Iako još uvijek nije moguće u potpunosti utvrditi zašto noću sanjamo određena mjesta ili određena sjećanja, boje, glasove, prizore, pa čak i ljude, neki će se lako sjetiti svojih snova, dok će drugi imati problema s tim, piše Magazin novosti, s prenosi Slobodna Dalmacija.
Stres i traumatično iskustvo
Istraživanja su pokazala da stres ne samo da remeti i skraćuje REM fazu sna, već i povećava broj buđenja tijekom noći. Osim stresa, tu je i trauma, koja je slična, ali nešto intenzivnija te oboje može otežati sjećanje na ono što ste sanjali.
Prehrana
Važno je izbjegavati hranu koja remeti san što znači da prije spavanja možete zaboraviti na tešku, masnu, prženu i začinjenu hranu, citrusno voće, ali i gazirana pića. Ove namirnice ne preporučaju se ni tijekom dana, a posebno se ne smiju konzumirati prije spavanja. Osim ove vrste hrane i pića, ne preporučuje se ni konzumacija kofeina, nikotina ili alkohola jer to sve remeti san.
Način spavanja
Sve od nesanice do apneje u snu i narkolepsije može negativno utjecati na ciklus spavanja. Također, psiholog i stručnjak za snove Rubin Naiman dodaje da prebrzo i prerano buđenje može utjecati na zaborav.