KošarkaŠPANJOLSKA |

DUBROVČANIN ISPISAO POVIJEST ZAVRŠNOG TURNIRA ZA PRVAKA Tomić prvi pogodio, Barcelona prva upisala pobjedu!

17. lipnja 2020. - 18:01
Ante Tomić, kapetan Barcelone (uoči utakmice protiv Anadolu Efesa u Istanbulu, na početku sezone 2019./20. u Euroligi) foto: Tonči Vlašić
Barcelona našeg Ante Tomića pobjedom je počela nastup na završnom turniru prvenstva Španjolske, koji se igra u Valenciji bez prisustva gledatelja, a na kojem nastupa dvanaest najuspješnijih sastava lige u trenutku prekida zbog pandemije koronavirusa. U 1. kolu skupine 'A' Barcelona je dobila Joventut s 96:92. U skupini 'A' su još Tenerife, Bilbao Basket, Baskonia i Unicaja, dok su u drugoj, 'B' skupini Zaragoza, MoraBanc Andorra, Valancia, Burgos, Gran Canaria i Real Madrid, branitelj naslova. Nakon što u skupini svatko odigra sa svakim, dva najbolja sastava svake skupine plasirat će se u polufinale, koje se igra 28. lipnja, dok je finale dva dana poslije, 30. lipnja.

Španjolsko prvenstvo se nije nastavilo gdje je stalo - odigravanjem preostalih jedanaest kola ligaškog dijela, te potom doigravanjem za prvaka.

Barcelona je u trenutku prekida bila vodeći sastav lige, a Joventut dvanaesti. Barcelona je dva puta u prvoj utakmici završnog turnira u Valenciji pobjegla Joventutu, ali oba puta je prosula veliku prednost. Tomić, kapetan Barcelone, ostat će upisan u povijest turnira. Prvi put se na ovaj način zaključuje sezona, a on je postigao prvi koš na prvoj utakmici ovakvog turnira. Pogodio je za vodstvo Barcelone 2:0. Ukupno je za 22 minute provedene u igri 33-godišnji Dubrovčanin ubacio 6 koševa, pogodio je 3 od 4 šuta za dva, imao 6 skokova, 3 osvojene lopte, jednu izgubljenu te su na njemu igrači Jouventuta napravili tri prekršaja. Dok je bio u igri Barcelona je bila 17 koševa uspješnija od sastava iz Badalone.

U prvoj četvrtini Barcelona je vodila sa 16:2 (serija 14:0) – Joventut je početkom druge četvrtine izjednačio na 21:21. Pred kraj druge četvrtine bilo je 18 koševa viška za Barcelonu (44:26), na kraju treće četvrtine 17 razlike (74:57), a početkom četvrte četvrtine plus 19 (76:57). Ali, u 40. minuti, u dva navrata, Barcelona je imala samo dva koša prednosti (92:90 i 94:92). Alex Abrines je pogodio za 94:90 Barcelone, a Nikola Mirotić ubacio oba bacanja za konačnih 96:92.

Barcelona za dva dana, 19. lipnja, igra protiv Unicaje (18.30 sati). Zatim je u 3. kolu, 21. lipnja, čeka Baskonija (21.30 sati), u 4. kolu, 23. lipnja, Bilbao Basket (18.30 sati), a u 5. kolu, 25. lipnja, Tenerife (21.30 sati).
18. travanj 2024 21:54