Usprkos brojnim optužbama za korupciju i nepoštivanja prava radnika, Katar je na prostoru manjem od Crne Gore organizirao Mundijal kakav će se teško ponoviti uskoro. Piše to Danilo Mitrović za crnogorski portal Vijesti, a prenosi Slobodna Dalmacija.
Osam velebnih stadiona, bisera moderne i tradicionalne arhitekture, nov novcat metro, jedan osrednji grad, kilometri puteva, četvorni metri trgova i parkova koji se zelene usred pustinje - sve je to napravio Katar da bi organizirao najveće sportsko natjecanje, Svjetsko nogometno prvenstvo - podsjeća Mitrović, pitajući se na koncu: je li Katar položio ispit?
Katar je zemlja površine 11.582 kvadratna kilometra - manja od Crne Gore (13.812), povlači paralelu novinar crnogorskog portala.
Da je to najmanja zemlja koja je ikad organizirala natjecanje takvih "gabarita" znaju i ptice na grani, a teško da će se u bliskoj budućnosti ponoviti slučaj da se na takvom mikroprostoru smjesti toliko reprezentacija, toliko stadiona, kampova, iznad svega - preko milijun navijača.
Teško da ćete ikada više u jednom danu moći uživo gledati čak dvije utakmice. Na primjer, Brazil - Hrvatska i Argentina - Nizozemska u četvrtfinalu - bilo je to 22, najuzbudljiviji dan 22. Svjetskog prvenstva. Na narednom Mundijalu u Americi, Kanadi i Meksiku da biste gledali narednu utakmicu trebalo bi vam trebalo čak promijeniti i neku vremensku zonu - i tek za dva dana da gledate novi meč, ilustrira portal Vijesti 25.
U Kataru je bilo sve na dlanu, a samim tim i odgovornost domaćina bila je veća, pod teretom optužbi da je domaćinstvo "kupljeno" petrodolarima i da su se prilikom izgradnje infastrukture kršila radnička prava. Iz europskih zemalja kako se bližio početak Mundijala stizali su i napadi da se u Kataru krše osnovna ljudska prava, uz neviđenu medijsku kampanju i pokušaj bojkota iz nekih zemalja.
Katarci su, inače, velika manjina u svojoj zemlji. Ima ih svega 20 posto, dok ostatak od ukupno 2,8 milijuna stanovnika, kompletnu radnu snagu čine Indijci (ima ih preko 600 tisuća), slijedi Bangladeš sa oko 400 tisuća, Pakistanaca ima u sličnoj brojki, tu su i brojni Egipćani, ljudi iz Šri Lanke...
Za sjajnu organizaciju događaja kakvo je Svjetsko prvenstvo nisu dovoljni samo stadioni, hoteli, putevi, aerodromi - potrebna je i ljubaznost i profesionalnost svih koji su uključeni u veliki sistem.
U Kataru ćete tako na svakom "kantunu", na svakoj stanici metroa, u svakom taksiju imati veliku pomoć vozača, volontera, "običnog" čovjeka na ulici, pa čak i redara i policajaca koji, za razliku od ruskog iskustva prije četiri godine, nisu "namrgođeni", naprotiv…
Dobit ćete savjet, osmijeh, sve što treba, bilo da je preko puta vas osoba iz Indije, Pakistana, Egipta ili Bangladeša.
Nema nervoze unatoč gužvama, Katar je odlučio otvoriti vrata svima, uz maksimalno uvažavanja svoje kulture.
A ta kultura je vrlo raznolika, Nacionalni muzej, kao i muzej Islamske umjetnosti ostavljaju bez daha, ali nisu jedini.
Katar je i zemlja prirodnih ljepota, doduše toliko dobro ispromoviranih da kada listate lokalne brošure stječete dojam da nema boljeg mjesta na svijetu.
Organizatori Mundijala su se potrudili da medijima koji su doputovali u Katar prezentiraju sve ljepote i potencijale svoje zemlje, pa je novinarima sve na dlanu, mogu birati opcije za razgledavanje, a pripadnicima novinarskih snaga u velikoj aveniji priređena je "velika žurka", piše Danilo Mitrović za Vijesti 25 online o svojim, mahom ugodnim dojmovima iz Katara vezanom za izazovno iskustvo domaćinstva velebne nogometne smotre u malenoj zemlji.
Posebno se osvrnuo na ono što je Europljane najviše mučilo: temperature.
Zimski Mundijal, a ljetno vrijeme; temperature između 25 i 30 stupnjeva mogu se smatrati idealnima.
Nije, međutim, baš sve tako jednostavno - u velikim shopping-centrima, u metroima, pa i u najobičnijim trgovinama, zapravo svuda u zatvorenom su temperature podešene na oko 22 stupnja. Idealno, je li, za prehlade, što bi se reklo - iz toplog u hladno, i obratno, a ceh su platili i neki nogometaši. Možda zvuči čudno, ali igrači su u Kataru često izloženi niskim temperaturama s obzirom na klimatizacijske uređaje, prenosi portal Vijesti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....