VaterpoloBITKA ZA TOKIO |

U ČETVRTOM NASTUPU SMO IMALI PLUS ČETIRI ZA ČETVRTU POBJEDU, ALI SMO IZGUBILI Rusija nam uzela vrh skupine

17. veljače 2021. - 15:56

I to se dogodilo. Hrvatska je izgubila u Rotterdamu. Nakon tri pobjede doživjela je u 4. kolu prvi poraz. Rusija jest najkvalitetnija reprezentacija protiv koje je igrala do sad, ali razlog neuspjeha leži prije svega u lošoj igri, pogotovo u posljednjih deset minuta utakmice i u obrani, i u napadu. Rusija je u tom vremenu napravila 5:0, te od minus četiri stigla do pobjede.

Hrvatskoj je pobjeda protiv Rusije osiguravala kolo prije kraja prvo mjesto u skupini, a porazom je izgubila vrh na kojem je sad Rusija, koja je ostala jedina neporažena momčad skupine (tri pobjede i remi).

Naši su prvu četvrtinu dobili s 5:3 nakon što su Rusi vodili s 1:0 i 2:1, te već u drugoj četvrtini imali prvi put četiri pogotka viška i napad za plus pet. Nisu uspjeli, te je Rusija s dva pogotka do odlaska na odmor opet bila na samo dva pogotka zaostatka, a kako je svoj niz nastavila u nastavku, naša prednost u 18. minuti bila je samo jedan pogodak (9:8).

U iduće četiri minute uspjeli smo opet pobjeći na plus četiri (13:9), ali smo opet dočekali da Rusi s dva pogotka zaključe (treću) četvrtinu (13:11). Kako je taj njihov niz narastao do spomenutih pet pogodaka, nakon što nisu iskoristili napad za plus šest, naši su 39 sekundi prije kraja dobili priliku izbjeći poraz i zadržati vrh. Kapetan Andro Bušlje je 18 sekundi prije kraja zatresao mrežu Rusije, ali su se oglasili suci. Nisu priznali pogodak, već su dodjelili loptu Rusima. I dok je naš izbornik Ivica Tucak pogledavao prema sucima, tražio objašnjenje zbog čega je poništen pogodak, Rusi su čuvali loptu i uspjeli je sačuvati dok se nije oglasila sirena te označila kraj utakmice.

Junak pobjede Rusije bio je Konstantin Kharkov, član zagrebačke Mladosti, koji je postigao ukupno pet pogodaka. On je izjednačio 4 minute i 54 sekunde prije kraja rezultat na 13:13, a Daniil Merkulov, drugi reprezentativac Rusije koji igra u Hrvatskoj (član je Jug AO), bio je svojim drugim pogotkom strijelac za konačnih 14:13 (2 minute i 54 sekunde prije kraja).

Hrvatska u zadnjem kolu u skupini igra protiv otpisane Njemačke, Rusiji je bod dovoljan protiv domaćina da osigura prvo mjesto u skupini. Ukoliko bude druga u skupini čeka je u četvrtfinalu trećeplasirana reprezentacija skupine 'A', a to će po svemu sudeći biti Gruzija.

SKUPINA 'B', 4. KOLO Hrvatska – Rusija 13:14

ROTTERDAM Suci: Erkan Turkkan (Turska) i Irakli Sanadze (Gruzija).

HRVATSKA: Bijač (8 obrana), Macan, Fatović (4), Lončar (1), Joković (1), Bukić (1), Vukičević (2), Bušlje (1), Miloš (1), Vrlić (1), Burić (1), Garcia, Popadić. Izbornik: Ivica Tucak.

RUSIJA: Ivanov (8 obrana), Suchkov, Kiselev (1), Dereviankin (1), Ashaev (1), Kharkov (5), Merkulov (2), Nagaev (2), Pronin (1), Kholod, Lisunov, Shepelev (1), Kostrov (1 obrana). Izbornik: Sergey Evstigneev.

Igrač više: Hrvatska 4/9, Rusija 10/16

Peterci: Hrvatska 1/0, Rusija 1/1

Četvrtine: 5:3, 4:4, 4:4, 0:3

Hrvatska vaterpolska reprezentacija u Rotterdamu foto: Marcel ter Bals/Orange Pictures

Rezultati, nedjelja, 14. veljače, 1. kolo, skupina 'A': Gruzija – Grčka 10:11, Kanada – Brazil 11:7, slobodna je bila Crna Gora, skupina 'B': Nizozemska – Njemačka 11:10, Hrvatska – Rumunjska 16:6, Francuska – Rusija 12:13, ponedjeljak, 15. veljače, 2. kolo, skupina 'A': Grčka – Brazil 15.8, Crna Gora – Kanada 21:7, slobodna je bila Gruzija, skupina 'B': Rumunjska – Rusija 9:9, Njemačka – Francuska 12:13, Hrvatska – Nizozemska 25:8, utorak, 16. veljače, 3. kolo, skupina 'A': Brazil - Crna Gora 5:15, Kanada – Gruzija 11:14, slobodna je bila Grčka, skupina 'B': Rusija – Njemačka 17:5, Nizozemska – Rumunjska 9:8, Francuska - Hrvatska 10:13, srijeda, 17. veljače, 4. kolo, skupina 'A', 16 sati: Grčka – Crna Gora, 17.30 sati: Gruzija – Brazil, slobodna je Kanada, skupina 'B': Rumunjska – Njemačka 12:7, Hrvatska – Rusija 13:14, 19 sati: Nizozemska – Francuska.

Poredak, skupina 'A': 1. Crna Gora 4 boda / 2 utakmice, 2. Grčka 4 boda / 2 utakmice, 3. Gruzija 2 boda / 2 utakmice, 4. Kanada 2 boda / 3 utakmice, 5. Brazil bez boda / 3 utakmice, skupina 'B': 1. Rusija 7 bodova / 4 utakmice, 2. Hrvatska 6 bodova / 4 utakmice, 3. Nizozemska 4 boda / 3 utakmice, 4. Rumunjska 3 boda / 4 utakmice, 5. Francuska 2 boda / 3 utakmice, 6. Njemačka bez boda / 4 utakmice.

Četiri prvoplasirane reprezentacije svake skupine izborit će četvrtfinale (parovi: A1-B4, A2-B3, A3-B2, te A4-B1). U polufinalu pobjednik A1/B4 igra protiv pobjednika A3/B2, a pobjednik A2/B3 protiv pobjednika A4/B1. Pobjeda u polufinalu osigurava plasman na Olimpijske igre, a utakmica za treće mjesto odlučuje tko će biti treći putnik iz Rotterdama u Tokio.

Raspored, četvrtak, 18. veljače, 5. kolo, skupina 'A', 13 sati: Crna Gora – Gruzija, 14.30 sati: Kanada – Grčka, slobodan je Brazil, skupina 'B', 17.30 sati: Francuska – Rumunjska, 19 sati: Rusija – Nizozemska, 20.30 sati: Hrvatska – Njemačka.

27. travanj 2024 07:17