StoryEditorOCM
DubrovnikUZ SVJETSKI DAN VODA 22. OŽUJKA

Vodovod Dubrovnik uvijek je na raspolaganju svojim potrošačima

Piše D. V.
22. ožujka 2025. - 10:18

Ove subote, 22. ožujka, tradicionalno se obilježava Međunarodni dan voda. Vodovod Dubrovnik svake se godine priključuje globalnom obilježavanju ovog bitnog datuma, predstavljajući svoje ključne infrastrukturne projekte i inovacije koje olakšavaju korisnicima pristup pitkoj i zdravoj vodi. Ovaj je dan prilika da se svi još jednom podsjetimo na važnost očuvanja pitke vode kao jednog od najvećih prirodnih bogatstava Lijepe naše. Dubrovačko područje dijeli to obilje, resurs koje je nužno očuvati za budućnost kad će važnost vode biti još veća.

Stoga je naglasak u djelovanju Vodovoda, pod čijom su ingerencijom stotine kilometara cjevovoda na području od Dubrovačkog primorja do Duboke ljute, upravo na zaštiti okoliša, kako kod isporuke vode, tako i kod plaćanja njihovih usluga. S ciljem smanjenja potrošnje papira, ovo je komunalno društvo korisnicima svojih usluga omogućilo je slanje računa digitalnim putem, ali i kontrolu potrošnje vode putem korisničkog portala gdje se u svakom trenutku ‘utrošak’ može pratiti i prilagođavati potrebama svakog pojedinog potrošača.

PROJEKTI VODOVODA

Aglomeracija Dubrovnik ključna je investicija za boljitak vodoopskrbe i odvodnje. Kapitalni je to projekt rekonstrukcije i obnove komunalne infrastrukture, najveće je ulaganje u komunalnu infrastrukturu Dubrovnika u njegovoj povijesti, a radovi su u tijeku na svim stranama Dubrovnika i šire. Cilj mu je modernizirati i dugoročno osigurati stabilnost sustava vodoopskrbe i odvodnje otpadnih voda, kao bi čistu vodu s dubrovačkih izvorišta naslijedili naši potomci i uživali u toj blagodati kojom nas je priroda obdarila.

image

Čistoća izvorišta

Boris Rabušić/

Projekt ‘Razvoj vodno-komunalne infrastrukture Dubrovnik’ vrijedan je 117 milijuna eura. 61 milijuna eura čine bespovratna sredstva EU-a iz Operativnog programa za konkurentnost i koheziju, a preostalih 25 milijuna eura osigurava Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske vode te Vodovod Dubrovnik, u iznosu po 8,4 milijuna eura. Sveukupno će se na sustavu vodoopskrbe izvesti radovi u dužini 40 kilometara što obuhvaća izgradnju novih cjevovoda, ali i rekonstrukciju te sanaciju dijela postojećih cjevovoda, dok će pristup poboljšanoj kakvoći vode imati 78.716 potrošača. Na sustavu odvodnje izvest će se radovi u dužini 31 kilometra, a na novi sustav odvodnje priključit će se 4.409 novih potrošača te će pokrivenost sustavom odvodnje na cjelokupnom području Grada Dubrovnika biti 92 posto.

Na predstavljanju projekta potkraj 2020. u Dubrovniku istaknuto je kako je Aglomeracijom planirano, uz više od 40 kilometara radova na modernizaciji sustava vodoopskrbe te preko 30 kilometara radova na sustavu javne odvodnje, i izgradnja novih crpnih stanica, vodosprema i ostalih potrebnih objekata te izgradnja novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, dok je izgradnja već dovršenog pročistača pitke vode u Komolcu refinancirana upravo putem Aglomeracije, a projekt je ukupne vrijednosti tadašnjih 881,2 milijuna kuna.

Uređaj za pročišćavanje pitke vode u Komolcu iz dana u dan samo potvrđuje svoju opravdanost. Dubrovčani piju bistru vodu i za najjačih oborina, zamućenja su poslana u ropotarnicu povijesti, a Vodovod je dokazao da je dorastao upravljanju ovako modernim sustavom, jedinstvenim u nacionalnim okvirima. Među prioritetnim zadaćama sad ostaje područje Palate, od Lozice preko Gornjih sela do Elafita, a koje će se također priključiti na uređaj za pročišćavanje pitke vode u skoroj budućnosti. Svi preostali tenderi dakle možemo reći da su ili u fazi pripreme ili se već izvode, a neki su i uspješno završeni. Sanacija povijesnog kanala za odvodnju otpadnih voda ispod Straduna neometano teče dalje nakon što se više od pola stoljeća čekalo na sanaciju. U suradnji s konzervatorima ovaj je spomenik kulture zaštićen kao povijesna baština dobio obnovu svog lica i sačuvao staru namjenu.

