Domaći nogometUtakmice 24. kola HNL-a

Šibenik - Rijeka 0:0, Međimurje - Zadar 2:3

19. ožujka 2008. - 20:29

Završeno je pet susreta 24. kola prve hrvatske nogometne lige, Zadar je pobijedio u Čakovcu Međimurje 3:2, a Dinamo je izgubio bodove u Kranjčevićevoj odigravši sa Zagrebom 0:0. Desetkovani Šibenik izborio je 0:0 na Kantridi, a istim rezultatom igrali su Inter i Slaven Belupo. Osijek je u Gradskom vrtu bio bolji od Cibalie 2:1.

Međimurje - Zadar 2:3
(21. Terkeš, 43. Terkeš, 64, Tomašov, 70. (11m) Milardović, 72. Babić)

Zadrani su lakše od očekivanja došli do zaslužene pobjede. U tome su imali pomoć slabog i pomalo nezainteresiranog domaćeg sastava, posebno njegove porozne, nepokretne i neodlučne obrane.

Zbog takve igre već u prvih 15 minuta dva je puta domaći vratar Čonkaš spašavao, no iza toga dvaput je bio nemoćan kada je najbolji igrač utakmice Želimir Terkeš bio siguran strijelac. Prvi put na odlično dodavanje mladog Tomasova, a drugi put je iskoristio veliku grešku i “poklon” Celišćaka. U drugom poluvremenu nastavak slabe igre Čakovčana pa je Tomasov postigao i treći, a Mitrović nije iako je bio u prigodi, četvrti pogodak.
Tek u zadnjoj trećini utakmice Čakovčani su zaigrali nešto bolje, pa je Milardović iz opravdanoga jedanaesterca postigao prvi, a Babić nakon udarca iz kuta Pintarića drugi pogodak.

Pogodio je Babić i stativu, a zadnjih pet minuta dvaput je odlično intervenirao mladi Subašić i spriječio eventualno izjednačenje što, prema svemu viđenom, ne bi bilo nimalo realno.

Josip FREILER

Šibenik - Rijeka 0:0

Utakmica s neviđenim obratom, ali bez pogodaka. Umjesto da u prvom poluvremenu Šibenčani golovima potope riječki brod, u zadnjih su 30 minuta jedva našli pojas za spasavanje. Teško je nabrojiti sve zrele prilike domaćina u prvom poluvremenu koje uobičavamo nazivati 100-postotnima. Dvaput Zec, Vitaić i Gabriel bili su u pozicijama u kojima zapravo su mogli pitati Žilića u koji će kut šutirati.

No, svaki put je iskusni riječki vratar raširio ruke i noge kao neka oceanska hobotnica, te zaštitio svoju mrežu od sigurnih pogodaka. Bilo je još šansi za Šibenik u tom razdoblju, kada su igru plemenitim potezima nosili Zec i Vitaić. Primjerice u 15. minuti Tabi je s vrha kaznenog prostora tek za koji centimetar promašio riječka vrata. No, upravo je spomenuti igrač bio kamen spoticanja svih šibenskih nada u nastavku.

Gotovo bezgrešni Vlado Svilokos nije imao izbora nego da Tabiju pokaže crveni karton za start koji je bio gotovo za suca za prekršaje. Od tog trenutka pa do zadnjeg sučevog zvižduka Šibenčani su se prisilno od ambiciozne napadačke orijentirane momčadi pretvorili u davljenika koji spašava bod i moli Boga da utakmica završi što prije.
No, Riječani ama baš ničim nisu opravdali svoju visoku poziciju na ligaškoj ljestvici. Stigli su uputiti samo jedan opasan udarac u svih 90 minuta. Dobar pokušaj glavom Sharbinija, sjajnom paradom neutralizirao je mladi Hrvoje Slavica.

Ante Kulušić, najbolji igrač utakmice:
- Ne znam da li bi žalio za propuštenim prilikama u prvom poluvremenu ili hvalio našu momčad za neviđenu borbenost u trenucima kad smo ostali s igračem manje. Mislim da smo u oba poluvremena neovisno o načinu igre pokazali da smo karakterna momčad.

IVO MIKULIČIN

Zagreb - Dinamo 0:0

Soldo nije bio zadovoljan remijem - foto: CROPIX
Bezlična i nepodnošljivo dosadna utakmica. Gotovo da nogometaši Zagreba i Dinama nisu stvorili nijednu prigodu za pogodak.  Zacijelo uslijed temperature shrvani Luka Modrić djelovao je posve indisponirano. Bez trke i kreacije. A kada Modrić stoji niti Dinamo - ne proizvodi energiju.

