Kronične neuropsihološke promjene iz spektra bolesti mozga imaju zajednički naziv - demencija. Tu pripadaju Alzheimerova bolest, vaskularna demencija, mješana demencija, Lewy body demencija, frontotemporalna demencija i mnogi drugi oblici.
Demencija Lewyjevih tjelešaca je neurodegenerativna bolest i jedan od najčešćih uzročnika demencije u osoba starijih od 65 godina. Radi se o kroničnom kognitivnom propadanju staničnih inkluzija u citoplazmi kortikalnih neurona koje se nazivaju Lewyjevim tjelešcima, piše živim.hr.
Simptomi demencije, odnosno kontinuirano propadanje mozga, manifestiraju se na razne načine, od onih uobičajenih - problemi s pamćenjem, ponašanjem, pokretljivošću, pa do onih manje poznatih simptoma koji se mogu pojaviti i dok spavate. Potonje je naime prvi, upozoravajući znak Levy body demencije.
Studija i simptomi
Osobe s poremećajem spavanja u REM fazi, intenzivno doživljavaju svoje snove. Umjesto mira, govore i kreću se u snu. Ova senzacija postaje manje izražena kako stupanj demencije napreduje te se javljaju intenzivniji problemi s pamćenjem.
Povezanost poremećaja spavanja kao prediktora za razvoj Lewy body demencije potvrđuje i studija poznate Mayo klinike provedena 2013. godine.
Neuroznanstvenica i glavna istraživačica tima, Melissa Murray, tom je prilikom istaknula kako je čak 75 do 80 posto muškaraca s demencijom s Lewyjevim tjelešcima doživjelo poremećaj ponašanja u REM fazi spavanja.
Koristeći podatke i snimke mozga pacijenata s poremećajem spavanja znanstvenici su dijagnozu demencije s Lewyjevim tjelešcima definirali pet puta češćom u usporedbi s čimbenikom rizika gubitaka volumena mozga.
Uz navedeno, pozornost treba skrenuti i na ostale simptome demencije Lewyjevih tjelešaca:
- halucinacije
- problemi s razumijevanjem, razmišljanjem, pamćenjem i prosuđivanjem
- zbunjenost ili pospanost
- usporeno kretanje, ukočeni udovi i drhtanje
- nesvjestice, nesigurnost i padovi
- sinkope, prolazni gubici svijesti
- problemi s govorom i guranjem, smanjen osjet njuha
- depresija i anksioznost