VaterpoloVATERPOLSKA LIGA PRVAKA, 6. KOLO: JUG ADRIATIC OSIGURANJE - SZOLNOKI 14:11

POBJEDOM ZAKLJUČILI NASTUP U GRUŽU U 2019. GODINI Nije bilo lako, ali je slatko!

3. prosinca 2019. - 22:32
Bilo je straha u redovima Jug Adriatic osiguranje uoči dolaska Szolnokija. Razloga nekoliko: mađarski sastav je kvalitetan, upitan nastup prvog vratara Tonija Popadića, a u mislima svih još uvijek težak poraz u finalu Kupa Hrvatske od zagrebačke Mladosti prije osam dana. Ali, na kraju, u posljednjoj domaćoj utakmici u 2019. godini, izborena je itekako važna pobjeda. Savladan je izravni konkurent za plasman na završni turnir europske Lige prvaka sa 14:11...

- Osvojili smo izuzetno važne bodove. Problem je bio u početku s igračem manje. Nismo uspjeli uzeti stativu Dušku Pijetloviću. Ali, u završnici smo odigrali dosta bolje te zasluženo pobijedili - rekao je prvi strijelac Jug Adriatic osiguranja protiv Szolnokija Daniil Merkulov sa četiri pogotka.

- Teška utakmica, nije bilo lako ostvariti pobjedu. Idemo sad u Pirej na ogled s Olympiacosom, tko će biti prvi na kraju prvog dijela u skupini. Moramo podići igru jer za učiniti nešto u domu Olympiacosa treba biti dosta bolji - rekao je Jugov centar Luka Lončar. Potom se vratio na ogled sa Szolnokijem.

- Najveća razlika je bila u vratarima, u prve dvije četvrtine niti jedan vratar se nije posebno isticao, ali nakon toga je Popadić bio sjajan, i to je donijelo prevagu na našu stranu - naglasio je Lončar.

Jugaši nisu realizirali prvog igrača više, a Szolnoki Dozsa jest. Duško Pijetlović je pogodio. Potom opet Jugaši ne koriste igrača više, srećom ni gosti. Izjednačio je Paulo Obradović 3 minute i 56 prije kraja prve četvrtine. Mađari su pogriješili, Gavril Subotić je pokušao spriječiti kontru, isključen je, ali njegovi suigrači se nisu uspjeli vratiti. Potom novi bijeg Jugaša, točnije, sjajno je kapetan Xavi Garcia pronašao dugom loptom Lorena Fatovića. Viktor Nagy na vratima Szolnokija je krenuo prema njemu, Fatović ga je prebacio te se u Gružu gledala borba Nagyja – može li vratar Szolnokija dohvatiti loptu prije nego ona prođe zamišljenju gol crtu. Nije uspio. Prvo vodstvo domaćina. Na 2:2 izjednačio je s krila, s igračem više, Kristof Szatmari. Danil Merkulov je odmah vratio prednost Jug Adriatic osiguranju, a isti igrač imao je priliku i za plus dva, ali je zatresao gredu. Mađari su potom opet izborili igrača više, a sad je Szatmari pogodio iz vanka (3:3). Iskoristio je i Jug AO igrača više. Merkulov je uposlio Alexa Papanastasioua za 4:3 18 sekundi prije kraja prve četvrtine. Ipak, dvije sekunde prije kraja nova lopta iza leđa Popadića. Sjano je pogodio iz daljine Bence Batori.

Prvi napad u drugoj četvrtini iskoristio je Szolnoki te poveo s 5:4 (Kristof Varnai je ostao sam, te sa 5,6 metara savladao Popadića). Izjednačio je domaćin sjajnim udarcem s krila Garcije (igrač više), Batori odmah vraća prednost gostima, ali i Papanastasiou je milimetarski precizan iz daljine (gornji lijevi kut Nagyja). Do prvog vodstva u drugoj četvrtini Jugaši su stigli s igračem više. Isključen je Pijetlović, Fatović proigro na stativi Luku Lozinu, koji pogađa za 7:6 (13. minuta). Točno 69 sekundi prije odmora Luka Lončar je izborio peterac, skrivio ga je Dory Farkas, a realizirao Papanastasiou (8:6). Isključenje Marka Macana iskoristio je Pijetlović te zakucao za 8:7 (6/5 realizacija igrača više Szolnokija u prvom poluvremenu). Jugaši nisu realizirali potom igrača više (njihova realizacija u prvom poluvremenu je bila 7/4 uz realizirani peterac).

