StoryEditor

Načelnik Neuma od Sarajeva traži otvaranje granice s Hrvatskom, maturanti iz te općine ne znaju kako će polagati maturu

Piše Silvia Rudinović
20. svibnja 2020. - 14:20
”Hrvatski državljani mogu nesmetano izlaziti iz Republike Hrvatske, međutim za ulazak u BiH moraju ispunjavati uvjete i pridržavati se mjera propisanih od strane službenih tijela te države /
Općinske vlasti u Neumu od Federalne uprave civilne zaštite Bosne i Hercegovine traže žurno otvaranje granica s Republikom Hrvatskom i ukidanje obvezne mjere samoizolacije nakon ulaska u državu.

- Nažalost, pokazalo se kako su Neumljani građani trećeg reda. Naši hoteli, restorani ni trgovine ne mogu opstati ni raditi sve dok se ne otvore granice na Bistrini i u Kleku. Čak 95 posto poslovanja u ovoj je općini vezano uz turizam. Nikakve mjere popuštanja koje se tiču otvaranja trgovina, turističkih objekata i pokretanja drugih poslova, neće imati učinka dok se ne otvore granice s Hrvatskom. Epidemiološka situacija je povoljna, predugo nam je čekati 13. lipnja, kad se najavljuju neke nove mjere koje se tiču ove teme. Ukoliko se odluka ne promijeni odmah, ljudi će početi tražiti odštete i netko će im morati nadoknaditi gubitke. U utorak smo pisali Federalnoj upravi civilne zaštite, jer Neum je najviše ugrožen. Očekujemo popuštanje mjera odmah – kaže dr. Živko Matuško, načelnik Općine Neum.

image
Načelnik općine Neum, dr. Živko Matuško
DVSamo s putovnicom, ali čijom?

Neumljane muči i jedna od odluka vijeća ministara Bosne i Hercegovine po kojoj hrvatski državljani, pa čak i oni s dvojnim državljanstvom, ne mogu ući u tu susjednu zemlju bez putovnice. Odluka je donesena za razdoblje dok traje ugroza od širenja COVID-19, no u Hercegovini se boje da bi ona mogla postati pravilo. Za prelazak granice u normalnim je okolnostima bila potrebna samo osobna iskaznica, pa mnogi koji žive u Neumu nisu imali potrebu plaćati ni imati putovnicu. Ni tu nije kraj! Na stranicama Granične policije BiH stoji da, ukoliko osoba kao državljanin te države prilikom prelaska državne granice ne posjeduje važeću putnu ispravu Bosne i Hercegovine, policijski službenici će eventualno utvrditi prekršajnu odgovornost. Matuško kaže da u neumskom kraju malo tko ima putovnicu BiH.

Kako kažu u Policijskoj upravi dubrovačko-neretvanskoj, hrvatski državljani mogu nesmetano izlaziti iz Republike Hrvatske, međutim za ulazak u Bosnu i Hercegovinu moraju ispunjavati uvjete i pridržavati se mjera propisanih od strane službenih tijela te države. Za razliku od BiH, Hrvatska je od 9. svibnja ukinula mjeru samoizolacije za svoje državljane koji dolaze iz inozemstva. Stanovnici BiH bez ograničenja mogu putovati u Hrvatsku, ali po povratku u matičnu zemlju moraju se izolirati.  

- Ispada da mi nigdje ne možemo ići. Stožeru smo uputili zahtjev da se našim stanovnicima iz zdravstvenih razloga, s uputnicom liječnika Doma zdravlja u Neumu, omogući normalan prijelaz granice s RH do bolnice u Dubrovniku ili Mostaru, a da po povratku ne moraju u samoizolaciju, ali nažalost još ništa od toga. Ljudi nas svakodnevno zovu jer im egzistencija ovisi o tome. Imamo 20 stanovnika koji inače rade u kamenolomu, u Dubrovačkom primorju, djeca trebaju ići u Metković u školu.

Zovu nas i građani Dubrovnika koji žele posjetiti roditelje u Hercegovini, a kad bi i došli, ne bi mogli natrag kući ili na posao idućih 14 dana. Te mjere treba žurno ukinuti i na tome intenzivno radimo, ali odluku može promijeniti samo onaj tko ju je i donio, a ne lokalna vlast – kaže načelnik Matuško.

Ako toga nismo bilo svjesni ranije, sad dobro vidimo koliko ovisimo jedni od drugima, poručuje neumski načelnik.

Kako će polagati maturu?

Dok se i Hrvatskoj svakodnevno piše o stresu pod kojim se ovih dana maturanti pripremaju za državnu maturu, neumska djeca koja pohađaju metkovske škole osobito su pogođena. Prema pravilima koja su na snazi u BiH, maturanti iz Neuma bi morali imati putovnicu, a po povratku kući ići u samoizolaciju 14 dana što je potpuno apsurdno, jer bi prvi ispit trebali polagati 8. lipnja, a već dva dana kasnije pisati esej iz Hrvatskog jezika.

image
"Uvjeren sam da će naši učenici bez ikakvih prepreka moći pristupiti maturi, jer sve drugo bilo bi suludo", kaže Jozo Jurković, ravnatelj Gimnazije Metković, za učenike s neumskog područja /Foto: Denis Jerkovic/CROPIX


- Riječ je o međudržavnom pitanju. Osluškujemo svakodnevne promjene protuepidemijskih mjera kod nas, ali i u BiH. U ovom trenutku nemamo odgovor na ovo pitanje. Od Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja tražit ćemo jasne upute za te učenike. Siguran sam da ćemo ih navrijeme dobiti i obavijestiti roditelje. Uvjeren sam da će naši učenici bez ikakvih prepreka moći pristupiti maturi, jer sve drugo bilo bi suludo – kaže Jozo Jurković, ravnatelj Gimnazije Metković.

Dubrovačko-neretvanska županija ne može utjecati na odluke susjedne države, pa tako ni za zahtjev da se na graničnim prijelazima traže putovnice čak i od osoba s dvojnim hrvatskim i BiH državljanstvom, kaže glasnogovornik županijske uprave Nikša Miletić.

- Važno je napomenuti da su na snazi iste mjere koje se tiču tranzita preko Neuma. Dakle, državljanima RH za prelazak granica u tranzitu dovoljna je osobna iskaznica, a oni se ne mogu zadržavati na teritoriju BiH – kaže Miletić.
Županijske vlasti svjesne su teškoća s kojima se susreću njezini građani koji ne mogu iz obiteljskih razloga ići u susjednu državu, kao i ograničenja za Hrvate u hercegovačkom kraju koji u mnogočemu ovise o Dubrovniku i Metkoviću. Nažalost, događalo se da stanovnici Dubrovnika ne mogu poći ukopati preminule roditelje koji su bili korisnici domova za starije i nemoćne u Neumu ili Ravnom, jer bi u tom slučaju, po prelasku granice morali 14 dana u karantenu.
18. kolovoz 2022 05:48