VaterpoloNAKON DEVET RADNIH DANA, DVADESET UTAKMICA I 470 POGODAKA

Tko bi rekao kako je prije pola sata ovdje bilo Europsko prvenstvo vaterpolista?

16. siječnja 2024. - 01:01

Počelo je 4. siječnja. Malo iza 17 sati pogotkom Thomasa Verouxa Francuska je povela protiv Crne Gore. Prvi pogodak u prvoj utakmici prvog loptačkog europskog prvenstva u povijesti grada Dubrovnika smo dočekali nakon dvije minute i 47 sekundi igre.

Na kraju četvrte četvrtine bilo je 10:10, a zatim su se pucali peterci. Deset serija se ispucalo, Francuzi nisu realizirali i deseti, jesu Crnogorci. Potom je bilo svečano otvaranje, a zatim prva utakmica naših na EP-u, i to protiv Španjolske. Opet su se pucali peterci. Mi smo bili uspješniji...

Francuska je otvorila Europsko prvenstvo u Gružu, Francuska je zaključila EP u Gružu skupa s Gruzijom. Dvije reprezentacije koje nisu uspjele obraniti status prvoligaša, izbacili su ih Srbija odnosno Rumunjska, nakon poraza u osmini finala igrale su za poredak od 9. do 12. mjesta.

Francuska, nakon što je bila uvjerljiva protiv Nizozemske, bila je na kraju duplo bolja od Gruzije, 12:6. Thomas Vernoux je postigao i posljednji pogodak za domaćina ovogodišnjih Olimpijskih igara na EP-u, ali ne i zadnji pogodak EP-a u Gružu. Uspjelo je to Dušanu Vasiću, reprezentativci Gruzije, koji je šesti pogodak za svoju reprezentaciju postigao minutu i 27 sekundi prije kraja utakmice. Francuska deveta, Gruzija deseta. Prije njih je Nizozemska dobila sa 16:10 Njemačku u ogledu koji je odlučio tko je jedanaesti, a tko dvanaesti. Bilo je ukupno devet radih dana u Gružu, ukupno je u njemu odigrano 20 od 48 utakmica EP-a.

Niti pola sata nakon utakmice Francuska – Gruzija dosta toga je već bilo izneseno s bazena. Čulo se: Tko bi rekao kako je prije pola sata ovdje bilo Europsko prvenstvo?

Ostale su još u utorak, 16. siječnja, četiri utakmice u Zagrebu. Redom na Savi pada odluka prvo tko će biti sedmi, a tko osmi (Srbija – Rumunjska od 15 sati), zatim tko će s broncom oko vrata kući, a tko će biti četvrti (Mađarska – Italija od 16.30 sati). Zatim, tko je peti, a tko šesti (Grčka – Crna Gora od 18.30 sati), te na kraju tko je prvak, a tko doprvak Europe (Hrvatska – Španjolska od 20.15 sati).

Naši peti put u finalu EP-a love treći naslov, i prva dva su uzeli kad smo bili domaćini EP-a (2010. Zagreb, 2022. Split). Španjolci su četvrti put u finalu, a nikad do sad prvaci. Neka tako ostane i nakon trećeg EP-a u Lijepoj našoj, povijesnog EP-a, prvog koji je odigran u više gradova i više država. Neka se i u turniru vaterpolista, kao i u turniru vaterpolistica, na kraju raduje domaćin. Naime, ženski turnir, koji se igrao u Eindhovenu, osvojile su Nizozemke.

EP u Dubrovniku? Mi ćemo ga pamtiti prije svega što su naši odigrali sve tri utakmice u skupini, što su nakon Španjolske igrali tu protiv Francuske te Crne Gore. Na toj zadnjoj utakmici naših u Gružu natiskalo se na tribinama više od 3200 gledatelja. Nakon svake utakmice u Gružu naši su bili bogatiji (dva boda su osvojili protiv Španjolske, sva tri protiv Francuske, te jedan protiv Crne Gore). I preostale tri utakmice skupine ‘A’ su bile za prste polizat, kvalitetne. Zatim, bilo je rezultatski zanimljivo i u donjem domu, utakmica tko će biti predzadnji, a tko zadnji odlučena je na peterce (Malta je dobila Izrael, koliko radosti). I Slovenci su burno proslavili pobjedu protiv Malte, kojom su izbjegli posljednja dva mjesta.

Dva puta smo u Gružu imali ogled između Slovačke i Slovenije, oba puta su Slovaci slavili, u skupini, te u utakmici za 13. mjesto.

Računajući i pogotke iz peteraca, koji su se izvodili nakon što je na kraju četvrte četvrtine bilo neodlučeno, u Gružu smo vidjeli ukupno 470 pogodaka ili 23,5 pogodaka po utakmici.