Sport Vaterpolo

29. EUROPSKO PRVENSTVO U VATERPOLU/ZAGREB 2010.

Hrvatska preskočila Talijane i četvrtfinale

Hrvatska je u polufinalu. Čeka nas pakao u četvrtak. Ključat će na Savi. Hrvatska će te večeri igrati za finale protiv Srbije ili Crne Gore. Suparnika će naši doznati u utorak navečer. Svjetski ili europski prvak im je slijedeća prepreka na putu do toliko željenog europskog zlata, naslova prvaka.Ključalo je i u nedjelju navečer na Savi. Uskomešalo se već sat i pol prije početka ogleda Hrvatske i Italije. Razlog, Crna Gora nije uspjela pobijediti Rumunjsku, završilo je bez pobjednika te je hrvatskim vaterpolistima prvo mjesto u skupini i prolaz u polufinale donosila bilo kakva pobjeda protiv Talijana. Više nije bilo potrebno juriti pobjedu s četiri pogotka razlike, ili biti bolji s tri pogotka uz 13 i više postignutih pogodaka u mreži Tempestija.Međutim, bilo je i straha. Srbija nas je čekala u slučaju neuspjeha, poraza i neodlučenog rezultata, a ona je, bez obzira na poraz od Mađara, koji ih je koštao prvog mjesta u skupini i izravnog plasmana u polufinale, moćna i jaka, nije slučajno vlasnik tri svjetska zlata (aktualni svjetski prvak iz Rima 2009. te pobjednik Svjetske lige i Svjetskog kupa ove godine), a Talijani, zadnji suparnik u skupini, jedina reprezentacija sa stopostotnim učinkom u prva četiri kola.Ogled odluke počeo je kiksom našeg vratara Josipa Pavića. Taj te još dva gola bila su na njegovu dušu, ali dvije minute prije kraja treće četvrtine Pavić je 'zapalio' Savu. Obranio je peterac Figlioliju, potom u nastavku napada Talijana skinuo i zicer Aicardiju te tako sačuvao dva pogotka prednosti (7:5), a novim obrana omogućio da pogotkom Muslima stignemo prvi put do osjetne prednosti (8:5), koju smo u posljednjoj četvrtini znali sačuvati te izboriti polufinale zbog čega su nagrađeni pljeskom prepunih tribina.T.V.SKUPINA Hrvatska - Italija 8:5ZAGREB Bazen na Savi. Gledatelja 4.500. Suci: Tulga (Turska) i Levin (Izrael).HRVATSKA: Pavić (11 obrana), Burić, Bošković (1), Dobud (1), Joković (1), Muslim (2), Karač, Bušlje, Sukno (3), Barač, Hinić, Obradović, Buljubašić.ITALIJA: Tempesti (9 obrana), Luongo (1), Gitto, Figlioli, Bertoli, Felugo (2), Giacoppo, Gallo (1), Presciutti (1), Fiorentini, Aicardi, Deserti, Pastorino.Igrač više: Hrvatska 8/5, Italija 7/1Peterci: Italija 1/0Četvrtine: 3:2, 1:2, 4:1, 0:0.PUT HRVATSKE DO POLUFINALAPrva četvrtina: 0:1 Felugo (2/igrač više), 1:1 Bošković (3/igrač više), 2:1 Sukno (5/igrač više), 3:1 Muslim (6), 3:2 Luongo (8), druga četvrtina: 3:3 Gallo (13), 4:3 Sukno (13/igrač više), Presciutti (16), treća četvrtina: 5:4 Dobud (18), 5:5 Felugo (19), 6:5 Joković (20/igrač više), 7:5 Sukno (21/igrač više), 8:5 Muslim (24), četvrta četvrtina: bez pogotka.POREDAKU 5. kolu skupini 'A' Španjolska je 12:6 pobijedila Tursku, Crna Gora i Rumunjska odigrali su bez pobjednika 9:9, a Hrvatska je bila bolja od Italije 8:5.Skupina ‘A’: 1. Hrvatska 12 bodova, 2. Italija 12 bodova, 3. Crna Gora 10 bodova, 4. Rumunjska 7 bodova, 5. Španjolska 3 boda, 6. Turska bez boda.U 5. kolu skupine 'B' Srbija je deklasirala Njemačku 17:3, Rusija je sa 7:6 pobijedila Grčku, a Mađarska sa 7:4 Makedoniju.Skupina 'B': 1. Mađarska 13 bodova, 2. Srbija 12 bodova, 3. Njemačka 9 bodova, 4. Grčka 4 boda, 5. Makedonija 3 boda, 6. Rusija 3 boda.DO KRAJAHrvatska prva, Italija druga, a Crna Gora treća u skupini A, a u skupini B prva Mađarska, druga Srbija, a treća Njemačka. Hrvatska i Mađarska, pobjednici skupina preskaču nastup u utorak, 7. rujna i igraju tek u četvrtak, 9. rujna u polufinalu. Naši čekaju uspješnijeg iz ogleda Srbija - Crna Gora, a Mađari će za finale igrati protiv boljeg iz ogleda Italija - Njemačka. Plasirani od četvrtog do šestog mjesta u skupinama razigravat će za plasman od 7. do 12. mjesta, a to su Rumunjska, Španjolska, Turska, Grčka, Makedonija i Rusija. Utakmice za treće i prvo mjesto igraju se u subotu, 11. rujna.NAKON UTAKMICE HRVATSKA - ITALIJAAlessandro Campagna, talijanski izbornik, nije bio previše nezadovoljan nakon poraza od Hrvatske i gubitka prve pozicije u skupini.- Protiv jake momčadi, pred odličnom publikom, za moju mladu i neiskusnu momčad ovo je bila odlična proba uoči utakmica odluke. Pobijedilo je iskustvo i zrelost Hrvatske - kazao je Campagna.Maurizio Felugo, talijanski reprezentativac, dvostruki strijelac, složio se sa svojim izbornikom.- Zadovoljstvo je bilo igrati u ovakvom ambijentu te parirati jakoj momčadi koja je bila svjetski prvak prije tri godine te ima izgleda uzeti zlato na ovom prvenstvu - kazao je Felugo.Talijani će se za polufinale 'tući' s Nijemcima i u toj utakmici, zbog prikazanog na prvenstvu, su favoriti. Ukoliko tu ulogu opravdaju čeka ih Mađarska. Hrvatska će pak u polufinalu za protivnika imati Srbiju ili Crnu Goru.- Srbe i Crnogorce čeka dosta teška utakmica u utorak, naporna, i pitanje je hoće li to nama ići u prilog. Međutim, bez obzira na suparnika, a izgledi Srbije i Crne Gore su u toj utakmici podjednaki, imamo veliku želju, uza sebe navijače, za ući u finale - kazao je Ratko Rudić, hrvatski izbornik.- Odigrali smo odlično. Zaslužili uspjeh. Navijači su bili fantastični - istaknuo je Damir Burić, reprezentativni branič Hrvatske.- Hvala navijačima. Nosili su nas do pobjede i polufinala - kazao je Miho Bošković.