ŠPANJOLSKA Tomić opet najbolji, ali Barcelona neće vidjeti finale!

11. lipnja 2018. - 03:31

Opet je bio najbolji u redovima Barcelone, međutim, to nije pomoglo katalonskom divu da dobije četvrtu utakmicu polufinalne serije, slavi i u drugoj uzastopnoj utakmici kod kuće te izbori majstoricu. Baskonia je dobila prve dvije kod kuće, a u četvrtoj utakmici serije stigla do treće pobjede vrijedne plasmana u finale. U četvrtoj utakmici polufinalne serije odluka je pala u dodatnih pet minuta.

Barcelona nije vodila niti jednom u 40 minuta igre, a minutu i 6 sekundi prije kraja četvrte četvrtine zaostajala je šest koševa razlike (73:67 za Baskoniu), međutim, već nakon 46 sekundi, dakle, 20 sekundi prije kraja, uspjela je izjednačiti na 76:76. Baskonia je potom promašila dva šuta te se otišlo u produžetak u kojem je Barcelona prvi put vodila, stigla do 82:79, ali nakon toga 9:0 Baskonie, koja će u finalu igrati protiv Real Madrida.

Ante Tomić je proveo na parketu 26 minuta. Ubacio je 11 koševa, pogodio je 3 od 7 šuteva za dva, te 5 od 7 slobodnih bacanja, zatim imao 9 skokova od čega 4 u napadu, 1 asistenciju, 3 osvojene lopte i 3 blokade. U završnici produžetka morao je iz igre zbog pete osobne, a igrači Baskonie su na njemu napravili čak 11 prekršaja. Valorizacija 27. Nitko drugi u redovima Barcelone nije imao valorizaciju 20 i više.

Pred kraj treće četvrtine igrač Baskonie Ilimane Diop je pokušao iznuditi prekršaj Ante Tomića, bacio se, a da ga Dubrovčanin nije ni pogledao. Razljutilo je to Tomića. Vjerojatno se u idućim minutama nastavio 'okršaj', ali riječima, a sve je kulminiralo u 33. minuti, snimka to potvrđuje, kada je Tomić glavom dočekao Diopa te ga 'prizemljio'.

Tomić je bio najbolji igrač Barcelone u doigravanju, međutim, ostao je bez finala. Ipak će sezonu 2017./18. pamtiti jer je osvojio Kup Španjolske pobjedom u finalu s 92:90 protiv Real Madrida. I u finalu Kupa Španjolske Tomić je bio odličan (17 koševa i 5 skokova).

Ukupno je Tomić u Španjolskoj u koju je stigao početkom 2010. godine osvojio tri Kupa (2012. s Real Madridom, te 2013. i 2018. s Barcelonom) i jedno prvenstvo (2014. s Barcelonom).

Hoće li Tomić ostati i dalje u Španjolskoj? Krajem 2017. godine je u razgovoru za Dubrovački vjesnik nakon utakmice u Madridu protiv Reala istaknuo kako razmišlja i o odlasku u NBA, kako više ne isključuje, ukoliko dođe ponuda, da se okuša u najjačoj ligi svijeta. Tomić je rođen 17. veljače 1987. godine.

20. travanj 2024 11:13