StoryEditorOCM
DubrovnikKREMŠNITA

Tradicionalna samoborska slastica košta kao pola kuglice ‘dubrovačkog‘ sladoleda. Evo i recepta

Piše Dubravka Marjanović Ladašić
2. rujna 2024. - 19:40

U Hrvatskoj je zaštićena kao nematerijalno kulturno dobro. ‘Kraljica svih kolača‘, kako joj tepaju u Samoboru, najtraženija je slastica u ovom lijepom gradiću u središnjoj Hrvatskoj.

Na Trgu kralja Tomislava nude samoborsku kremšnitu po originalnoj recepturi, a košta 2 ili 2,20 eura. Cijena je to kuglice sladoleda u Dubrovniku, ponegdje i samo polovice.

Ova slastica je čak opjevana i u pjesmama, a ima razloga zašto. Žuta krema između dva sloja prhkog tijesta nijednog ljubitelja slatkog ne ostavlja ravnodušnim.

image

Samoborske kremšnite vrlo su tražena i ukusna slastica

Dml/

Kako stoji na stranicama Grada Samobora, priča o samoborskoj kremšniti počela je 20-ih godina prošlog stoljeća, nakon povratka Đure Lukačića iz Zagreba. Đuro je u zagrebačkim slastičarnicama izučavao zanat, kombinirao recepture majstora od kojih je učio i tako dobio poslasticu koja je proslavila Samobor.

Prema rješenju Ministarstva kulture i medija od 18. siječnja 2021., tradicionalna Samoborska kremšnita, prenošenje umijeća, praksi i tradicije slastičarskog obrta, dobila je status nematerijalnog kulturnog dobra i upisani su u Registar zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Kako se navodi u obrazloženju Ministarstva, ova slastica od lisnatog tijesta i kreme od tučenih jaja, poznata je pod raznim nazivima i inačicama na području srednjeeuropskih i mediteranskih zemalja, a jedna od najpoznatijih u Hrvatskoj je upravo samoborska, informira stranica Grada Samobora.

image

Samoborske kremšnite vrlo su tražena i ukusna slastica

Dml/

Originalan recept osmislio je 1920-ih godina slastičar Đuro Lukačić, koji ih je pripremao sve do 1966., nakon čega je pomagao u njihovoj izradi. Dvije slastičarke, Višnja Vukmanović i Branka Žganjer originalan su recept i znanje prenijele u Kavanu Livadić i slastičarnicu U prolazu, koji su i nositelji nematerijalnog kulturnog dobra. Tradicija izrade samoborske kremšnite njeguje se u ovim slastičarnicama i dan danas, tako da u ovoj pjenastoj slastici uživaju brojni posjetitelji. Ako se nađete u Samoboru, svakako se počastite!

image

Samoborske kremšnite vrlo su tražena i ukusna slastica

Dml/

Do tada, donosimo vam recept za ovaj divni kolač koji uopće nije teško napraviti, iako je u početku izgledalo tako. U današnje vrijeme užurbanosti možete se poslužiti i gotovim korama lisnatog tijesta (500 gr), a ako baš želite učiniti sve kako valja, za kore vam je potrebno 25 dag brašna, 25 dag maslaca, litra vode i malo soli. Ovisno o tome koju ćete posudu za pečenje koristiti, od ovih sastojaka mogu ispasti i četiri kore. Kad od svega navedenog izradite glatko brašno, neka malo odstoji u frižideru. Razvucite kore i pecite jednu po jednu na 180 C stupnjeva ili kupite gotovo lisnato tijesto. Najbolje ga je razvući na obrnutu stranu lima za pečenje, probušiti na par mjesta pantarulom i peći.

Kremu je najbolje podijeliti u tri smjese koje ćete na kraju spojiti u jednu i dobiti savršenu slasticu. U prvoj smjesi ručnim mikserom umutite 10 žumanjaka, 30 dag brašna, 30 dag šećera, 1 vanilin šećer i 2 dl mlijeka.

Za drugu smjesu zakuhajte 12 dl mlijeka s 12 dl vode i 3 vanilin šećera, a kad zakuha, ulijte je u prvu smjesu. Za treću smjesu vam je potrebno 10 bjelanjaka i 20 dag šećera u prahu koje ćete izmiksati i lagano uliti u već pripremljenu dok je još vruća.

Na ispečene kore prelijte kremu, koja mora biti pjenasta, i poklopite je s drugom korom. Kad se ohlade, kremšnite pospite šećerom u prahu.

01. prosinac 2024 07:38