image

Nema više zamućenja Omble

Boris Rabušić/

Voda ne teče samo gradskim cijevima, već i cijevima potrošača na području općina Dubrovačko primorje i Župe dubrovačke. Tamo se stalno rade poboljšanja postojeće mreže i izgradnja novih dijelova sustava. Tako je u Dubrovačkom primorju voda došla u Majkove, a kroz Aglomeraciju Dubrovnik gradi se novi vodoopskrbni sustav Imotica, kojim će se vodom opskrbljivati sva tamošnja naselja. Voda bi u skoroj budućnosti trebala poteći i cijevima kroz Dole, čime Vodovod Dubrovnik ostvaruje stoljetni san generacija tamošnjih stanovnika i omogućava daljnji razvoj ovog područja. A za Župu dubrovačku u budućnosti su veliki planovi jer je u pripremi dokumentacija za Aglomeraciju Župa dubrovačka, za koju u Vodovodu kažu da je idući veliki projekt nakon ove dubrovačke.

Jedan od kapitalnih projekata koje je realizirao Vodovod je i hidrotehnički tunel ispod Srđa duljine 3 kilometra. On je zacijevljenjem prerastao u moderan tunel za opskrbu grada u narednih sto godina. Tunel izgrađen 60-ih godina prošlog stoljeća glavni je dovodni pravac pitke vode za uže gradsko područje, a njegova rekonstrukcija i sanacija bila je dio Aglomeracije Dubrovnik.

Rekonstrukcija je bila izazovan posao jer je tunel bio jako malih gabarita te slabo osvijetljen za radove. Nakon točno 64 godine od dana kad sustav pušten u pogon provedeno je potpuno zacijevljenje ovog iznimno važnog infrastrukturnog objekta. Projekt vrijedan 2.7 milijuna eura uspješno je odrađen prošle godine i sada stanovnici Dubrovnika više ne moraju strahovati od ikakvih vanjskih utjecaja koji bi u budućnosti vodama kroz Srđ mogli doći u našu vodu.

PROČISTAČ U LAPADU

Aktualni pročistač otpadnih voda u Lapadu datira iz 1970-ih i još je funkcionalan, ali s obzirom na to da je doslovno na kraju svog radnog vijeka, potreban je veliki ‘makeover’ tog dijela sustava odvodnje, što se upravo odvija kroz izgradnju novog postrojenja ispod Petke.

Vodovod Dubrovnik je odabrao izvođača za jedan od najvažnijih dijelova projekta “Razvoj vodno-komunalne infrastrukture Dubrovnik”. UPOV Lapad s podmorskim ispustom gradit će zajednica ponuditelja koju čine slovenske tvrtke Iskra d.o.o. i Hidroinženiring d.o.o. Radovi podrazumijevaju izgradnju Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda drugog stupnja pročišćavanja koji se sastoji od tri tehnološke cjeline: mehaničkog pročišćavanja, biološkog pročišćavanja te obrade mulja, a što znači da će u more odlaziti samo tehnički čista voda, čime će se dobiti višestruka korist za naš okoliš. 

image

Budući pročistač Petka

Vodovod Dubrovnik

Odabrani izvođači će u sklopu radova izgraditi novo postrojenje s pripadajućom opremom (grube i fine rešetke, aerirani pjeskolov, mastolov, membranski biološki reaktor, itd.), postrojenje za obradu mulja, hidrotehnički tunel duljine oko 350 metara te podmorski ispust duljine 835 metara.

- Dubrovnik već jako dugo čeka na novi pročistač i možemo objaviti da smo nadomak cilju. Odabir izvođača koji su zadovoljili sve natječajne uvjete i koji su spremni preuzeti odgovornost za složen postupak izgradnje pročistača bio je jedan od najzahtjevnijih dijelova cijelog Projekta. Za Dubrovčane će ovaj korak biti od vitalne važnosti jer je Grad odavno zaslužio vodno-komunalnu infrastrukturu koja će značajno unaprijediti zaštitu okoliša i u najvećoj mogućoj mjeri staviti pod kontrolu otpadne vode - izjavio je direktor Vodovoda Dubrovnik, Lukša Matušić.

Cijena izgradnje novog pročistača u Lapadu iznosit će 28.7 milijuna eura bez PDV-a dok je procijenjena vrijednost radova bila 29.3 milijuna eura bez PDV-a. Od toga je 70,64% sredstava osigurano kroz bespovratna sredstva EU-a, dok je 29,36% nacionalni dio koji se dijeli na tri jednaka dijela između Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatskih voda i Vodovoda Dubrovnik.

Rok za dovršetak radova je 40 mjeseci od potpisivanja ugovora. Dubrovnik će osim samog pročistača dobiti i moderno postrojenje za obradu mulja. Višak mulja će se prvo aerobno stabilizirati na budućem pročistaču ispod Petke, a nakon toga slijedi dehidracija i spremanje u prekrivene kontejnere. Kompletan proces se obavlja u zatvorenim spremnicima i osiguranom ventilacijom za obradu onečišćenog zraka. Kontejneri će se tijekom ranih jutarnjih sati transportirati na lokaciju na Osojniku gdje će se prebaciti u hale za solarno sušenje mulja.

