StoryEditorOCM

Plenković u Dubrovniku s ministrima vanjskim poslova i šefom diplomacije EU: Pogođena pandemijom i potresima, Hrvatska uči kako izdržati pritisak

Piše HINA
10. srpnja 2021. - 13:16

Pogođena pandemijom i razornim potresima Hrvatska je očuvala čvrstu financijsku reputaciju, ona uči kako izdržati pritisak i povući znatne financijske resurse da građanima osigura pravi razvoj, rekao je u subotu premijer Andrej Plenković u govoru na 14. Dubrovnik forumu.

Na skupu u Dubrovniku sudjeluje deset ministara vanjskih poslova te šef diplomacije Europske unije Josep Borrell i novi visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt. 

Govoreći o krizi u svijetu uzrokovanoj pandemijom, premijer je kazao da je financijska reputacija ostala čvrsta zahvaljujući dobrim rezultatima u dotadašnjem razdoblju te nije utjecala na percepciju Hrvatske na financijskim tržištima.

"Pogođeni pandemijom koronavirusa i razornim potresima Hrvatska uči kako izdržati pritisak i kako povući znatne financijske resurse kako bi građanima osigurala pravi razvoj koji ide u dva smjera - pridruženju Schengenskoj zoni tijekom sljedeće godine i da početkom 2023. budemo potpuno spremni i ispunimo sve kriterije za ulazak u eurozonu", rekao je Plenković otvarajući forum "Zajedno u razdvojenom svijetu".

image
Premijer Andrej Plenkovic otvorio je 14.  konferenciju Dubrovnik Forum
Tonći Plazibat/Cropix

Drugi ključni element je bila međunarodna suradnja, rekao je šef hrvatske vlade te posebice naglasio "zajedničke napore unutar Europske unije".

"Prevladavajuće mišljenje europskih čelnika prošlo ljeto je bilo da imamo veliki problem koje traži pravo rješenje. Jedini način da nađemo rješenje za taj veliki problem je da se dogovorimo o instrumentu EU sljedeće generacije i povučemo veliku količinu novca za oporavak koji je bio na raspolaganju zemljama članicama", rekao je Plenković.

Plan oporavka "najmudriji  potez" 

Pritom je podsjetio da je Europska komisija dala zeleno svjetlo za hrvatski nacionalni plan za oporavak i otpornost vrijedan 6,3 milijarde eura koji bi mogao povećati BDP za 2,9 posto i stvoriti 21 tisuću novih radnih mjesta do 2026. 

Plan oporavka EU-a za oporavak od pandemije nazvao je "najmudrijim potezom".

Osvrnuvši se na početak krize uzrokovane novim koronavirusom, kada Hrvatska nije imala dovoljno sredstava i opreme, nije zaboravio spomenuti i kineskog premijer Li Keqianga.

"Dovoljan je bio jedan telefonski poziv premijeru Kiju i problem je bio riješen", prisjetio se Plenković, dodavši da se radi o "globalnom izazovu i globalnoj borbi koja se neće završiti sve dok svi ne budu sigurni".

Potpora europskom putu susjednih zemalja

U svom uvodnom izlaganju, premijer Plenković je, s obzirom da je zapadni Balkan jedna od tema skupa, ponovio potporu svim susjednim zemljama na njihovom europskom putu.

image
Tonći Plazibat/Cropix

Izrazio je nadu da će Bugarska i Sjeverna Makedonija čim prije pronaći rješenje za bilateralni spor.

"Smatramo da Sjeverna Makedonija već dovoljno čeka na početak međuvladine konferencije", rekao je Plenković pa istaknuo "sazrelo je vrijeme da Albanija i Sjeverna Makedonija konačno započnu pristupne pregovore".

Za BiH je rekao da je povijesno, geografski, kulturološki najvažniji naš susjed.

"Podržavamo proces koji se trenutno odvija uz pomoć SAD-a i EU-a vezano uz promjenu izbornog zakona. Smatramo da se to pitanje konačno treba riješiti, da u institucijama treba postojati legitimna zastupljenost i da se trebamo držati slova i zakona Daytonskog sporazuma", rekao je Plenković.

"Sva tri konstitutivna naroda trebaju biti jednakopravna, Hrvatska nije sretna s potezima koji traju od 2006. Govorimo to jasno i otvoreno, smatramo da to nije korisno i da ne pomaže dobrom funkcioniranju BiH", istaknuo je premijer.

Izrazio je nadu da će se postići rješenje koje je dobro za sva tri konstitutivna naroda.

Također je kazao da službeni Zagreb podržava reforme i u drugim zemljama, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu.

Glavna tajnica Vijeća Europe, potpredsjednica Europske komisije i nekoliko europskih ministara vanjskih poslova zaključili su u subotu na 14. Dubrovnik forumu kako je covid-19 pokazao da su u današnjem svijetu multilateralizam i solidarnost nužni. 

"Nema jasnijeg primjera prekograničnog izazova od covida-19", kazala je Marija Pejčinović Burić, glavna tajnica Vijeća Europe na panelu „Razotkrivanje geopolitike postpandemijskog svijeta" u sklopu Dubrovnik Foruma.

"Vidjeli smo da je multilateralizam važan", dodala je Pejčinović Burić, istaknuvši da je u pandemiji bilo premalo multilateralne suradnje.

image
Tonći Plazibat/Cropix

Potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica kazala je da virus nije jednako pogodio sve države članice EU-a.
"Ako treba naučiti jednu lekciju iz pandemije to je važnost solidarnosti", istaknula je Šuica.
Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković pak smatra kako bi iz pandemije trebalo izvući pouku da "međunarodna suradnja nije opcija, već nužnost za sve nas".

"Nemamo dostupne alternative", kazala je Turković.
Malteški ministar vanjskih poslova Evarist Bartolo konstatirao je da je prošle godine 9 zemalja potrošilo 72 milijarde dolara na modernizaciju nuklearnog oružja, a ne može se "pronaći" 50 milijardi dolara za cijepljenje cijeloga svijeta.
Budući da u Europskoj uniji živi samo 10 posto stanovnika svijeta, nužno je voditi računa o drugim dijelovima svijeta, pogotovo Africi, smatra Bartolo.

Ivan Korčok, slovački ministar vanjskih poslova, ocijenio je da je za male zemlje poput njegove multilateralizam najbolja opcija.
“Za zemlje veličine poput naše nema ničeg boljeg od multilateralizma. Bez toga bismo imali problem, to je pitanje opstanka", istaknuo je. 
Slovenski ministar vanjskih poslova Anže Logar konstatirao je da je Europska unija bila slabo pripremljena za pandemiju, ali da ta kriza "pruža priliku za raspravu o tome gdje smo i zbog čega bismo trebali strahovati".
"EU više nije na autopilotu. Ne možemo samo sjediti i biti na pravom putu", kazao je.

Državni tajnik u ciparskom ministarstvu vanjskih poslova Kornelious S. Korneliou ukazao je na "intrinzičnu" vrijednost multilateralnog modela ocijenivši da je sudar velikih sila situacija u kojoj svi gube.
Njegov mađarski kolega Tamas Vargha istaknuo je da je pandemija globalni problem koji se može riješiti samo globalnom i regionalnom suradnjom.
 

30. svibanj 2024 22:40