NeretvaDOLINA NERETVE

Lađari obilježili 20.obljetnicu Oluje

3. kolovoza 2015. - 20:45
1438607620lae6

U Vidu je održan već tradicionalni lađarski Kup Kneza DOmagoja, 11.po redu, ove godine u svečanom ozračju u čast 20.obljetnice akcije OLUJA koji se u RH slavi kao Dan pobjede 5.kolovoza čime su lađarski dvoboji odvijali pod imenom "20 godina pobjede-OLUJA 95". To je najveći događaj u našoj županiji posvećen ovoj velikoj obljetnici. Dosadašnji lađarski dvoboji održavali su se 4.kolovoza, dan uoči glavne fešte u Vidu blagdana Gospe Snježne. Zbog brzinskih utrka u Opuzenu koje su taj dan, ovaj termin je pomaknut na početak kolovoza. Sudjelovao je rekordan broj ekipa (popis na slici 1) njih deset sa 120 lađara. Zbog uskog Norilja to je i maksimum jer bi utrke predugo trajale. Nakon izvršenog ždrijebanja započelo se dvjema utrkama pretkola u kojima su se natjecali Škrapa i Jerkovac te Gusari Komin2 i Crni put.Dalje su prošli Škrapa i Gusari. U daljnjim utrkama Rogotin je bio bolji od Veterana 4.gardijske brigade a Domagojevi gusari od SU Crni put. Iznenađenje već na početku jer su obje ekipe Crnog puta ispale u prvim utrkama. Očito danas nisu imali svoj dan. Škrapa je potom bila bolja od mladih momaka UL Sveti Nikola Metković a UL Gospa Karmelska iz Krvavca bolja od Gusara Komin 2. U polufinalnim dvobojima pobjede su ostvarili Rogotin u fotofinišu nad domaćinima a Škrapa je bila bolja od susjeda iz Krvavca. U utrci za treće mjesto UL Gospa Karmelska pobijedila je Domagojeve gusare koji su i drugu utrku tijesno izgubili. Krvavčani su tako drugu godinu za redom brončani. U finalu Škrapa je pobijedila Rogotin i tako po prvi put osvojila ovaj lađarski kup. Direktor Maratona lađa Jakov Marević svim sudionicima podijelio je plakete za sudjelovanje. Brončane medalje i pehar za treće mjesto UL Gospa Karmelska dodijelio je Ante Pehar predsjednik Udruge veterana 4.gardijske brigade DNŽ, srebrene medalje i pehar za drugo mjesto ekipi Rogotina dodijelio je predsjednik Udruge lađara Neretve Dalibor Obradović.Pobjednicima KUU Škrapa Momići zlatne medalje i pehar u trajno vlasništvo te prijelazni pehar kneza Domagoja dodijelio je gradonačelnik grada Metkovića gosp. Božo Petrov. Na kraju je nastavljeno zajedničko druženje sudionika uz jelo i piće. Ovaj lađarski kup organizirali su Domagojevi gusari u suradnji sa Udrugom lađara Neretve i Udrugom veterana 4.gardijske brigade DNŽ.d.v.

25. travanj 2024 08:08