Sport Vaterpolo

SVJETSKO PRVENSTVO U VATERPOLU

START ZA DESET Hrvatska uvjerljivom pobjedom protiv Australije krenula u obranu zlata

Očitali smo nakon dugo vremena na SP-u lekciju Australcima te odradili najveći dio posla u skupini u kojoj je cilj osvajanjem prvog mjesta preskočiti osminu finala, uskočiti odmah u četvrtfinale. Taj prvi cilj na SP-u naši, aktualni svjetski prvaci i prvi favoriti za zlato u Južnoj Koreji imaju priliku zaključiti već u idućoj utakmici ako i protiv SAD-a budu odlični, kakvi su bili u prvoj utakmici.

Maro Joković je otvorio utakmicu pogotkom realiziravši igrača više u 3. minuti. Od stative lopta je završila iza leđa Joela Dennerleya. Australci su odmah odgovorili, također s igračem više. Nathan Power je bio realizator, najspretniji na drugoj stativi. Zatim je australski vratar vezao dvije obrane, zaustavio prvo kontru Lorena Fatovića, a u nastavku napada uz pomoć suigrača i udarac Luke Lončara iz dva metra.

Ponovno smo poveli nakon što je Xavi Garcia 'izbacio' sjajnim dodavanjem Fatovića koji je proigrao Antu Vukičevića. Isti je zaključio i idući napad naših. Pogodio je na isto mjesto gdje i Joković za 1:0 (donji lijevi kut gola). Hrvoje Benić je zatim povukao napad i provukao loptu ispod ruke australskog vratara te smo u nepune dvije minute pobjegli na plus tri. Tih 4:1 u prvoj četvrtini sačuvao je Marko Bijač obranivši udarac Blake Edwardsa iz blizine, s igračem više.

Vukičević je nastavio svoj niz početkom druge četvrtine. Fatović je opet bio asistent. Josip Vrlić je sredinom druge četvrtine zakucao za 6:1. Šteta što Garcia nije u kontri bio uspješan. Opet se istaknuo Dennerley. Aaron Younger je stavio točku na 'i' serije naših 5:0, prekinuo niz od četiri neiskorištena igrača više Australije te post svoje reprezentacije u napadu (naši su 12 minuta i 24 sekunde bili bez primljenog pogotka).

S igračem više Australija je izigrana i početkom nastavka. Lončar je uputio završni udarac (7:2). Uspješan je dvije minute poslije bio još jednom Vukičević nakon čega je Bijač vezao tri obrane u desetak sekundi, a zatim Lovre Miloš dva pogotka (sjajna je bila polukontra naših za 10:2).

Početkom četvrte četvrtine prednost Hrvatske narasla je na devet pogodaka (11:2, Andro Bušlje). Opet je Younger prekinuo naš niz (11:3 - sad nakon 10 minuta i 9 sekundi igre Australci su postigli novi pogodak). Četiri minute prije kraja utakmice došli smo do dvoznamenkaste prednosti (Marko Macan s igračem više te Vukičević iz peterca, kojeg je izborio Vrlić), koja je nakon šestog pogotka super raspoloženog Vukičevića iznosila i 11 razlike.

Natjecanje u skupini 'A' otvorili su SAD i Kazahstan. Amerikanci su sa 16:7 bili uspješniji. Naši u 2. kolu igraju protiv SAD-a (srijeda, 17. srpnja, 2.50 sati po hrvatskom vremenu), a u 3. kolu protiv Kazahstana (petak, 19. srpnja, 13.30 sati po hrvatskom vremenu).
Hrvatska – Australija 14:4
GWANGJU Gledatelja 200. Suci: German Moller (Argentina) i Alessandro Severo (Italija).
HRVATSKA: Bijač (11 obrana), Macan (1), Fatović, Lončar (1), Joković (1), Benić (1), Vukičević (6),  Bušlje (1), Miloš (2), Vrlić (1), Šetka, Garcia, Marcelić. Izbornik: Ivica Tucak.
AUSTRALIJA: Dennerley (9 obrana), Campbell, G. Ford, Kayes, Power (1), L. Edwards (1), Roach, Younger (2), A. Ford, Putt, Howden, B. Edvards, Hrysanthos. Izbornik: Elvis Fatović.
Igrač više: Hrvatska 5/4, Australija 11/4
Peterci: Hrvatska 1/1, Australija -
Četvrtine: 4:1, 2:1, 4:0, 4:2.