NogometDRUGA ŽUPANIJSKA LIGA

Tako je to kad igraju Ponikve i Grk! Znate li tko je neosvojiva tvrđava gotovo dvije godine?

15. listopada 2024. - 11:38

4. KOLO

Lastovo: Omladinac – Rat 2:1, Ston: Ponikve – Grk 3:3, Putniković: Putniković – Žrnovo 0:1, Popovići: Enkel – Faraon 6:1, slobodna je bila Nogometna akademija Libertas.

1. Ponikve 10 bodova/4 utakmice (17:6), 2. Omladinac 9 bodova/3 utakmice (11:2), 3. Grk 7 bodova/3 utakmice (10:5), 4. Enkel 6 bodova/3 utakmice (7:5), 5. Žrnovo 6 bodova/4 utakmice (4:6), 6. Putniković 4 boda/4 utakmice (7:6), 7. Rat 2 boda/4 utakmice (6:11), 8. NA Libertas 1 bod/3 utakmice (3:7), 9. Faraon bez boda/4 utakmice (3:20).

Ponikve su vodile 1:0 i 3:2, a Grk 2:1. Na kraju 3:3. Tko je izgubio dva boda u derbiju 4. kola Druge županijske lige? Grk je na kraju imao veliku priliku za pobjedu, ali je nije iskoristio. Ponikve su od 43. minute igrale s igračem više (Antonio Bubalo je skrivio kazneni udarac, a već je imao jedan žuti).

Matej Nađ je prvi pogodio na stonskoj Batali. Igrala se 7. minuta. Potom preokret, Marko Utovac u 13., te Roko Brečić u 15. minuti su strijelci za sastav iz Potomja. Potom novi preokret do kraja prvog poluvremena: Hrvoje Franković u 20., te Ivan Milić u 43. minuti iz kaznenog udarca za 3:2 vodstvo domaćina. U nastavku utakmice samo jedan pogodak, i to gostiju, koji su igrali s desetoricom. Konačnih 3:3 potpisao je Ante Mihaljević u 56. minuti.

Ponikve su derbi dočekale sa stopostotnim učinkom u tri utakmice i pogodak razlikom 14:3, a Grk, koji je bio slobodan u 2. kolu, također je upisao samo pobjede uz pogodak razliku 7:2. I prošle sezone na Batali bez pobjednika (Ponikve – Grk 1:1, na Haštriću u drugom dijelu 5:2 za Grk). U sezoni 2022./23. Grk je uzeo sva tri boda protiv Ponikava u Stonu (3:2, a u Potomju 1:1). U sezoni 2021./22., povratničkoj sezoni Ponikava, prvo bez pogodaka u Potomju, a na proljeće 3:1 za Grk u Stonu.

Tad je Mario Alilović postigao sva tri pogotka za sastav s Haštrića. Ukupno su dva hat tricka viđena u ogledima Grka i Ponikava. Drugi je potpisao Marko Utovac prošle sezone u Potomju (Ante Mihaljević prva dva za domaćina, za 1:1 i 2:1, a zatim je Utovac pogađao za 3:1, 4:1, te konačnih 5:2).

Ponikve nakon povratka ne znaju za pobjedu protiv Grka ili Grk ne zna za poraz od Ponikava. Njihov idući ogled je na proljeće u Potomju.

Ponikve i dalje na vrhu, ali ni one, a ni Grk se ne mogu više pohvaliti kako imaju stopostotni učinak, već samo Omladinac s Lastova, koji je bio slobodan u 1. kolu, a potom dobio na svom terenu Enkel 4:0, zatim Faraona u Trpnju s 5:1, te sad Rat kod kuće 2:1. Do treće pobjede stigao je u drugoj minuti sudačke nadoknade. Ivan Alujević je pogodio. Prije njega je to uspio Josip Žaknić u 56. minuti. Sastav iz Kune, koji je bio bez svog prvog strijelca, Antonia Lipotića, vodio je od 2. minute pogotkom Ivana Kalauza. I opet smo na Grku, koji je zadnji uspio ostati neporažen na Lastovu. Bilo je to 30. listopada 2022. godine u 6. kolu.

