
Nakon dvije godine prisilne pauze, djeca Dubrovačkog primorja ponovo su zabalala linđo. Velika je radost bila ponovno gledati učenike Osnovne škole Slano kako balaju tradicionalni narodni ples odjeveni u živopisne nošnje Dubrovačkog primorja. Kraj školske godine i prvi dan ljeta proslavljen je nastupom Malog Linđa, a odaziv je bio izuzetan.
Školska pedagoginja Ivana Penjak Kasavica koja je ujedno i voditeljica ponovo okupljenog plesnog ansambla imala je, kako dodaje, 'čast i radost da ponovno pokrene Mali Linđo', a divni rezultat zajedničkog entuzijazma jest da se uključilo pola škole. Okupila je djecu, organzirala probe i pronašla učitelja Linđa, izvrsnog Nikšu Kraljića, a za suradnju su bili spremni i bivši učenici Baldo Mihović i Antonio Mišeta. Ljudski pedagoški pristup Nikše Kraljića, njihovog 'trenera', kako su ga učenici prozvali, bez zadrške je doprinio tome da su se djeca veselila svakom novom susretu, ističe.
– Nikša, koji je i sam bio učenik Osnovne škole Slano, u svom pristupu poučavanju ne koristi kritiku, grube riječi ili galamu već dapače, uočava problem i stalno smišlja nove načine da učenici svladaju zadano. Mali Linđo u Slanomu je pokrenula Marija Kola Pendo prije dosta godina. Ovo sad je počelo tako što me ravnatelj pitao bih li uzela Mali Linđo, a ja sam jedva dočekala! Rado sam ih preuzela jer su i moja djeca prošla kroz taj Mali Linđo, koji je ime dobio po jednom lijeričaru kojeg su tako zvali – kaže voditeljica, koja je taj podatak pronašla u Zborniku Dubrovačkog primorja i otoka.
– Mali Linđo je kod nas vannastavna aktivnost koja njeguje tradiciju na koju su Primorci izuzetno ponosni. Nikša je već predložio i razgovarao s Turističkom zajednicom da djeca nastupaju preko ljeta u Slanome, a zauzvrat će se družiti, dobiti pizze i sokove. Ne znam kad je prvi nastup, ali je to načelno dogovoreno. U Malom Linđu sudjeluju sva djeca, od prvog do osmog razreda naše osnovne škole. Svi su željni balanja i druženja – istaknula je.
- Valjalo je naštimati i lijerice i zamijeniti kineske plastične strune s dlakom iz konjskog repa. Lijericu je naštimao Maro Kola iz Banića, a konjsku dlaku donirao je Tomislav Gvozdenica iz Trnove.
ČUVARI TRADICIJE
Škola Malog Linđa započela je prije dva mjeseca i u tom relativno kratkom vremenu, sa susretima jednom tjedno, ipak su uspjeli u nakani da se pripreme za nastup za zadnji dan škole, rekla je Penjak Kasavica. Ističe i izvrsnog lijeričara, njihovog učenika Ivana Lučića koji je zvukom lijerice danima unosio radost u njihovu školu, a na samom nastupu, unatoč žuljevima i vrućini, izdržao je do samog kraja.
Sam nastup u sportskoj dvorani Osnovne škole Slano protekao je uz podršku roditelja koji su se odazvali u velikom broju te uz tratamenat za djecu, roditelje i prijatelje škole koji je sponzorirao kum Eko škole Slano, hotel Osmine, kojem su se i ovom prilikom od srca zahvalili.
– To je Ivanina inicijativa da se vrati ta vanškolska aktivnost, a Mali Linđo bio je i dosad najtraženija takva aktivnost – istaknuo je Nikša Kraljić, koji je naučio balati pod mentorstvom Marije Kole Pendo u Malome Linđu, a danas pleše u Foklornoj kulturnoj udruzi Primorska lijera.
– Linđo je ples Dubrovačkog primorja i super je što se nastavlja tradicija, a i djeca su je jako zavoljela. Radimo s dvije skupine, s djecom od prvog do četvrtog razreda, te s onima od petog do osmog razreda. Jest da smo kratko vježbali, ali su djeca željna pokazati što su naučila, pa smo u dogovoru s Turističkom zajednicom da pokažu svoje umijeće. Škola ima i veliki fundus narodnih nošnji pa imaju što obući. Nastupali bi u sklopu događanja 'Ljeto u Dubrovačkom primorju' na Trgu u Slanomu. Nalazit ćemo se prije tih nastupa kako bismo imali probe za tu stariju, A skupinu, a na jesen, koliko znam, škola će nastaviti s Malim Linđom – rekao je Nikša Kraljić. Dobra je vijest da će od jeseni u školi biti i učenja sviranja lijerice jer je već danas problem naći i nekog starijeg koji svira taj instrument.
Uz sve blagoslove, podršku i pomoć ravnatelja, svih kolegica i kolega te roditelja, Primorci su izuzetno sretni što djeca opet plešu linđo i čuvaju tradiciju svoga kraja, naglasila je na kraju Ivana Penjak Kasavica.