StoryEditorOCM
ForumPRESICA

Božinović o mjerama na Bandićevom sprovodu: ‘To je, po meni, odgovoran pristup‘; Beroš komentirao pregovore za nabavku ruskog cjepiva

Piše PSD
3. ožujka 2021. - 11:53

U protekla 24 sata zabilježeno je 747 novih slučajeva pa je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3.322. Među njima je 758 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 68 pacijenata. U protekla 24 sata oporavilo se 311 osoba, a testirano je njih 7.292.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas je ukupno zabilježeno 244.205 osoba zaraženih novim koronavirusom, od čega 747 u protekla 24 sata.

235.328 osoba se oporavilo, od toga 311 u protekla 24 sata.

U protekla 24 sata preminulo je 7 osoba, ukupno 5.555 osoba.

Do danas su ukupno testirane 1.361.483 osobe, od toga 7.292 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 13.777 osoba. izvijestio je Nacionalni stožer civilne zaštite.

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak na konferenciji za novinare izvijestio je o epidemiološkoj situaciji.

"U ovom tjednu imamo rast od 11.7% posto u prva tri dana. Prosječna incidencija 14-dnevna na 100.000 stanovnika je 139.5, najnižu ima Istra 33.5 a najvišu dubrovačka 438.9. Na listi zemalja EU po incidenciji Hrvatska zauzima 3. mjesto, nižu imaju samo Njemačka ii Danska, sve ostale države imaju višu. Najvišu ima Češka. O mortalitetu, ukupna stopa kumulativna na milijun stanovnika je 1361.1 što nas stavlja na 19. mjesto zemalja EU po tom pokazatelju. Današnji udio u pozitivnim u testiranima je 10.2, u proteklih 14 dana to je u prosjeku 7.2 %. Dosad je HALMED zaprimio 1166 sumnji na nuspojave, većina na Pfizerovo cjepivo", rekao je Capak.

Ministar zdravstva Vili Beroš komentirao je prijave na cijepljenje putem platforme cijepise.zdravlje.hr.

“Prema stranici cijepise.zdravlje.hr do danas u 9 ujutro je prijavljeno 36.013 građana za cijepljenje. Najviše u Zagrebu, više od 50%. Brojke govore sve, građani su prepoznali cijepljenje kao nezaobilzan korak u borbi protiv epidemije. Napominjem da se prijavom na više kanala ne može prije doći na red. Mnogi se boje da njihova predbilježba neće biti adekvatna, ali nema potrebe za tih, ne dopuštaju se dvostruke prijave. Ti višestruki kanali su tu da olakšaju prijavu svim građanima”, rekao je Beroš.

“Naši građani koji su teže pokretni ili nepokretni se trebaju javiti svom obiteljskom liječniku jer možemo organizirati cijepljenje kod kuće putem mobilnih cijepnih timova”, dodao je Beroš.

O sprovodu Milana Bandića

"Mi jesmo razmatrali i pitanje sajmova, ono je bilo na dnevnom redu. Ono što je tu bitno je činjenica da postoje različite vrste sajmova. Nije isto imate li izložbu proizvoda OPG-ova na Jelačić placu ili sajam u nekom selu gdje se peku janjci i odojci u pet ujutro i dernek traje do ponoći. Sajmovi su po riziku vrlo različiti i ne možemo to generalizirati. Mi smo oduvijek za postupno otvaranje, mjere popuštamo postupno. U nekom od sljedećih koraka ćemo svakako dopustiti i sajmove, ali ne možemo sve pustiti odjednom, virus je ono nas, imamo više varijanti, manje cjepiva i ostale rizike", odgovorio je Capak na novinarsko pitanje.

"Kad govorimo o sajmovima, to je kontinuirana djelatnost, znači vi kad nešto popustite onda je to nešto što traje sve dok se ne donese neka druga odluka. Više puta smo govorili da je za svaki događaj moguće napraviti odgovarajući okvir i u tom kontekstu se takav događaj u mjeri u kojoj je moguće i uz najbolju volju organizatora može kontrolirati. To je bitna činjenica, kad govorimo o sprovodu današnjem, vi ste primijetili i prenijeli i ono što su javili iz nadležnog gradskog stožera Zagreba. Ono što je činjenica je da su oni najavili, a mislim da će sigurno nastojati da sve prođe organizacijski u skladu s mjerama. To je po meni odgovoran pristup jer postoje situacije u kojima se jednostavno predvidi da je moguće da dođe više ljudi nego što je navedeno u odluci Stožera i sad se tu možete postaviti preventivno, a ovo što su javili iz gradskog stožera da će biti 300 covid redara pokazuje da su u tome promišljali, to je u svakom slučaju odgovornije nego da se ništa ne napravi kako bi se u situaciji koja je naglo došla, a otkad se dogodila neke stvari su predvidive. Puno je odgovornije to organizacijski posložiti tako da predstavlja što manji rizik nego da se stvari puste izvan kontrole što je onda sigurno scenarij koji ne bi bio poželjan", dodao je ministar Davor Božinović.

"Jedino što je moguće i odgovorno da se određeni pogreb organizira unutar određenih okvira. U koordinaciji s organizatorom uprava groblja odgovorno je prilagoditi se okolnostima epidemije i organizirati pogreb. Ako su grupe ljudi udaljene više metara i odijeljenje trakama, da se virus neće širiti. Odgovornost je i organizatora pogreba i uprave groblja da organiziraju sprovod u okviru mjera", rekao je Beroš.

O dolasku ruskog cjepiva u RH

"Mislim da je legitimno nastojanje vlade da svojim građanima osigura sve što nudi znanost. To ne znači da odustajemo od zajedničke nabave EK i EU, ali ako i dalje bude poteškoća pri isporuci cjepiva koja su dogovorena, mi ćemo sagledavati i druge mogućnosti koje su komplementarne sa zakonima EU i našim zakonima. Naša primarna intencija je osigurati sigurnost, kvalitetu i učinkovitost cjepiva. Dok nema dokaza za to, nećemo uvesti cjepivo. Naš zakon omogućava interventni uvoz cjepiva koji dozvoljava HALMED na osnovu dokumentacije koja opisuje niz elemenata tog cjepiva. Mi smo uputili dopis putem Ministarstva vanjskih poslova uputili dopis u Rusiji i zatražili tu dokumentaciju. Jučer smo o tome razgovarali s ruskim veleposlanikom i zamolio sa ga za dostavu te dokumentacije. To je taj koncept, ne uklanjamo se od zajedničke nabave, ali ako bude i dalje poteškoća u isporuci cjepiva, naše je pravo voditi računa o zdravlju građana", rekao je Beroš.

Beroš kaže kako Vlada ne može utjecati na procjenu ruskog proizvođača o tome hoće li se oni obratiti EMA-i i zatražiti centralno odobrenje.

“Jučer smo kritizirani da smo pokrenuli platformu na naručivanje a nemamo dovoljno cjepiva, ali odgovoran je potez da smo pokrenuli platformu jer moramo biti spremni na dolazak veće količine cjepiva u Hrvatsku”, ustvrdio je Beroš.

Upitan može li Rusija osigurati veće količine cjepiva, Beroš je kazao: "Jedna prekretnica u razmišljaju o ruskom cjepivu je bio članak u Lancetu koji je objavio rezultate njihovih kliničkih ispitivanja. Mi smo te podatke tražili i putem Ministarstva vanjskih poslova. Rusi kažu da su dovoljno velike količine prisutne na tržištu i uvjeravaju nas da ako se naš regulator odluči za interventni uvoz, da mogu osigurati veće količine”.

25. travanj 2024 04:17