
Jedva da je i započeo njegov drugi predsjednički mandat, a novi stari stanar Bijele kuće već je uspio do temelja uzdrmati svijet. Iseljenje Gaze zbog gradnje turističkog resorta, sankcije Međunarodnom kaznenom sudu, masovne deportacije, prijetnje oporezivanjem konkurencije...Sve to i još više obilježilo je prve tjedne predsjednikovanja Donalda Trumpa koji je lani u osvit izborne pobjede dobio neautoriziranu filmsku biografiju.
Prigodno nazvana ‘The Apprentice‘, u sjećanje priziva istoimeni, nekoć popularni TV reality show s Trumpom u glavnoj ulozi. U filmskom ‘Šegrtu‘ o toj televizijskoj potrazi za uspješnim biznismenima nema govora jer se sve vrti oko samo jednog i jedinog – danas najmoćnijeg čovjeka na planetu, Donalda Johna. Na neizbježno pitanje ‘kako je sve počelo‘, odgovor nudi film iransko-danskog redatelja Alija Abbasija. Korisno je i poučno nakon stvarne smjene vlasti u SAD pogledati priču o usponu poslovnjaka koji se 1970-ih vinuo u nekretninski biznis s dna obiteljske tvrtke.
Sakupljač najamnine stanara očevih ‘socijalnih‘ stanova napreduje do graditelja Trumpova nebodera na Petoj aveniji i kockarnica u Atlantic Cityu i postaje domaćin rezidencije Mar-a-Lago na Floridi. Film nam fenomenološki predstavlja čovjeka koji odnedavno i državu pokušava voditi kao korporaciju. Bez cinizma, navijačkih sklonosti ili ideološke obojenosti, Donald Trump je prikazan kao beskrupulozan fantast koji tuđim novcem gradi i demontira carstva i ništa mu nije sveto na putu prema gore.
Abbasi je mudro učinio što je obiteljskoj sagi pretpostavio opis Trumpa kao makijavelista kojemu u naponu snage nedostaje samo još politička funkcija da bi zaokružio svoju životnu agendu. I dočekao ju je, dvaput u umirovljeničkoj dobi, što se u ‘Šegrtu‘ može i naslutiti kroz smišljeno spominjanje njegovog sad već legendarnog predizbornog slogana o povratku nekoć velike Amerike.
Sebastian Stan (Avengers), američki glumac rumunjskih korijena obavio je izvrstan posao u ulozi kontroverznog biznismena. Makar fizički nije pretjerano nalik originalu (a tko bi mu se i mogao približiti?), Stan minuciozno oslikava ‘svog‘ Trumpa kao bezobzirnog karijerista čija se tri poslovna glavna mota itekako vide iz njegove sad već dvostruke političke vladavine: ‘napadaj uvijek, poraz ne priznaj nikad, a istinu lukavo prilagodi vlastitim težnjama‘.
Tumač glavne uloge uživio se i u druge aspekte svog lika, od kretnji, preko verbalnih eskapada do alopecije koja je rezultirala današnjom osebujnom frizurom. Plastično je u ‘Šegrtu‘ prikazan i odnos (anti)junaka prema bližnjima, posebice prema dijaboličnom odvjetniku Royu Cohnu (Jeremy Strong isporučio je superiornu rolu). U eri AIDS-a, Trump se tog čovjeka koji ga je izmislio odriče nevjerojatnom lakoćom. U filmu se prepoznaju i natruhe njegova kasnijeg problematičnog odnosa prema ženama, posebice kroz kontroverznu scenu bračnog silovanja Ivane Trump (uvjerljiva Maria Bakalova).
Naznačen je i distancirani Trumpov odnos prema svojoj mnogoljudnoj obitelji skromnog podrijetla. Nakon aktualne smjene vlasti na Kapitolu, ‘The Apprentice‘ se nametnuo kao neka vrsta ‘povratnog‘ vizionarskog filma. I nije fake news, već edukativna studija karaktera vladara koji će nas svojom dosljednom nepredvidivošću još mnogo puta zaprepastiti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....