Omladinac je sad protiv Rata ostvario petnaestu uzastopnu pobjedu kod kuće (uračunat je u taj niz i nedolazak prošle sezone Grka, 3:0 bez igre). Pogodak razlika u sjajnom nizu Omladinca je – 70:10!

I opet Grk – on je zadnji koji je ostvario pobjedu na Lastovu. Bilo je to u sezoni 2021./22., 3. travnja 2022. godine u ‘sretnom‘ 13. kolu – 3:4 pobjeda sastava iz Potomja. Utakmica sad protiv Rata bila je dvadeseta utakmica u nizu kod kuće Omladinca bez poraza (17 pobjeda i tri remija, i to tri u nizu na startu sezone 2022./23. – NA Libertas u 2. kolu 1:1, Ponikve u 4. kolu 1:1, te već spomenutih 2:2 protiv Grka u 6. kolu).

Niz od dvadeset utakmica bez poraza kod kuće Omladinac je počeo nakon tri domaća poraza u nizu u sezoni 2021./22. (Hajduk 1932. u 9. kolu 1:2, Ponikve u 11. kolu 1:5, te već spomenutih 3:4 protiv Grka u 13. kolu). Grk je idući gost na Lastovu, 27. listopada 2024. godine!

Dakle, nakon 4. kola tri sastava bez poraza uz napomenu kako su Omladinac i Grk odigrali utakmicu manje od Ponikava, a isto toliko sastava bez pobjede: Rat, NA Libertas i Faraon. I dok je jedan sastav sa stopostotnim učinkom (Omladinac), isto tako je samo jedan bez boda (Faraon, koji je u četiri utakmice postigao 3, a primio 20 pogodaka).

Najviše pogodaka vidjeli su gledatelji na Lokvicama – sedam. Enkel je sa 6:1 dobio Faraon. Prvo poluvrijeme jedan pogodak, zatresla se mreža gostiju u 32. minuti – autogol Josipa Ivandića. U nastavku Tonći Brailo pogađa za 2:0, zatim je Antonio Radak prepolovio zaostatak sastava iz Trpnja u 54. minuti, a u 58. minuti novi pogodak jedinog konavoskog županijskog drugoligaša 3:1 (Jasmin Salihović). Od 74. do 80. minute nova tri pogotka domaćina (Mihael Butijer, Tonći Brailo je svoj drugi pogodak postigao u 78. minuti, te Luka Raguž). Enkel bez greške kod kuće. Dobio je obje (Putniković 1:0), te poraz na Lastovu.

Žrnovo ove sezone doma dva poraza (Grk 0:2 i Ponikve 2:4), a u gostima dva puta pobjeda 1:0 (NA Libertas, a sad Putniković – pogodio je Teo Borovina u 10. minuti). Poraz od Ponikava u 3. kolu je peti uzastopni domaći poraz. Prva tri je upisao u zadnja tri nastupa kod kuće u sezoni 2023./24. u Prvoj ŽNL. Zadnju pobjedu kod kuće Žrnovo je ostvarilo protiv Croatie iz Gabrila 26. studenog 2023. godine (3:2). Potom u proljeće bez pobjede (Sokol 0:0, prije toga 1:2 poraz od ONK Metković, a nakon toga 1:2 Orebić, 0:1 Župa dubrovačka i 2:4 Slaven), a sad u 5. kolu u Žrnovo stiže Omladinac.

TOP(NIK)

Ivan Milić (Ponikve) je prvi strijelac lige sa 6 pogodaka, Antonio Lipotić (Rat) i Matej Nađ (Ponikve) dijele drugo mjesto s po 4 pogotka, zatim dva igrača s po 3 pogotka: Marko Utovac (Grk) i Luka Pejović (Omladinac).

5. KOLO: PONIKVE U GOSPINOM POLJU,

Nedjelja, 20. listopada, Kuna: Rat – Enkel, Žrnovo: Žrnovo – Omladinac, Potomje: Grk – Putniković, Dubrovnik (Gospino polje): NA Libertas – Ponikve, slobodan je Faraon.

15. listopad 2024 18:33