Svečanim mimohodom članova udruge Hrvatskih ratnih veterana Korčule i viteških udruženja otoka Korčule, u nedjelju je zatvoren tjedan ratnih veterana Korčule tijekom kojeg su bogatim, svečanim i dinamičnim programom obilježili tridesetu obljetnicu od osnivanja ratnih postrojbi na otoku Korčuli.
Bogatim, petodnevnim programom, nedavno osnovana udruga Hrvatskih ratnih veterana Korčule obilježila je jedan od najvažnijih događaja moderne otočne povijesti, osnivanje ratnih postrojbi na Korčuli. Udruga je osnovana prije nekoliko mjeseci kao prva registrirana udruga dragovoljaca i branitelja Domovinskog rata na području otoka Korčule i poluotoka Pelješca kojoj je cilj promicanje uloge Korčule u Domovinskom ratu, obilježavanje važnih datuma te okupljanje i pomoć ratnim veteranima. Na čelu udruge od prvog je dana umirovljeni kapetan bojnog broda i zapovjednik obrane otoka Korčule 1991. godine Tomislav Katić, a budući da do danas nije bilo službenog obilježavanja, kako ističu, iznimno važne obljetnice za sve Korčulane i Pelješčane, organizaciji događaja su pristupili profesionalno i oprezno želeći je obilježiti dostojanstvano bez nepotrebnih negativnih konotacija.
„Volio bih istaknuti važan podatak, ovaj program obilježavanja ne odnosi se na postrojavanje satnije koje je bilo na igralištu u Žrnovu, željeli smo obilježiti osnivanje ratnih postrojbi otoka Korčule, svima koji su se prije trideset godina priključili hrvatskoj vojsci u vojnoj iskaznici stoji 15. rujna i to je službeni datum kojeg smo se željeli prisjetiti. Trenutno smo jedina registrirana udruga otoka Korčule, osim nekih stranačkih i političkih, koja se bavi obilježavanjem značajnih datuma tog dijela naše povijesti. Okupili smo se u prosincu prošle godine, a službeno smo osnovani u ožujku ove godine kad smo dogovorili plan i program naših budućih aktivnosti. Jedna od planiranih aktivnosti je i obilježavanje ove obljetnice, osluškivali smo diljem otoka hoće li se netko službeno prisjetiti tih događaja, a kako se to nije dogodilo, odlučili smo to napraviti mi. Sa zadovoljstvom možemo reći kako smo već ispunili oko 70 posto programa kojeg smo planirali za ovu prvu godinu“, ispričao nam je Silvano Kapor, jedan od osnivača i član udruge.
Udruga je u nekoliko mjeseci okupila nekadašnje članove otočnih ratnih postrojbi na čelu s predsjednikom Tomislavom Katićem i pukovnikom Hrvatske vojske Željkom Seretinekom, korčulanskim dvojcem koji je ostavio duboki trag u obrani Korčule i Hrvatske u Domovinskom ratu. Budući da nisu imali nikakvu logistiku, priča nam Kapor, a ni sredstva za realizaciju ambicioznog programa obilježavanja, za pomoć su se obratili gradonačelnici Korčule Niki Silić Maroević koja je ideju objeručke prihvatila.
„Bez gradonačelnice Nike Silić Maroević vjerojatno ne bi uspjeli realizirati program. Podržala nas je finacijski i logistički, ali važnija od toga je činjenica da je ona prva gradonačelnica u ovih 30 godina koja je napravila konkretne poteze za branitelje bez fige u džepu i bez političkih kalkulacija. Zahvaljujući njoj, ali i predsjednici Gradskog vijeća Mariji Šegedin koja je podržala sve događaje, ovog obilježavanja ne bi bilo. Slobodno možemo reći kako su organizatori naša udruga, Grad Korčula i gradonačelnica i na tome smo joj iznimno zahvalni“, zaključuje Kapor.
Program obilježavanja trajao je od 15. do 19. rujna na raznim lokacijama. Nakon polaganja vijenaca na mjesnim grobljima diljem Grada Korčule i mise zadušnice u katedrali Sv. Marka, tjedan ratnih veterana Korčule svečanim postrojavanjem članova udruge i podizanjem zastave otvoren je u srijedu na Trgu pomirenja, odnosno na Spomeniku, uz uzvanike, političke dužnosnike i posjetitelje te puhački orkestar HGD-a Sv. Cecilije i mješovitu klapu Koštil iz Pupnata. U popodnevnim satima, u atriju Doma kulture u Korčuli, otvorena je izložba ratnih fotografija iz Vukovara pukovnika Damira Radnića kao i izložba fotografija korčulanskih ratnih postrojbi pukovnika Željka Seretineka. Fotografije su pratile mape i prikazi kretanja ratnih postrojbi na Korčuli i Pelješcu s početka 90-ih, a okupljeni su evocirali uspomene tih ratnih godina pronalazeći sebe i svoje prijatelje ili članove obitelji na brojnim fotografijama. Nakon otvaranja uslijedila je projekcija filma pukovnika Seretineka Ratni put korčulanskih postrojbi kao i dokumentarni film Nevena Fazinića Kronologija ratnih događanja 90.-92. koji je osim ratne, kako je istaknuo Seretinek, zabilježio i otočnu svakodnevnicu tih izazovnih vremena.
