StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetkuće iz mašte

Kako je europska metropola postala omiljeno utočište ruskih oligarha: Putinovi prijatelji kupuju palače i cijele stambene komplekse. Sada ih nazivaju ‘ulicama duhova‘

Piše dv
8. ožujka 2022. - 12:15

London je uvijek bio privlačno mjesto za prijatelje ruskog predsjednika Vladimira Putina. Godinama, ako ne i desetljećima, tržište luksuznih nekretnina u Londonu, kao i u jugoistočnoj Engleskoj, meta je investicija iz Rusije i bivših sovjetskih država. Tu su se smjestili i neki ruski oligarsi, prenosi Nova.rs.

Guardian piše da je novac ruskih oligarha promovirao isključivost i podjelu u gradu čije su prednosti nekoć bile otvorenost i pristupačnost. Oligarsi vole kupovati nekretnine u Knightsbridgeu, Kensingtonu, dijelovima Highgatea i prigradskim zajednicama kao što je brdo Svetog Georgea u blizini Waybridgea.

Njihovo bogatstvo doprinijelo je tako nepoželjnim pojavama, kao što su "ulice duhova", jer vlasnici nekretnina samo povremeno borave na svojim londonskim adresama. Zbog toga su cijeli stambeni blokovi većinu vremena mračni, jer su njihovi vlasnici negdje drugdje.

Kako žive oligarsi​

Kuća iz mašte jednog oligarha ima petnaestak spavaćih soba, poput one koju posjeduje Roman Abramovič. Njegov dom u Kensingtonu, u jednoj od najskupljih ulica u svijetu, vrijedi preko 150 milijuna eura. U tu kategoriju spada i kuća na Belgrave Squareu za koju se vjeruje da pripada Putinovu savezniku Olegu Deripasku.

image
Roman Abramovič 
Shutterstock

Među kućama koje preferiraju oligarsi je i Atlon kuća u jakobinskom stilu sa tornjem koja vrijedi preko 65 milijuna eura, a koju je 2016. godine kupio Mikhail Fridman, čovjek kojeg je sankcionirala Europska unija, a koji je označen kao osoba iz Putinova najužeg kruga ljudi.

Također, jedan od oligarha Ališer Usmanov, posjeduje seosku kuću kao što je Sutton Place, zgrada sa 72 sobe u Surreyu. 

Vila u predgrađu koja se nalazi na imanju zatvorenog tipa, u Vitginia Wateru u Surreyu, pripada Fridmanovu poslovnom partneru Petru Avenu koji je također sankcioniran. Hamstone House, palača u art deco stilu na brdu Svetog Georgea, pripadala je nekad Deripaski.

image
Oleg Deripaska
Shutterstock

Najspektakularnija vila od svih je Witanhurst u sjevernom Lodonu u vlasništvu magnata Andreja Gurijeva. Često je nazivaju drugom po veličini obiteljskom kućom u prijestolnici poslije Buckinghamske palače.

Robert Adam, koji se bavio preuređenjem Witanhursta rekao je da za New Yorker da su "kuće glavni izraz ljudskog statusa, ambicija i snova... Ne možete uz njih staviti riječ 'potreba'. Prava riječ je 'želim'".

Takvo razmišljanje vidljivo je i u odluci Ukrajinca Dmitra Firtaša​, koji je naklonjen Putinu, a koji se odlučio useliti u napuštenu metro stanicu Brompton Road, iako je već posjedovao veličanstvenu modernu kuću nedaleko od nje.

image
Ferrari u londonskoj ulici
Shutterstock

Hide Park je stambeni blok u Knightsbridgeu koji je također privukao veliku pažnju oligarha koji su tu uložili ogroman novac u nekretnine. Među njima su i ruski tajkun Vladislav Doronin i ukrajinski milijarder Rinat Ahmetov koji su početkom prošle godine platili do tada rekordnih 164 milijuna eura za penthouse tamo.

Fridman, Deripaska i Doronin u različitoj su mjeri doveli u pitanje Putinov rat, a Deripaska je osporio sankcije koje su mu nametnute. Kao i Fridman i Aven, opisao ih je kao "zlonamjerne i namjerne laži".

Sumnjivi novci uloženi u nekretnine

Što se tiče nekretnina u vlasništvu ruskih moćnika, Guardian piše da je nemoguće ući u trag financiranju bilo koje od navedenih nekretnina i sa sigurnošću tvrditi je li nešto od stečenog koruptivno.

image
Privatni avion
Shutterstock

Jedino što se sa sigurnošću zna jest da je Transparency International naveo da je 8 milijardi eura sumnjivih sredstava uloženo u nekretnine u Velikoj Britaniji od 2016. godine, od čega su najmanje 1,8 milijardi eura "uložili Rusi optuženi za korupciju ili koji imaju veze sa Kremljom".

Bivši britanski premijer David Cameron​ još je tijekom svog mandata 2015. godine obećao da će eliminirati "prljavu gotovinu", a 2016. godine britanska vlada je obećala da će uvesti javni registar imovine u stranom vlasništvu. Šest godina kasnije, britanskih premijer Boris Johnson još uvijek obećava da će požuriti s takvim registrom, prenosi Slobodna Dalmacija.

- Nema mjesta za prljav novac u Britaniji. Oni koji podržavaju Putina su obaviješteni, neće imati više kamo sakriti svoj nezakonito stečen novac - rekao je on.

26. travanj 2024 16:03