StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetMazanje očiju

Koliko to još plastičnih kesa trgovci imaju na zalihama?! Zabranjene su 1. siječnja, a oni i dalje zarađuju na njima

Piše Olgica Ivić Grizelj/ SD
11. siječnja 2022. - 20:34

Još neki dan mislili smo kako će se ekološki lakše disati kad se od prvog prvog ove godine zabrani upotreba određenih plastičnih vrećica, međutim, prošao je i taj datum, a ljudi iz dućana i dalje spizu nose u – plastičnim vrećicama, piše Slobodna Dalmacija.

I naravno da je došlo do nedoumica oko toga o čemu se tu zapravo radi, što je s odlukom Sabora, je li riječ o nepoštovanju od strane trgovaca ili mi potrošači zbilja ništa ne razumijemo.

Ali Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja lijepo je na svojoj web-stranici dodatno objasnilo: "Lagane plastične vrećice za nošenje koje su već stavljene na tržište i trgovci ih imaju na zalihi, moći će se koristiti i nakon 1. siječnja 2022. do isteka zaliha, uz valjanu evidenciju da su vrećice stavljene na tržište prije tog datuma."

Reciklirani materijal

Umirio nas je i Luka Oman iz Udruge Prijatelji životinja, udruge koja se zajedno s brojnim nezavisnim ekološki zabrinutim grupama građana zdušno borila za potpuno ukidanje plastičnih vrećica, kazavši kako će trgovci moći potrošiti zalihe, a onda ćemo se svi polako početi osvještavati po tom pitanju.

image
Plastične vrećice nanose veliku štetu prirodi, pa je zabrana i malog dijela korak naprijed k čistom okolišu
Duje Klarić/Cropix

Možemo podsjetiti da je na temelju Zakona o gospodarenju otpadom ubuduće zabranjena upotreba plastičnih vrećica debljine od 15 do 50 mikrometara. One ispod i iznad tih "mjera" i dalje će se proizvoditi, djelomično plaćati i djelomično bacati u okoliš.

O mikrometrima malo nas išta zna, a da pitate ljude razlikuju li vrećice, možda će vam znati reći da postoje one što se lako kidaju na voću i povrću i na one debele što koštaju kunu, a u posljednje vrijeme ove novije serije imaju i neugodan miris. Toliko da morate odmaknuti nos dok trpate robu u njih, gotovo kao one najjeftinije, ali funkcionalne crne za smeće. No doznajemo da su te smrdljive, te debele i zapravo odbojne vrećice napravljene iz reciklaže, pa opet dobro. Istina, čvrste su i traju za više odlazaka u trgovinu, što je i bio cilj kod donošenja zakona o zabranama upotrebe jednokratnih plastičnih predmeta.

Pa onda koje su točno vrste vrećica zabranjene, pitali smo i jednog proizvođača vrećica iz okolice Splita da nam pojasni i dao nam je najslikovitije objašnjenje:

– Zabranjene su vrećice kao što su bile one žute "Kerumove"!

Još je i dodao kako te vrste vrećica, takve debljine kao što su bile te prepoznatljive "Kerumove", na ukupnom tržištu kod nas čine tek 20 posto. One najmanje zagađuju okoliš, a isto se mogu više puta koristiti. Odlične su i za kantu za škovace jer im je taman tolika veličina. I u čemu je onda poanta?

Većina vrećica i dalje će se moći koristiti. Ako ste primijetili, na voću i povrću su i dalje besplatne one lagane što se manje ili više lako pokidaju, ali imaju ručke pa u njima možete besplatno ponijeti i malo spize. Tu su Prijatelji životinja bili uporni, a i dalje inzistiraju da se te vrećice naplaćuju kako ih ne bismo olako potezali, potom bacili i onda ih gledali kako vijore u krošnjama stabala, naročito kad bura poludi. Luka Oman nam je rekao kako je lako donijeti tu odluku o naplati i sad je samo pitanje vremena za njezinu primjenu.

Ekološki put

Međutim, naš proizvođač plastičnih vrećica tvrdi kako je na te najtanje vrećice nemoguće otisnuti bar kod pa je pitanje kako ih onda uopće naplatiti!? Ako se i pronađe način naplate, po koliko bi ih trgovci uopće mogli naplatiti, 20, 30 ili 50 lipa, to su ionako sitne pare pa nikoga neće uzrujati. No mogli bismo se baš uzrujati ako im cijena bude tolika, a stvarna bi mogla biti 0,03 do 0,05 lipa bez PDV-a, kako smo neslužbeno doznali! Pa neka bude i lipu, a na kraju ćemo vidjeti tko će lijepe novce brojiti.

I na koncu, što smo zapravo dobili sa Zakonom koji je od 1. siječnja zabranio neke vrećice? Malo toga. Možda Europa misli kako se Hrvatska revno drži ekološkog puta, a naši zakonodavci uživaju u uspjehu oko ovih vrećica jer kao da su zamazali oči i Europljanima i našim ekološkim zagovaračima.

Dotle ćemo svi mi potrošači i dalje na pazaru tražiti da nam blitvu, salatu, kapulu... stave u dopuštene "pazaruše", na voću u dućanu potegnuti barem deset tankih s ručkama i otići kući s namirnicama.

Ali, vjerujmo da je ova mjera zabrane vrećica od 15 do 50 mikrometara samo prvi korak prema čišćem okolišu.

16. studeni 2024 01:37