Prvo - za nama su feste od čaša i pjata. Već samo to dovoljno je da se čovjek, u našem slučaju žena, odluči za kakav detoks, novi, laganiji režim prehrane, malo više kretanja ili vježbanja, no što ako su vas dohvatile srednje godine pa ste umornije nego ste mislile? Nakupilo vam se oko stomka, a vježbe koje su vam do jučer odgovarale, sad čine samo kontraefekt? E to su vam blagodati tog prijelaznog razdoblja zvanog perimenopauza ili predmenopauza. A ona može potrajati, simptomi su svakojaki i prišulja vam se, a da niste ni trepnule donoseći sa sobom ‘ljepote‘ poput afana, znojenja, umora, letargije, bolova u mišićima i kostima, nakupljanja kilograma u srednjem dijelu tijela, nesanice, a tu su i one psihičke promjene. Suptilne, ali s vremenom ćete ih itekako primijetiti i povezati sa zajedničkim nazivnikom - perimenopauza.
Sad kad ste sve to primijetile ne treba paničariti nego pronaći sebi pravi način rekreacije kako bi vratile tijelo u ravnotežu i zaustavile i čak i olakšale to razdoblje. Dubrovačka trenerica Zrinka Šimunović i sama je hrabro zakoračila u predmenopauzu pa joj je i posao i životni poziv prilagođen upravo toj skupini žena. Koga bolje pitati za savjet od Zrinke koja savjetuje - samo polako, uporno i strpljivo, preživjet ćete!
-Kao što se za vrijeme kaže nema lošeg vremena nego samo loša obuća i odjeća tako je i sa srednjim godinama i perimenopauzom. Ukoliko na nju gledamo kao na čudovište iz ormara nema sumnje da će nas prepasti! Perimenopauza je period koji kad tad čeka svaku ženu pa se itekako važno o njoj interesirati, propitivati, educirati. Svaka žena je individua za sebe kao i simptomi perimenopauze koje se kod nekih žena krenu javljati već nakon 35. godine, ali češće kad uđemo u famozne četrdesete. Ona zna trajati i preko 10 godina, što za jednu ženu zna biti itekako stresno i iscrpljujuće. Klijentice s kojima radim su upravo žene u 40-im i 50-im godinama gdje sve te promjene startaju.
Kako vježbati u predmenopauzi ili menopauzi? Dosad samo čujemo da treba vježbati, no većina vježbi kod dosta žena u predmenopauzi ili menopauzi zapravo uopće ne daje rezultate ili se dovedemo do kontraefekta. Iz tvog i trenerskog i iskustva žene u ‘tim godinama‘, što preporučaš?
-Prvo ide suočavanje s promjenama – fizičkim, emocionalnim i hormonalnim – koje donosi perimenopauza. To je faza u kojoj se često javlja zbunjenost, pa čak i frustracija, jer tijelo i energija više ne funkcioniraju na način na koji su navikle. Nakon suočavanja dolazi faza prihvaćanja. Ovo je trenutak kada klijentice, uz podršku, strpljenje i edukaciju, počinju razumijevati što se događa u njihovom tijelu i da te promjene nisu znak slabosti, već prilika za transformaciju. Nakon prihvaćanja dolazi prilagodba – to je faza u kojoj "upadam" ja s treningom, kako tijela tako i uma. Fokus je na uspostavljanje ravnoteže kroz funkcionalne treninge snage, pravilnu prehranu i stvaranje zdravih navika koje podržavaju dugoročnu vitalnost i dobrobit.
Najčešće kritizirane vježbe zu ovom razdoblju žene su HIIT vježbe, zbog čega je to tako?
-95 posto žena dolazi s istim razlogom: djeca su odraslija, imaju više vremena za sebe, shvate da bi se tek sada mogle sebi posvetiti, ali bolovi ili nakupljeni kilogrami nikoga ne čekaju. U perimenopauzi i menopauzi sve to još ubaci u veću brzinu. Žena iz oblika kruške dolazi do oblika jabuke u nevjerici kako je prije mogla trenirati lakše i poletnije s više kondicije i jesti što god joj je palo na pamet, a nije se debljala. Hormonalne promjene (smanjenje stvaranja estrogena i progesterona) utječu na fizičko i mentalno zdravlje. Javlja se umor, loš san, promjene raspoloženja, loša koncentracija, takni fitilj, smanjen libido, promjene na koži i kosi, bolovi u donjem dijelu leđa, suhoća očiju, promjena mikrobioma... Sve navedeno dovodi do zaključka da žena ne treba svoje tijelo još dodatno iscrpljivati HIIT treninzima 5x tjedno.
Gdje griješimo kod načina vježbanja i odabira kako ćemo uopće vježbati?
-Puno je bolja opcija u svoju zdravu rutinu uvrstiti trening snage koji će čuvati mišić koji s godinama sve više opada. Ukoliko imamo mali postotak mišićne mase, naše zglobove nema što držati, gustoća kostiju postaje znatno manja, a metabolizam sporiji. U starijoj dobi dolazi do padovi i lomova što nas nepotrebno zakuje za krevet puno brže nego smo zamišljale.
To razdoblje u životu svake žene trebala bi pratiti i promjena u prehrani i stilu života?
-Trebalo bi uvesti prehranu bogatu proteinima s dosta vlakana, smanjiti rafinirane cukare. I obogatiti se suplementima, a to su Vitamin D3, B12, Magnezij, Kreatin i svakako izbaciti HIIT trening, a ubaciti trening snage i kardiovaskularni trening u Zoni 2 (heart rate). Jako je važno pokušati smanjiti visinu stresa - ubaciti vježbe disanja, meditacije, mindfulness i ono jako važno - održavati kvalitetan san (7-8 sati).
Kakva su tvoja iskustva s klijenticama u tim godinama koje s tobom vježbaju?
-Osobno svoje klijentice navikavam i da svaka faza ciklusa nije ista te da se svakoj možemo prilagoditi. To opet ovisi o ženskim hormonima koji su dirigent u našem tijelu.
Predmenopauza nam se prikrada, ima li ipak neki zajednički nazivnik kad je pokretnost, volja i vježbanje u pitanju?
-Svaka žena treba sebi dati dozvolu da zastane, posluša što joj tijelo govori i nježno odgovori na njegove potrebe. Prihvaćanje promjena znači prigrliti život u svim njegovim fazama, sa sviješću da nas one ne definiraju. Mi nismo perimenopauza – mi smo kraljice koje s ponosom i elegancijom kroče kroz godine, birajući zdravlje, radost i ljubav prema sebi kao svoj prioritet.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....