo nakon jakih oborina koje bi trajale više dana, što se po prognozama ne očekuje, a barem do kraja tjedna najavljuje se i daljnji rast temperatura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....