StoryEditorOCM
DubrovnikMjesec starijih osoba

Žene na ovim prostorima dulje žive, a evo kako brak utječe na zdravlje i trajanje života

Piše Silvia Rudinović
3. listopada 2024. - 21:00

Stanovništvo Dubrovačko-neretvanske županije je staro. Najbolje to pokazuje indeks starenja koji je prema posljednjim dostupnim podacima 147,6 posto, a sve iznad 40 posto je već pokazatelj da je populacija u procesu starenja. U mjesecu posvećenom starijim osobama, Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije ukazuje na niz važnih tema koje se tiču ove populacije. Iznose podatak kako je u ovoj županiji 1,8 posto stanovništva starijeg od 65 godina smješteno u domovima za stare i nemoćne.

Očekivano trajanje života u Hrvatskoj je 77,6 godina, odnosno 74,6 za muškarce i 80,7 za žene.

- Uz zdravlje i dugovječniji život povezan je i bračni status. Prema studijama u industrijaliziranim zemljama, osobe u braku uživaju bolje zdravlje i imaju manje zahtjeva u zdravstvenom sustavu od samaca. Takvih istraživanja nema za našu županiju. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji, svaka peta starija osoba živi u samačkom kućanstvu, a tek manji dio živi s djecom ili u kućanstvima u kojima nema članova uže obitelji. Većina muškaraca starije dobi, skoro 80 posto, živi u kućanstvu sa suprugom, dok je svaka druga starija žena udovica – navode iz Zavoda u dokumentu „Javnozdravstveni pokazatelji o osobama starije dobi u Dubrovačko-neretvanskoj županiji 2002. - 2018.”.

image

U Dubrovačko-neretvanskoj županiji, 1,8 posto stanovništva starijeg od 65 godina smješteno u domovima za stare i nemoćne.

Darko Tomas/Cropix

Uz bračni status, i razina obrazovanja važan je čimbenik na kvalitetu života. "Prema dosadašnjim spoznajama stariji ljudi s visokim stupnjem obrazovanja imaju bolje zdravlje u starosti i bolje koriste mogućnosti preventivne zdravstvene zaštite", ističe se.

Bolest, najčešće povezana s kretanjem i vidom, vodeći je uzrok smanjene funkcionalne sposobnosti kod dvije trećine starije populacije s teškoćama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Stručnjaci za javno zdravstvo posebno ističu da bi žene trebale mnogo ranije u životu početi brigu o svom zdravlju, jer upravo one imaju veće teškoće s obavljanjem svakodnevnih aktivnosti.

- Najnepovoljnije demografske pokazatelje u Dubrovačko-neretvanskoj županiji imaju ruralna područja, posebno općine Janjina, Mljet, Trpanj i Dubrovačko primorje, gdje tradicionalno živi više starijih osoba. Nasuprot tome, u promatranom razdoblju, najpovoljniji demografski pokazatelji (koeficijent starosti, koeficijent dobne ovisnosti i indeks starenja) prisutni su u gradovima Metković, Opuzen i Ploče te u općini Župa dubrovačka – navode iz ZZJZ-a.

05. prosinac 2024 03:53