Na polovici godine i u špici turističke sezone koja bi trebala biti najbolja ikad, u Dubrovniku su sve oči okrenute prema Zračnoj luci. Njeno poslovanje gotovo da se može preslikati na poslovanje svih turističkih tvrtki naši gosti uglavnom dolaze do nas zračnim vezama preko Čilipa. A od tamo stižu izvrsni o podaci, Zračna luka Ruđer Bošković od početka godine do 28. srpnja ostvarila je 1.566.181 putnika i odradila 13.698 operacija zrakoplova. U odnosu isti period prošle godine ovo predstavlja rast od 23,30 posto u broju putnika i rast broja operacija zrakoplova od 18,90 posto.
Zbog svega toga zračna luka je na polugodišnjem izvješću revidirala svoja očekivanja za ovu godinu sa znatno većim brojem putnika nego je bilo planirano.
Do kraja 1,3 milijuna
- Očekujemo da ćemo u srpnju završiti s 510.000 putnika te bi u preostalom dijelu ljetne sezone, do kraja listopada, trebali ostvariti još oko 1,3 milijuna putnika što bi značilo da ćemo 2024. godinu završiti s oko 3,15 milijuna putnika. Posebno uspješni će biti rujan, listopad i studeni u kojima očekujemo rast prometa putnika veći od 20 - 25 posto u odnosu na iste mjesece prošle godine. Prijedlog poslovnog plana iz studenog 2023. je revidiran i potvrđen u svibnju ove godine na temelju novih podataka o očekivanom prometu te planovima prijevoznika. Potvrđeni poslovni plan iz svibnja predviđa godišnji promet putnika veći za oko 9 psoto u odnosu na prijedlog plana iz studenog 2023. godine – navode iz uprave Zračne luke Ruđer Bošković.
Pojašnjavaju kako trenutno na razini tjedna imaju oko 121.000 putnika dok vikendom ostvare oko 41.000 putnika što je jedan od najboljih pokazatelja uspješnosti u vrhuncu sezone. - Bitno je istaknuti da imamo i solidne najave za zimsku sezonu pa očekujemo u zimskoj sezoni međunarodne letove nacionalnog prijevoznika Croatia Airlines za Frankfurt, Ryanaira prema Brusselu, Londonu i Beču, Turkish Airlinesa za Istanbul, LOT Polisha za Varšavu, Vuelinga za Barcelonu, EasyJet-a za London i Manchester, Iberije za Madrid, Aer Lingusa za Dublin te su u tijeku pregovori s nizom drugih prijevoznika oko mogućeg produženja operacija u zimsku sezonu – odgovaraju iz Uprave dubrovačke zračne luke.
Najznačajnija tržišta su Ujedinjena kraljevina, Francuska, Njemačka, Italija, Irska, SAD, Španjolska, itd. Najveći broj operacija je prema Londonu, Dublinu, Manchesteru, Rimu, Beču, Parizu, Frankfurtu, Münchenu, itd. Prema Čilipima trenutno prometuje 45 zrakoplovnih prijevoznika u redovnom međunarodnom prometu s više od 70 međunarodnih destinacija.
Zimski letovi
- Posebno je potrebno istaknuti prijevoznike: Ryanair koji je u ovoj ljetnoj sezoni bazirao dva zrakoplova u našu zračnu luku te prometuje prema 19 međunarodnih destinacija, EasyJet, Croatia Airlines, Jet2.com, Vueling, Aer Lingus, TUI Airways, Lufthansu, Austrian Airlines te British Airways koji su već godinama među deset najvećih prijevoznika po broju prevezenih putnika na našoj zračnoj luci – ističu u ZL Ruđer Bošković.
Na pitanje jesu li zbog prometnih gužvi na cesti između Dubrovnika i Zračne luke ove godine imali značajnijih kašnjenja gostiju na letove, potvrđuju:
- S kašnjenjima smo imali operativnih problema, ali unatoč velikim gužvama na magistrali za Dubrovnik, one nisu uzrok kašnjenja. Veliki izazov su nam letovi koji kasne s drugih zračnih luka zbog poremećaja u zračnom prometu te smo imali određene izazove u pogledu operativnih kapaciteta i radne snage što je rezultiralo povremenim kraćim kašnjenjima u opsluživanju zrakoplova – ističu. Zračna luka do sada nije imala kibernetičke napade na informatički sustav, kakav je nedavno pretrpjela Zračna luka Split. Kažu kako kontinuirano i strateški ulažu u informatičku sigurnost što uključuje redovite nadogradnje sigurnosnih sustava, edukaciju zaposlenika te implementaciju potrebnih tehnologija.