U nastavku prvo Jugaši ne koriste igrača više. Nakon toga ni Szolnoki. Prvi pogodak postigao je Jug AO te po drugi put otišao na plus dva (9:7). Obradović je kaznio sporo vraćanje u obranu gostujućih igrača. Sredinom treće četvrtine domaćin je ostao bez Macana (treće isključenje), a tog igrača više iskoristio je Szolnoki, i to Farkas. Potom igrač više Juga. Udarac je uputio Fatović, Nagy je obranio, ali suci su pokazali na centar tvrdeći kako je mađarski vratar obranu upisao iza zamišljene gol crte. Szolnoki je nakon neiskorištenog napada ostao bez Szatmaria (isključen s pravom zamjene). Merkulov je 56 sekundi prije kraja iskoristio igrača više za plus tri domaćina (11:8).

Batori je realizirao peterac nakon 20 sekundi igre u posljednjoj četvrtini, a Merkulov, koji ga je skrivio, igrača više napad poslije te je sedam minuta prije kraja bilo 12:9 za Jug AO. Tri minute poslije, a četiri minute prije kraja prvi put je hrvatski prvak na plus četiri (Obradović 13:9) i tad je bilo jasno kako bodovi ostaju u Gružu.
6. KOLO
Jug AO – Szolnoki Dozsa 14:11
DUBROVNIK
Bazen u Gružu. Gledatelja 500. Suci: Michael Zwart (Nizozemska) i Alessandro Severo (Italija). Delegat LEN: Mark Koganov (Azerbejdžan).
JUG ADRIATIC OSIGURANJE: Popadić, Macan, Fatović (2), Lončar, Kržić, Garcia (1), Lozina (1), Merkulov (4), Papanastasiou (3), Žuvela, Benić, Obradović (3), Jarak. Trener: Vjeko Kobešćak.
SZOLNOKI DOZSA: Nagy, Angyal, Lazić, Subotić, Varnai (1), Pijetlović (2), Jansik, Rašović, Szatmari (2), Batori (4), Szeghalmi, Farkas (2), Banyai. Trener: Živko Gocić.
Igrač više: Jug AO 13/7, Szolnoki Dozsa 11/6
Peterci: Jug AO 1/1, Szolnoki Dozsa 1/1
Četvrtine: 4:4, 3:2, 4:2, 3:3

Još u 6. kolu igraju, utorak, 3. prosinca, Kazan: Sintez Kazan - Spandau 04 11:12, Barcelona: Zodiac CNA Barceloneta - Olympiacos 11:11 (Maro Joković je 31 sekundu prije kraja pogodio za konačnih 11:11, Barceloneta je vodila sa 7:4 i 10:7), Split: Jadran Split - Jadran Carine (HN) 6:12.
Semafor skupine 'A'
Poredak: 1. Olympiacos 16 bodova, 2. Jug Adriatic osiguranje 15 bodova, 3. Zodiac CNA Barceloneta 13 bodova, 4. Szolnoki 9 bodova, 5. Spandau 04 5 bodova, 6.-7. Jadran Carine (HN) i Jadran Split po 4 boda, 8. Sintez Kazan 3 boda.

7. KOLO
Ponedjeljak, 9. prosinca, Pirej: Olympiacos – Jug Adriatic osiguranje, petak, 13. prosinca, Berlin: Spandau 04 – Szolnoki Dozsa, Split: Jadran (S) – ZODIAC CNA Barceloneta, Igalo: Jadran Carine (HN) – Sintez Kazan.

25. travanj 2024 09:24