StoryEditorOCM
DubrovnikBLIŽI SE CRNI PETAK

Šokantan podatak o lažnim sniženjima! Treba provjeravati stare cijene i učiti iz ovog lošeg dubrovačkog iskustva s dostavom

Piše Silvia Rudinović
12. studenog 2024. - 13:25

Pretinci elektroničke pošte već su puni brošura s akcijskim ponudama, a Crni petak ove godine pada 29. studenoga.

„Dobro provjerite cijene i popuste, jer su nedavna istraživanja pokazala da je gotovo 90 posto robe koja se prodaje tijekom Crnog petka imala jednaku ili manju cijenu prije Crnog petka, što znači da popusta zapravo nema, i da potrošače često zavede euforija popusta”, upozorili su iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, navodeći kako se „groznica Crnog petka posljednjih godina pretvorila i u „Crni mjesec“.

Upozoravaju da na internetu ima više od šest tisuća lažnih, prevarantskih stranica te naglašavaju da se roba kupljena putem weba može vratiti u roku od 14 dana od dana kupnje, bez navođenja razloga, a trgovac je dužan potrošaču vratiti novac u roku od 14 dana od dana primitka robe. Pritom, troškove povrata snosi potrošač.

image
Damjan Tadic/Cropix

Zakon kaže, ako trgovac odobrava popust za pojedine ili skupine proizvoda, dužan je istaknuti maloprodajnu cijenu. U provedbi inspekcijskog nadzora, nadležni inspektor rješenjem će trgovcu privremeno zabraniti prodaju roba i pružanje usluga ako prilikom odobravanja popusta nije istaknuo cijenu tijekom trajanja posebnog oblika prodaje i najnižu cijenu koju je primjenjivao za isti proizvod u razdoblju od 30 dana prije provođenja posebnog oblika prodaje. Kršenje zakona kažnjava se od 10.000 do 200.000 kuna. U Dubrovniku se na Crni petak najmanje trguje u trgovinama, jer je nabava preselila na internet. Tržišna inspekcija Državnog inspektorata proteklih je godina objavljivala informaciju kako pojačano nadziru posebne oblike prodaje pod nazivom ‘Crni petak‘. Pod lupom je isticanje cijena proizvoda pri obavljanju posebnih oblika prodaje te vezano uz to nepoštena poslovna praksa trgovca u odnosu prema potrošačima.

Kako to izgleda pokazuje jedan od brojnih primjera. Stranica koja trguje elektroničkim uređajima i oglašava do 75 posto popusta na slušalice, u ponudi imaju svega dva proizvoda s popustom od 69 posto, jedan je na 67 posto, a ostali su proizvodi sniženi najvećim dijelom između 20 i 30 posto.

image

‘Na internetu ima više od šest tisuća lažnih, prevarantskih stranica‘

/Shutterstock

Pažljivo treba čitati uvjete plaćanja, ali i dostave.

- Naručila sam dva proizvoda s iste stranice, s hrvatskom domenom. Prema uvjetima koji stoje na stranici, dostava na paketomat se plaća 2,49 eura, u poštanski ured 2,99, a na kućnu adresu se plaća 3,49 ili 3,99 eura, ovisno o odabiru dostavne službe, ili je besplatna na kućnu adresu preko određenog iznosa. Usto, platila sam i jedan euro za plaćanje pouzećem. Odabrala sam dostavu na kućnu adresu, a dobila poruku da preuzmem paket u poštanskom uredu. Nazvala sam službu za korisnike stranice s koje sam naručila proizvode i dobila ljubaznu operaterku koja je postavila pitanje: Je li vam poštanski ured daleko? Dostava uopće nije jeftina, a na tp sad još treba dodati trošak prijevoza do poštanskog ureda i parkiranja – kaže Dubrovkinja za svoje nedavno iskustvo prilikom kojega je ustrajala od stranice da joj ugovorena dostavna služba dostavi plaćenu narudžbu.

14. siječanj 2025 00:02