Ukrajina i zapadni vođe tjednima su najavljivali da će Rusi krenuti u drugu fazu rata koju će obilježiti bitka za Donbas, odnosno istočni dio Ukrajine. Prije nekoliko dana ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski objavio je da su se intenzivirale borbe u Donjeckoj i Luhanskoj regiji čime je druga faza rata počela, prenosi Slobodna Dalmacija.
Ukrajinski Kyiv Independent piše da su Ukrajina i Rusija ušle u "najveću bitku u Europi od Drugog svjetskog rata", koja će, vrlo vjerojatno, odrediti ishod ruske agresije na susjednu državu, prenosi Raport.
"Krajem ožujka ruski poraz u bitki za Kijev značio je da je propao plan Kremlja o brzoj pobjedi. Rusko napredovanje istočno i zapadno od Kijeva zastalo je zbog logistike i problema s opskrbom", piše Kyiv Independent.
Ukrajinci su krenuli u protunapad te se ruska vojska odlučila povući iz tog dijela Ukrajine kako bi izbjegli potencijalnu katastrofu ili, u najmanju ruku, slabe šanse za napredovanjem. Ukrajinski list piše da je taj pokušaj doveo do ruskog gubitka gotovo trećine bataljona od 120 do 125 koliko ih je bilo raspoloživo za invaziju. Dobar dio tih borbenih formacija bile su dio dvije elitne ruske divizije Taman i Kantemir.
Početkom travnja ruska vojska se povukla s gotovo 40 posto ranije zauzetog ukrajinskog teritorija. Na drugim pravcima bojišta, posebno u Mikolaivu i Krvivi Rihu, Rusi su također zapeli bez nade da će ostvariti napredak, što je ubilo svaku nadu o potencijalnim napadima na Odesu i centralnu Ukrajinu. Rusija je zauzela područja na jugu između Hersona i Mariupolja, kao i jedno uporište blizu Harkiva, prije no što su osvojili i sam lučki grad.
- Kad su se suočili s nedostatkom ljudstva i opreme, Kremlj se prebacio na manje monstruozno ambiciozan cilj, osvajanje cijelog ukrajinskog Donbasa - piše Kyiv Independent.
Time se čini da je Putin odustao od najavljene "demilitarizacije" i "denacifikacije" cijele Ukrajine te se državna propaganda prebacila na parolu "oslobođenja Donbasa" kao glavni cilj ruskog rata u Ukrajini.
Kako će izgledati ruska ofenziva?
Nakon što su se Rusi povukli sa sjevera Ukrajine, tri tjedna su potrošili na prebacivanje tih snaga i dovlačenje novih vojnika na bojišnicu. Većina vojnika poslana je u rusku regiju Belogord na granici s Ukrajinom, kao i u blizinu ključnog grada Iziuma u ukrajinskoj Harkivskoj regiji. Očekuje se da će iz pravca Iziuma pokušati krenuti na jugoistok prema gradu Slovjansku.
Drugi veliki pravac krenuti će s juga u Zaporižiji i dijelova Donjecke regije. Očekuje se da bi se te snage trebale spojiti u sredini na području Slovjanska i Krematorska.
"Na mnogo načina, plan je sličan Bitki kod Kurska 1943. godine", piše ukrajinski list te objašnjavaju da su i njemačke snage tada željele napadima sa sjevera i juga okružiti sovjetske snage u velikom džepu kod Kurska. No, njemačke snage na sjeveru, kao i na jugu, bile su iscrpljene žestokim borbama i potom su uništene, što je bila jedna od ključnih prekretnica u Drugom svjetskom ratu.
Danas se radi o manjim snagama s obje strane, ali Rusi pokušavaju "prekopirati" njemački plan iz prošlosti. U slučaju da Rusija uspije, najjače ukrajinske borbene snage većim bi dijelom ostale u Dobasu, odvojene od ostatka Ukrajine. Vojnici bi bili umorni i iscrpljeni ili primorani na predaju.
"Takav ishod bio bi katastrofa za ukrajinsku poziciju u razgovorima s Rusijom, ako na stranu stavimo moral nacije", piše ukrajinski list.
No, to bi otvorilo prostor i za daljnje rusko napredovanje prema Zaporižiji i Dnjipru, u situaciji u kojoj bi ukrajinska vojska bila znatno oslabljena.
Koliko su jake obje vojske?
Glavni štab ukrajinske vojske 19. travnja je izvijestio da Rusija diljem Ukrajine ima 87 bataljona, što je do 70 tisuća vojnika, uključujući snage i na okupiranom jugu. Istog dana Pentagon je izvijestio da je, kao dio regrupiranja na ukrajinski istok, Rusija dodala još 11 tabora, što bi ukupno bilo 76 ili oko 60 tisuća vojnika. Prema podacima SAD-a, navodno su još 22 bataljona pozicionirana sjeverno od Ukrajine, a pretpostavlja se da će se njih popunjavati ljudstvom i opremom.
Zelenski je 14. travnja rekao da će Ruske snage pokušati okružiti oko 44 tisuće ukrajinskih vojnika koji se nalaze u Donbasu. Vjeruje se da je od tada Ukrajina povećala broj svojih vojnika na tom području jer su pobjedničke snage iz okolice Kijeva prebačene na istok uoči ruske ofenzive.
Kolike su ukrajinske šanse za pobjedu?
Bitka za Donbas 2022. godine odvijati će se na prostoru iste veličine kao i slavna Bitka kod Kurska 1943. godine. Kyiv Independent navodi da moderna ruska vojska nikad nije izvodila tako veliku vojnu operaciju, a za nju se nije ni pripremala. Prema vojnoj znanosti, vojska koja napada mora imati barem tri puta više vojnika od neprijatelja kako bi realno mogla očekivati uspjeh. Prema poznatim podacima, ruska vojska i proruske snage iz Donbasa nemaju takvu prednost, iako bi na ključnim točkama mogli doći do tih brojki.
Ono što pomaže Ukrajincima je i činjenica da njihove snage već 50 dana brane Mariupolj i time drže 10 tisuća ruskih vojnika, koji zbog toga ne mogu biti raspoređeni u Donbas.
Ruske snage će naići i na dobro naoružane ukrajinske gradove koji su se pripremali za dugi i iscrpljujući rat. Ključne gradske točke Ukrajinci su pretvorili u teško osvojive vojne utvrde.
Zbog velike pomoći Zapada koji Ukrajini dostavlja oružje i vojnu opremu, ruska premoć u zraku i na tlu opet će naići na teške izazove. Osim toga, Rusi još uvijek imaju logističke probleme i loše obučene vojnike. Od poraza kod Kijeva, ruske snage nisu imale dovoljno vremena za odmor i pregrupiranje.
"Rusi nisu u potpunosti postavili uvjete za ofenzivnu operaciju širokih razmjera", napisao je američki Institut za rat 19. travnja. Mnogi kažu da će Rusi, bez obzira na to, krenuti u ofenzivu kako bi Putin mogao proglasiti pobjedu u Bitki za Donbas 9. svibnja, kad Rusija slavi pobjedu u Drugom svjetskom ratu. No, stručnjaci tvrde da je malo vjerojatno da će nadolazeća ruska ofenziva biti uspješnija od onih prethodnih, prenosi Raport.ba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....