Svaku važnu odluku u istragama Europskog ureda javnoga tužitelja (EPPO), uključujući i onu o započinjanju istrage zasnovanu na pravnoj analizi nadležnosti EPPO-a, nadgleda nadležno Stalno vijeće. Stalna vijeća su sastavljena od po tri europska tužitelja iz drugih zemalja članica, a ne iz same zemlje koja provodi istragu. To je napravljeno da bi se osiguralo nezavisno i objektivno nadziranje svakog slučaja.
Stalno vijeće motri akcije koje se poduzimaju tijekom pojedine istrage te odlučuje kada se ide u progon, a kada se obustavlja istraga ili primjenjuje skraćena procedura - dio je odgovora koji je Jutarnji list dobio iz Ureda glavne europske tužiteljice Laure Kövesi, a nakon nastavka optužbi premijera Andreja Plenkovića da EPPO uopće nije nadležan za slučaj Ministarstva kulture, odnosno 3D snimanja zgrada nakon potresa koje je Ministarstvo kulture povjerilo zagrebačkom Geodetskom fakultetu, a EPPO osumnjičio dvojicu profesora s tog fakulteta da su dio novca pronevjerili, donosi eksluzivno Jutarnji list.
Navedeni dio odgovora iz EPPO-a može se referirati na Plenkovićeve tvrdnje, iz kojih proizlazi kako hrvatski premijer smatra da hrvatski ured EPPO-a zapravo nikome ne polaže račune.
Stranci ili "naši"
"Ljudi misle da su to stranci, nisu, to su Hrvati, zamjenici državnih odvjetnika koji su radili prije u hrvatskom državnom odvjetništvu, a sada su se preselili u okviru iste institucije u sobu na čijem ulazu piše Ured europskog javnog tužitelja. Nema tu Luksemburžana, Francuza, Nijemaca..., sve su to naši ljudi", rekao je Plenković u jednoj od svojih izjava u kojima opetovano spori nadležnost europskih tužitelja.
Nakon posljednjih Plenkovićevih izjava, Jutarnji list je za komentar Plenkovićevih tvrdnji o promašenoj nadležnosti upitao pismeno glavnu europsku tužiteljicu, a zanimalo nas je kako Plenkovićeve tvrdnje tumače u EPPO-u te hoće li EPPO poduzeti neke akcije u povodu Plenkovićevih kritika.
Također nas je zanimalo što, odnosno kakve korake EPPO može poduzeti nakon sumnji da se Vlada pojedine zemlje članice miješa u istrage europskog tužitelja. Iz EPPO-a su nam pak odgovorili da ne komentiraju tekuće istrage kako ne bi ugrozili njihov ishod, no kako se vidi iz objavljenog odgovora istrage svakog pojedinačnog nacionalnog ureda europskih tužitelja, pa tako i hrvatskog, pod strogim su nadzorom "centrale" u Luxembourgu, odnosno da nitko u Hrvatskoj ne radi, niti može raditi "na svoju ruku".
Nadzor sudova
"Svaki korak u pojedinoj istrazi poduzima se u punoj suradnji s regulativom Europskog ureda javnog tužitelja, u suglasju s regulativom EPPO-a, relevantnim nacionalnim kaznenim zakonodavstvom, te je podložno nadzoru nacionalnih sudova", pojasnili su iz Luxembourga i dodali da se svaki potencijalni sukob nadležnosti između EPPO-a i državnog tužiteljstva pojedine zemlje mora rješavati u skladu s Uredbom o EPPO-u, a u načinu na koji je to riješeno u Hrvatskoj EPPO vidi problem.
U Hrvatskoj institucija koja je nadležna za rješavanje sukoba nadležnosti je hrvatski glavni državni odvjetnik. Prema stavovima EPPO-a, ovakvo rješenje ne poštuje obveze prema Uredbi o EPPO-u. Istina je da države članice same odabiru na koji će način riješiti sukob nadležnosti, međutim institucija koja odlučuje o tome mora biti nepristrana, a budući da se od nje traži da primjenjuje zakone EU, ta institucija mora biti u stanju zatražiti interpretaciju zakona od suda Europske unije u Luxembourgu, koji je najviša instanca nadležna za način primjene zakona.
Samo sudovi, a ne tužitelji imaju pravo podnošenja prethodnih pitanja sudu u Luxembourgu, bez obzira na to kako su tužitelji postavljeni u nacionalnom sustavu kaznenog progona. EPPO je u više navrata opetovano signalizirao Europskoj komisiji kako Hrvatska, te druge zemlje članice, svojim rješenjima (pozicioniranje glavnog tužitelja kao osobe koja odlučuje o sukobu nadležnosti) ne udovoljavala ovim standardima", odgovorili su Jutarnjem listu iz Ureda Laure Kövesi.
Otkad se nišan europskih tužitelja prošle godine s Geodetskog fakulteta počeo pomicati prema Ministarstvu kulture, premijer Plenković je u više navrata pokušao osporiti nadležnost europskih tužitelja za konkretne projekte, tvrdeći da je navodno pronevjereni novac poticao iz hrvatskoga državnoga proračuna, a ne fondova EU, te bi za progon trebao biti nadležan hrvatski DORH, a ne EPPO.
Takve Plenkovićeve tvrdnje rezultirale su narativom prema kojem Plenković želi izbaciti EPPO iz slučaja Geodetskog fakulteta, odnosno s eventualnog proširenja istrage na osobe iz Ministarstva kulture, kako bi te istrage zaustavio.