Voće je prehrambena namirnica puna vitamina, vlakana i nosi veliki broj pozitivnih efekata na naše organizme. Zbog zdravstvenih beneficija koje ima, preporučena dnevna doza voća je 200 grama dnevno. Međutim, kada ga je najbolje jesti?
Iako se preporuke i stavovi razlikuju od nutricionista do nutricionista, znanost je donijela svoj zaključak, prenosi Slow living.
Svaka kultura slatku hranu konzumira na drugi način, a za našu je karakteristično da se ‘zub zasladi‘ najčešće nakon glavnog obroka. Zdrava varijanta desertu zbog očitih je razloga nekome je voćka, međutim, to baš i nije najbolja odluka, prenosi Slobodna Dalmacija.
Naime, voće nakon jela izaziva fermentaciju - odnosno proces truljenja. Kada takvo dođe u kombinaciju s ostatkom pojedene hrane u želudcu, često može izazvati nadutost i težinu u probavnom sustavu. Upravo zbog toga, voće se najčešće preporučuje kao međuobrok, kojeg se ne konzumira netom nakon nekog jela.
Prema istraživanjima, nije bitno u koje doba dana jedete voće. Međutim, važno je znati da one voćke koje imaju veći udio vitamina C mogu izazvati tegobe sa spavanjem. Također je važno ne jesti voće prebrzo, prenosi Slow living.
Vitamini, antioksidansi, hidratacija i energija samo su dio liste bogatstva kojima ove namirnice obiluju. U ovim hladnim vremenima poštujte preporučene doze i zaštitite svoj organizam. Ako i niste veliki fan, prevarite se - napravite smoothie.