StoryEditorOCM
DubrovnikIstina o vodi iz Palate

U vodi je fenol koji nastaje u proizvodnji maslinova ulja: inspekcije ‘češljaju‘ Zaton i Orašac, u zraku i dronovi

Piše Anton Hauswitschka
12. prosinca 2024. - 15:30

Proizvodnja i prerada maslinovog ulja, mogući je uzrok onečišćenja vode kojom se s crpilišta Palata opskrbljuju korisnici Malog i Velikog Zaton, Štikovice, Vrbice i Elafita. To je među ostalim rečeno na konferenciji za novinare koju su povodom problema s vodom koje ovo gradsko područje Dubrovnika ima već desetak dana u Gradskoj vijećnici održali gradonačelnik Mato Franković, direktor Vodovoda Lukša Matušić te Mato Lakić iz županijskog Zavoda za javno zdravstvo. - U nalazima analize vode koje smo dobili iz Zagreba pronađen je fenol koji upućuje da je zagađenje posljedica gospodarske aktivnosti vezane za proizvodnju maslinova ulja. Čekamo rezultate dodatnih analiza u kojima će se utvrditi o kojim se točno fenolima radi i koja je koncentracija te postoje li još kakvi kemijski spojevi.  Fenola ima više vrsta, no većina ih nije opasna po ljudsko zdravlje ali upravo zbog toga iz predostrožnosti dali smo uputu da se voda ne koristi ni za piće ni za osobnu higijena, dakle umivanje, tuširanje ili pranje ruku – poručio je Mato Lakić dodajući kako je isključeno fekalno zagađenje vode. Dodao je kako je u vodi prisutan neugodan miris te da je ona žućkaste boje. 

image

Konferencija za novinare povodom onečišćenja vode na Palati

Anton Hauswitscka/dv/

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković poručio je kako su trenutačno na teretnu sve relevantne inspekcije, a područje se pretražuje i dronovima. - Ovakav slučaj nikad nismo imali jer ne radi se o prirodnom onečišćenju, već je ono posljedica po svemu sudeći proizvodnje maslinova ulja. Grad Dubrovnik nije nadležan za utvrđivanje tko je onečišćivač, no pozvali smo sve inspekcije koje su za to nadležne te obavijestili Hrvatske vode pod čijom je nadležnošću izvorište. Tamo su sada Državni inspektorat, vodopravna, sanitarna te inspekcija za zaštitu okoliša. One će utvrditi tko je uzročnik ovog zagađenja vode i poduzeti daljnje mjere. Treba naglasiti da Elafiti i Orašac koji se opskrbljuju vodom s ovog izvorišta nemaju problem jer se u njihove precrpne stanice zahvaljujući cisternama JVP Dubrovnik svakodnevno upumpava čista pitka voda. Dakle problem imaju jedno naselja Mali i Veliki Zaton, Štikovica te Vrbica. 

Odakle onečišćenje zbog kojeg su Zatonjani bez pitke vode? Pitali smo da nije kojim slučajem problem na Grabovici

image

Konferencija za novinare povodom onečišćenja vode na Palati

Anton Hauswitscka/dv/

No Palata je uvijek bila osjetljivo izvorište te smo još 2016. krenuli investirati u komunalnu infrastrukturu kako bi se to gradsko područje spojilo na izvorište Omblu. Odrađeno je već 5 kilometara, a kroz projekt Aglomeracije Dubrovnik treba odraditi još tri kilometra. Za godinu, dvije i taj će problem biti riješen – istaknuo je među ostalim gradonačelnik Mato Franković dodajući kako su od početka ovog problema gradske službe, a ponajprije Vodovod u stalnom kontaktu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Hrvatskim vodama i svim drugim nadležnim institucijama. Franković je istaknuo kako odlagalište otpada Grabovica s ovim zagađenjem nema nikakve veze jer ne samo da se otpad odlaže na vodonepropusnu foliju već bi se takvo zagađenje pojavilo prvo na izvorištu Ombla s kojeg voda u sustav ulazi kroz pročistač. 

Neugodni mirisi i dalje prisutni u vodi s Palate. Evo rasporeda cisterni

image

Konferencija za novinare povodom onečišćenja vode na Palati

Anton Hauswitscka/dv/

Lukša Matušić, direktor Vodovoda kazao je kako se onečišćenje na Palati pojavilo nakon jučerašnje jake kiše. -  Cijelo vrijeme ispiremo vodospreme, što Zatonjani vjerojatno vide, kako bi ih očistili od onečišćene vode, a zatvorili s dotok u sustav kojim se opskrbljuje Orašac i Elafiti. Kada se riješi problem,Vodovod će isprati sustav kako bi domaćinstva imala ispravnu vodu – ističe Matušić, dok zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Dubrovnik, Zdravko Kovačić poručuje kako imaju dovoljno cisterni za pitku vodu te da se građani ne trebaju brinuti hoće li imati pitke vode. - Imamo pet cisterni za pitku vodu, a tri su trenutno na terenu. U predcrpne stanice za Orašac i Elafite upumpavamo dnevno 180 kubika vode što nam nije problem - kazao je Kovačić. 

Upozorenje Vodovoda: Voda s Palate za dio naselja ne preporučuje se čak ni zakuhanje, turširanje, pranje zubi,...

13. siječanj 2025 06:59