SANACIJA POVIJESNE KANALIZACIJE

Već je dosta posla napravljeno – od kanalizacije i vodoopskrbe na potezu od Orašca sve do Mokošice, pročistača pitke vode, zacjeljivanja tunela ispod Srđa, a u tijeku su radovi po cijelom užem području grada, modernizacija crpnih stanica, nabava nove opreme, a skoro nas čeka i dovršetak sanacija kanala ispod Straduna. Za sanaciju povijesne kanalizacije ne mogu istaknuti dovoljno koliko smo ponosni na taj projekt kojim čuvamo, a i javnosti ponovno otkrivamo našu baštinu, ali i omogućujemo da taj kanal nastavlja imati svoju svrhu i dalje, kako je imao kroz sva ova stoljeća. 

image

Povijesna kanalizacija

Vodovod Dubrovnik/

Taj pokazatelj umješnosti dubrovačkih graditelja ostaje funkcionalan spomenik njihovoj genijalnosti, kojom su zadužili sve buduće generacije ovog grada. Danas mi nastavljamo njihovim stopama i predajemo ga u naslijeđe novim generacijama. Ali moram naglasiti da, iako su sve ovo iznimno bitni dijelovi projekta Aglomeracije Dubrovnik, za pročistač otpadnih voda možemo reći da je njegov krunski dragulj. 

Ne samo jer naš sadašnji uređaj na izdisaju, zbog čega nad njim djelatnici Vodovoda bdiju noću i danju da se ne dogodi katastrofa, već jer je on zalog za budućnost našeg grada. Pročistač otpadnih voda je onaj ključni dio koji sve ovo drugo što radimo uvezuje u onaj završni paket, omogućava da sve otpadne vode napravimo inertnim i neškodljivim za naš okoliš. Ovaj novi pročistač planiran je za ekvivalent od 73 tisuće stanovnika, što znači da će osigurati sigurnu odvodnju i čist okoliš za buduće generacije, pojasnio je predsjednik Uprave Vodovoda Dubrovnik, Lukša Matušić.

E-računi

 

Vodovod Dubrovnik je u okolnostima značajnog povećanja cijene energenata, svih usluga, dakle cijevnog materijala, energije i drugih nužnih izdataka, uspio zadržati nepromijenjenu cijenu vodnih usluga. Jedno su od rijetkih komunalnih društava koje nije mijenjalo cijenu prema krajnjim korisnicima već više od pola desetljeća, a ujedno su nastavili s nadogradnjom ne samo svojih mreža već i usluga za svoje korisnike. Tako su omogućili plaćanje usluga putem besplatne dostave mjesečnih uplatnica u digitalnom obliku putem elektroničke pošte, a sve u korist očuvanja okoliša i prirodnih resursa. Kod e-računa se radi o elektroničkom dokumentu u PDF formatu čiji je izgled sadržajno i vizualno identičan tiskanim računima za usluge Vodovoda Dubrovnik koje korisnici primaju u papirnatom obliku putem pošte.

Korisnički portal Vodovoda

 

Već je treću godinu u uporabi inovacija Vodovoda Dubrovnik, novi korisnički portal putem kojeg korisnici mogu pregledati potrošnju u proteklom razdoblju i vidjeti prosječnu potrošnju, sami unijeti stanje potrošnje, vidjeti trenutno financijsko stanje i preuzeti račun, a u slučaju da postoji neko dugovanje vidjeti i točno o kojem se računu radi.

Predsjednik Uprave Vodovoda Lukša Matušić objasnio je kako korisnicima usluga nude pogodnost koja se ogleda u tome da mogu imati na jednom mjestu sve račune, vidjeti imaju li duga ili su možda u preplati, platiti odmah račun preko barkoda putem Internet bankarstva i općenito steći bolji uvid u svoje potrošačke navike, a samim time i bolje planirati i racionalizirati vlastitu potrošnju, što onda pridonosi očuvanju okoliša, cilju kojem su u Vodovodu predani. Portal je dostupan na Internet stranici Vodovoda: www.vodovod-dubrovnik.hr, može mu se pristupiti i putem mobilnih uređaja, a za registraciju su potrebni samo OIB i podaci s računa.

-Glavni cilj nam je što je više moguće olakšali poslovanje građana s Vodovodom. Svjesni smo kako se s vremenom sve više naših sugrađana okreće online uslugama i želimo pratiti njihove navike i pozitivne trendove koje omogućuje današnja tehnologija, a pritom ostaviti pozitivan utjecaj na naš okoliš – rekao je Matušić.

29. travanj 2025 02:33