OstaloATLETIKA |

DIJAMANTNA LIGA Marija Tolj iz Orebića u svojoj debitantskoj sezoni bacala u finalu, te bila šesta, dok je srebro pripalo njezinom uzoru

9. rujna 2021. - 23:30

Nastupila je na tri od četiri mitinga Dijamantne lige, bacala disk u Dohi, Firenci i Bruxellesu, te u svojoj debitantskoj sezoni u elitnom natjecanju izborila plasman u finale, među šest najboljih na svijetu. Finale je održano u Zurichu, a na njemu je Marija Tolj najdalje bacila disk u petoj seriji. Letio je disk 57 metara i 79 centimetara, te će ostati zapisano kako je 21-godišnja atletičarka iz Orebića zauzela u sezoni 2021. šesto mjesto.

Pobijedila je Amerikanka Valarie Allman, olimpijska pobjednica iz Tokija, s hicem 69 metara i 20 centimetara, druga je bila naša najbolja atletičarka Sandra Perković sa hicem 67 metara i 22 centimetra, dok je broncu uzela Kubanka Yamie Perez koja je disk bacila 64 metra i 83 centimetra.

I Kuba, kao i Hrvatska (Mariji je Sandra Perković uzor), imala je dvije svoje predstavnice među šest u finalu. Druga Kubanka Denia Caballero bila je četvrta bacivši disk 62 metra i 21 centimetar, dok je peto mjesto zauzela Portorikanka Liliana Ca. Njezin najbolji rezultat u Zurichu glasio je 61 metar i 92 centimetra.

Debitantica u Dijamantnoj ligi na kraju je izborila veliko finale, te zauzela šesto mjesto - Marija Tolj
Andrej Isakovic

Tolj, naravno, može više, tj. dalje nego je to uspjela u Zurichu u finalu Dijamantne lige. U Firenci je bila četvrta sa hicem 63 metra i 28 centimetara, u Bruxellesu peta s hicem 61 metar i 80 centimetara, a šesta u Dohi gdje je disk letio 60 metara i 76 centimetara. Najdalje je ove sezone, ali i u karijeri, bacila disk 63 metra i 39 centimetara, dok joj je na Olimpijskim igrama malo nedostajalo za nastup u finalu, svega četiri centimetra, a disk je u Tokiju ovog ljeta letio 61 metar i 48 centimetara...

Orebićanka do danas ima 20 hitaca preko 60 metara od čega je pet išlo preko 62 metra. Ima u svojoj riznici uspjeha i naslov europske prvakinje do 23 godine, koji je dohvatila 2019. s nepunih 19 godina. Ima i dvije pobjede na Europskim atletskim kupovima...

25. travanj 2024 14:13