StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetHrabra Julija

Doktorica iz Mariupolja u ruskom zatvoru prošla pakao, proglasili je nacisticom, mučili... Sada je dobila priznanje

Piše S.Pg./sd
7. ožujka 2023. - 18:29
Dok je ješ bila u ruskom uzništvu za oslobođenje Juije Pajevskaje zalagali su se i prosvjednici u NjemačkojAFP

Ukrajinska liječnica Julija Pajevskaja (54), kodnog imena Taira, dobila je Međunarodne nagradu za hrabrost žena (International Women of Courage Award) koju svake godine dodjeljuje američki State Department.

Paevskaja je nagrađena za "izvanrednu moralnu i fizičku otpornost u suočavanju s ruskom agresijom". U obrazloženju nagrade State Departmenta navodi se da je Pajevskaja provela tri mjeseca u ruskom zarobljeništvu, tijekom kojih je bila mučena i premlaćivana, donosi Slobodna Dalmacija.

“Unatoč tome što su je propagandisti iz Kremlja lažno klevetali kao nacisticu i ratnog zločinca, Pajevskaja je odbila šutjeti i, nakon što je puštena na slobodu u razmjeni prošlog ljeta, postala je aktivna zagovornica ukrajinske demokracije i neovisnosti u zemlji i inozemstvu”, stoji u priopćenju za javnost.

Slava Julije Pajevskaje pronijela se svijetom tijekom ruske opsade Mariupolja, u koji se, kao već iskusna vojna liječnica, bila uputila samo nekoliko dana prije početka ruske invazije. Nazvala je svog supruga i rekla da je hitno potrebna na jugu zemlje, gdje je njezin dobrovoljački spasilački tim bio smješten na periferiji Mariupolja.

“Rekla mi je da će se nešto dogoditi i da mora biti s njima. U tom trenutku bio sam u inozemstvu pa sam se vratio kući u Kijev u ponedjeljak. U srijedu ujutro je krenula prema Mariupolju”, rekao je njezin suprug Vadim Puzanov za Times nakon što su je već 16. ožujka 2022. zarobili ruski vojnici.

Proslavljena liječnica postala je poznata kroz svoj volonterski rad tijekom krvavih prosvjeda na Euromajdanu 2013. godine. Podučavala je taktičku medicinu u Donbasu kada su 2014. krenule borbe između separatista koje podržava Moskva i ukrajinskih snaga, te je osnovala svoju dragovoljačku liječničku skupinu, poznatu kao "Tairini anđeli".

Hrabro se držala na prvoj liniji, gdje je bila veza između vojske i civila. Godine 2019. preselila je svoj tim u Mariupolj i nastavila djelovati na jugu. Od 2018. do 2020. bila je liječnica 61. mobilne vojne bolnice u tom gradu.

S tim svojim timom bila je aktivna je od početka sadašnjeg sukoba, no onda je kao ratna zarobljenica postala jedna od oko 1,4 milijuna Ukrajinaca, uključujući više od 240.000 djece, koji su do tog trenutka bili završili na ruskom teritoriju od početka invazije. Dok su neke izbjeglice tamo otišle svojevoljno, mnogi su prisilno odvedeni, ili su prošli kroz “filtracijske” logore i zatočeni čak i zbog najtanjih veza s vojnim djelovanjima Ukrajine.

Tairu su ruske vlasti optužile za niz kaznenih djela, uključujući pripadnost bojni Azov, elitnoj ukrajinskoj postrojbi koja je odvažno branila čeličanu Azovstalj u Mariupolju sve dok se nije konačno predala. Izvorno formirana kao nacionalistička milicija, povezana s krajnje desnom ideologijom, bojna je demonizirana od ruskog režima koji od početka tvrdi  da "denacificira" Ukrajinu.

No, Tairini prijatelji i obitelj oštro su odbacivali optužbe protiv nje.