Sutradan, u atriju gradske vijećnice, članica udruge Ivona Kapor predstavila je svoj autorski, ratni roman Šifra 888 uz goste Mladena Gojuna, zapovjednika policijske postaje Korčule 1991. godine, prof. dr.sc. Gorana Cvjetinovića i Tomislava Katića, zapovjednika obrane otoka u studenom 1991. godine. Roman prikazuje događaje za vrijeme Bitke u Korčulanskom kanalu 16. studenog 1991. godine, odnosno istražuje okolnosti pod kojima je izdana naredba „šifra 888“ koja je značila otvaranje vatre na neprijateljsku mornaricu. Nakon predstavljanja romana uslijedilo je druženje uz prigodni domjenak i mješovitu klapu Sv. Cecilija, a sredstva prikupljena prodajom romana donirat će se u humanitarne svrhe Ligi protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet. Na promociji je prikupljeno tri tisuće kuna, a sve ostala sredstva od prodaje knjiga uplatit će se Ligi.
Dva sljedeća dana, 17. i 18. rujna, održana je promocija dokumentarnog filma Ivan Vizet Brdar u kino sali Centra za kulturu u Korčuli te promocija knjige Zorana Tomaša Do pakla logora Bileća i natrag u atriju gradske vijećnice za koju su uvodne riječi održali ravnatelj Osnovne škole Blato Tonći Padovan i Mladen Gojun.
„Jedan od najvažnijih trenutaka ovog progama, trenutak kojeg nismo planirali, ali smo ga priželjkivali, je dolazak osnovnoškolaca na izložbu pukovnika Seretineka, a škole su dobile na poklon njegovu knjigu Ratni put korčulanskih postrojbi u Domovinskom ratu za koje je pukovnih nedavno dobio i poziv nadležnog ministarstva da se uvrsti u redovne školske udžbenike. Nakon predavanja, djeca su ostala razgovarati sa mnon, Tomislavom Katićem i pukovnikom Seretinekom, imali su na tisuće pitanja na koje smo sa zadovoljstvom odgovarali. Djeca npr. nisu znala da je pomorska bitka u Korčulanskom kanalu prva velika pobjeda Hrvatske vojske u Domovinskom ratu i to u vrijeme kad smo se povlačili sa svih bojišta. Njihove bake i dide su živi svjedoci tog vremena, članovi njihovih obitelji i važno nam je prenijeti djeci činjenice da se ne zaborave“, ističe Kapor.
Zatvaranje tjedna ratnih veterana prošle nedjelje bio je događaj za pamćenje kojem je poslužilo i sunčano, toplo vrijeme. Nakon što se predsjenik udruge Katić zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali u obilježavanju obljetnice, članovi udruge su, zajedno s članovima KPD-a Bratska sloga iz Žrnova i KUD-a Moreške, održali svečani mimohod na čelu kojeg je zastavu Hrvatskih ratnih veterana Korčule nosio jedan od nastarijih članova Aldo Mikelić. Uslijedila je moštra, ples od boja, a onda i moreška koja je, kako ističe Kapor, bila jedna od najsrčanijih koju je u životu doživio. Klapa Sv. Cecilija održala je svečani program nakon čega je uslijedilo druženje, a to je, tvrdi Kapor, jedan od najvažnijih trenutaka obilježavanja, zajedničko druženje i dijalog.
Zatvaranjem tjedna udruga neće zaključiti i svoje aktivnosti. Jedna od planiranih aktivnosti je postavljanje spomenika Domovinskom ratu u Gradskom parku nasuprot autobusnog kolodvora. Kako nam otkriva Kapor, ideja je da spomenik bude pristojan, dostojan, ne previše velik i megalomanski i ne previše skup. Iako već imaju idejno rješenje kako bi spomenik trebao izgledati, gradonačelnica Silić Maroević odlučila je prijedlog dati na javnu raspravu, a onda i raspisati natječaj za najbolje idejno rješenje i lokaciju.
Program obilježavanja ove važne obljetnice naišao je na brojna odobravanja, ali i brojne sponzore, poglavito vinare. No, kako ističe Kapor, naišao je i na negativne komentare kojima u ovoj priči zaista nema mjesta.
„Jedino što nas je zaista uzdrmalo je komentar nekadašnjeg gradonačelnika Fabrisa koji je izjavio da neki vinari svojim doprinosom sponzoriraju crnokošuljaše. To znači da je stavio Tomislava Katića i Željka Seretineka u kontekst ustaša što je bespredmento uopće komentirati. Da je on još uvijek gradonačelnik, uvjereni smo da uopće ne bismo uspjeli realizirati ovaj program. Na Dan antfašističke borbe položili smo vijence palim borcima, poklonili smo se poginulima. Udruga je formirana tako da se ne dijelimo na ove i one, politika neće u ovu udrugu, svaka je žrtva jednako važna. Još jednom ističemo kako se nećemo dijeliti na ustaše i partizane, radimo sve zajedno u želji da se dostojno obilježi i da se ne zaboravi“, poručio je kategorički Kapor pozivajući sve koji se žele priključiti radu udruge da to i naprave.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....