Tijekom prvog poluvremena jedino uzbuđenje dogodilo se u gostujućem kaznenom prostoru, dok je otkucavala 32. minuta. Vrdoljak je, naime, u živom zidu loptu obranio rukom. Strahonja je “mirne duše” mogao pokazati prema bijeloj točki. Tek natruhe prigoda vidjeli smo u nastavku susreta.

U 52. minuti Carlos je glavom gađao prema Dinamovim vratima, no Kelava je loptu izbacio u korner. Tenziju na tribinama ponešto je podigao i udarac Mujdže u 65. minuti s 30 metara. Zagreba su do vodstva dijelili centimetri. Mujdža je, naime, pogodio gredu. Najbliže golu zagrebaši su bili u 79. minuti, ali su nespretno i brzopleto upropastili kontru “četiri na dva”. Zvižduci koje smo čuli na koncu susreta bili su ekvivalent prikazanoj igri.

Mladen BARIŠA / EPEHA

Osijek - Cibalia 2:1

Slično kao i prije četiri dana protiv Međimurja na istom stadionu (3:1), prvi je i u slavonskom derbiju kapitulirao Skender. Zanimljivo, opet se to dogodilo u 7. minuti utakmice, s tim što je Osijek primio tako jeftin pogodak kakav se rijetko viđa. S desna je ubacio Radotić, u domaćem 16-tercu Dodik je spustio loptu malo udesno, gdje su u istom trenutku startali Pranjić i Malčić. Lopta je dobila neobičnu putanju, u blagom luku poletjela je u suprotni, desni kut i praktično se ušuljala u mrežu. Bio je to već deseti pogodak Malčića, čiju spretnost ne umanjuje ni bitan osmijeh sportske fortune.

Nakon tog hladnog tuša Osječani su se brzo pribrali, nametnuli ritam igre, sve češće ugrožavali Burschina vrata, a posebno su bili opasni prigodom prekida igre i ubacivanjima Šolića. Jedan od kornera urodio je i plodom u 26. minuti kad je Šolić izveo udarac iz desnog kuta i pronašao u buketu igrača nečuvanog Smoju, ovaj je skočio i sa 7-8 metara točnim udarcem glavom smjestio loptu u desni kut.

U drugom poluvremenu Osijek je brzo riješio sve rezultatske dvojbe. Opet je to bio doista neobičan pogodak. Hrnčević je proigrao na desnoj strani Pavličića, koji se malo pozabavio sa svojim čuvarom, prevario ga i oštro centrirao pred vrata Cibalije. Sasvim neočekivano i na zaprepaštenje svih Vinkovčana njihov branič Radas na samo njemu iz samo njemu poznatog razlog ljevicom je topovski šutirao pod gredu svog zaprepaštenog vratara! Potom su Vinkovčani pokušali organizirati nešto konkretnije, a posebice su aktivni postali nakon isključenja Vide u 72. minuti.

Mladi osječki reprezentativac preoštro je startao na Leutara, a kako je već imao žuti karton sudac Šimčić pokazao mu je i drugi žuti dakle isključujući crveni karton. Leutar, je pritom, doživio težu ozljedu i napustio teren. S igračem manje u posljednjih 20-ak minuta Osijek je uspio sačuvati rezultatsku prednost i zabilježiti drugu uzastopnu posve zasluženu pobjedu.

Drago KERŽE

Inter - Slaven Belupo

Susret u Zaprešiću započeo je dvojbenom odlukom suca Ede Trivkovića. Splićanin nije dosudio potezanje za Sivonjićev dres u kaznenom prostoru gostiju, već je pustio da se igra nastavi. U 29. minuti Čaval je ubacio s lijeve strane do Purić koji je iz voleja odlično pucao ali je vratar Vranjić paradom uspio izbaciti loptu u korner. Do kraja poluvremena Sivonjić je mogao iz dvije prilike dovesti Inter u vodstvo. Prvo je s vrha šesnaesterca pucao pokraj gola a zatim je na Kukecovu asistenciju promašio sa pet metara.

Drugo poluvrijeme otvorio je Kukec udarcem sa 25 metara, kojeg je Varteksov vratar jedva uspio odbiti u stativu. U 63. minuti promašaj dana. Čaval je pronašao Kresingera u 16-tercu koji je iako bez pratnje promašio cijeli gol. Do posljednjih 10 minuta igralo se bez prilika, tada je Inter pojačao pritisak, ali su udarci Jonjića, Gulića i Starčevića redom prošli pokraj vrata.