“Bojna Azov je dio naših regularnih nacionalnih postrojbi. Naravno, kao liječnica, Taira je pružala pomoć svim našim vojnicima”, ogorčeno će Puzanov. “Ruska propaganda pokušava napraviti čudovišta od Azova i dragovoljaca. Pokušavaju nas dehumanizirati, pokušavaju uvjeriti svoj narod da imaju pravo ubiti nas, a sve kako bi opravdali ovaj genocid.”

Tijekom prva dva tjedna ožujka u Mariupolju, Taira je kamerom sa čela snimila mučan video, koji prikazuje krajnje napore nje i njezina tima u spašavanju života dok su ruske snage bombardirale grad s kopna, mora i zraka. Memorijsku karticu koju je pri snimanju koristila Taira novinarka AP-a prokrijumčarila je iz grada u tamponu neposredno prije nego što su liječnica i njezin vozač bili privedeni.

Naime, Taira je trebala biti protagonistica Netflixova dokumentarnog serijala koji donosi portrete inspirativnih osoba pa je prošle godine dobila tjelesnu kameru. Brzo je shvatila važnost njezina korištenja za dokumentiranje svog rada u ratnim uvjetima nakon početka invazije. Njezin suprug vjeruje da ju je popularnost i učinila ruskom metom.

Vojna bolnica u kojoj je Taira upravljala evakuacijom unesrećenih nije imala nikakve veze s bojnom Azov, a video koji je snimila pokazuje kako pomaže ranjenim ruskim vojnicima, kao i Ukrajincima. 

“Neće oni biti tako ljubazni prema nama”, rekla je u videu. “Ali nisam mogla drukčije. Oni su ratni zarobljenici.” U jednom trenutku vidi se kako je shrvana nakon što nije uspjela spasiti život jednom dječaku pogođenom u ruskom granatiranju civilnih objekata.

Trgovanje organima još je jedna optužba koju su ruske vlasti "natovarile"  Tairi. "Ta optužba je apsolutno suluda", rekao je Puzanov, koji je za Tairu rekao da mu je - doživotna partnerica. “Ona je primjer hrabrosti i predanosti spašavanju ljudskih života.”

Krajem ožujka 2022. ruski televizijski kanal NTV objavio je 45-minutni intervju s vidno izmučenom Tairom, s modricama na licu. U njemu su ispitivači išli  toliko daleko da su njezinu kratku plavu frizuru uspoređuju s frizurom Adolfa Hitlera, kako bi dodatno dokazali svoju tvrdnju o njenom nacizmu.

“Vidjeti je živu u tom videu bilo je veliko olakšanje jer sam dotad živio u apsolutnoj neizvjesnosti”, rekao je Puzanov koji je u to doba bio prestravljen realnom ogučnošću da je više nikad ne vidi živu niti na ekranu. “Ona je nacionalni heroj Ukrajine i naravno da će je koristiti u svojoj propagandi”, dodao je. "Bojim se da pripremaju nekakvo javno suđenje, a u Donjeckoj Narodnoj Republici imaju smrtnu kaznu. Reći da sam prestravljen nije ni približno dovoljno. Čekanje me izluđuje. Osjećaj bespomoćnosti najteža je stvar.”

No, Taira i njezin "doživotni partner" dočekali su da se ponovno nađu zajedno, a sada je Julija Pajevskaja dobila i američko priznanje za svoj izuzetni angažman i hrabrost koju je pritom pokazala.

International Women of Courage nagrada je koju je utemeljila američka državna tajnica Condoleezza Rice 2007. godine. Od tada je više od 180 žena iz preko 80 zemalja primilo nagradu za njihovu hrabrost, snagu i vodstvo u promicanju mira, pravde, ljudskih prava, rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena i djevojaka.

Svečana dodjela ovogodišnjih nagrada održat će se na Dan žena, 8. ožujka u Bijeloj kući, a domaćini će biti prva dama SAD Jill Biden i državni tajnik Anthony Blinken.

 

25. studeni 2024 16:23