
Prosvjetari se pripremaju za jednodnevni štrajk nakon što je propao postupak mirenja triju obrazovnih sindikata i Vlade. Najavljen je za idući tjedan, a koji dan sindikati će otkriti 48 sati prije. Međužupanijski povjerenik Školskog sindikata Preporod Antun Vidak naglasio je kako su se Školski sindikat Preporod, Nezavisni Sindikat zaposlenih u srednjim školama te Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja, nadali da će u postupku mirenja ‘druga strana prepoznati opravdanost naših zahtjeva i iznaći zajednički način da se konačno uredi sustav obrazovanja, a na dobrobit svih njegovih članova, a time i korisnika‘.
Uvjet sindikata je bio da Vlada prihvati tri od pet zahtjeva.
- Svi ti zahtjevi pokrivaju sve najbitnije probleme u našem sustavu, a čije nas nerješavanje opterećuje već duže vrijeme, na što ova tri sindikata zajedno ukazuju zadnjih godinu i pol dana – kaže Vidak pa spominje zahtjevr vezanr uz poboljšanje materijalnog statusa: povećanje osnovice od 10 posto, redefiniranje koeficijenata ‘čime bi se riješio krucijalni problem u sustavu obrazovanja i znanosti, a to su neadekvatni koeficijenti‘. Treći je zahtjev, ističe, privremeni dodatak ‘kao materijalna satisfakcija dok se sustav koeficijenata ne uredi‘. Dva zahtjeva su vezana uz nematerijalna traženja, izuzeće ocjenjivanja prosvjetnih djelatnika te odgoda uvođenja modularne nastave u strukovnim školama.
- Štrajk je uvijek krajnja konzekvenca i ultimativna forma pritiska ne bi li se drugu stranu primoralo da ponovno sjedne za stol i dogovori se. Sindikati nisu željeli da do štrajka dođe, a tomu u prilog govore i brojne aktivnosti i akcije koje smo provodili u proteklih godinu i pol, konstantno ukazujući na probleme i pozivajući vladajuće na zajedničko rješavanje istih. Pred štrajkom se nalazimo nakon svega toga što smo organizirali i poduzeli pa nam nitko dobronamjeran ne može spočitati da smo se za štrajk odlučili prije nego smo iscrpili sve mogućnosti za mirnim rješavanjem spora s Vladom. Nastojali smo da Ministarstvo i vladajući naša traženja shvate ozbiljno, da prepoznaju nezadovoljstvo naših članova i zaposlenika kao stvarne probleme, a ne da govore ‘da tražimo kruha preko pogače‘ – kaže međužupanijski povjerenik.
Na pitanje ima li saznanja da će se sve srednje škole u našoj Županiji odazvati jednodnevnom štrajku te hoće li svi srednjoškolski djelatnici pristupiti štrajku, a škole na jedan dan zatvoriti vrata, Vidak nije odgovorio.
U Turističkoj i ugostiteljskoj školi generalno će svi u štrajk kako sada stvari stoje, kratko nam je kazao ravnatelj Antun Perušina.
Ravnatelj Obrtničke i tehničke škole Dinko Mandić nada se da neće svi djelatnici štrajkati.
- Ali to je moje mišljenje. Kad štrajk bude najavljen, neki će djelatnici sami reći hoće li se ili neće priključiti štrajku, a mi smo svakako dužni organizirati nastavu. Nije nikad bio sto postotni štrajk, vjerujem da neće ni sada, a mi trebamo organizirati nastavu s onima koji budu radili. Svakako je to stanje koje bi trebalo izbjeći, nije dobro za nastavu a ni za klimu i atmosferu u školi. Nadam se da će se uspjeti dogovoriti pa da nećemo imati štrajk – kaže Mandić.
Realno, do zadnjeg dana ravnatelji ne mogu znati tko će štrajkati ili neće jer o tome ne smiju pitati djelatnike jer to bi se smatralo svojevrsnim pritiskom na zaposlenike.
Imaju li saznanja hoće li svi ići u štrajk ili će netko od nastavnog kadra raditi, pitali smo i ravnatelja Pomorsko-tehničke škole Martina Sentića:
- To nitko ne zna do zadnjeg dana, zato središnjica sindikata i ne želi reći da se ne bi svi pripremili. Po zakonu moraju javiti dva dana prije, još nikakvu obavijest nisam dobio. Ako se nastava taj dan bude mogla organizirati, organizirat ćemo je. Ne znam koliki će se broj kolega odazvati, hoće li svi pristati na štrajk ili neće, prema onome što će biti donosit ćemo daljnje korake – ističe Sentić.
Ravnateljica Medicinske škole Marijana Kulić kaže kako će na dan štrajka oni djelatnici koji nisu u štrajku odraditi svoju redovnu nastavu, a raspored će se prilagoditi situaciji.
- Ne znam koliko će nastavnika biti u štrajku, ali prilagodit ćemo se – tvrdi Kulić.
Novi štrajk u obrazovanju održat će se u tjednu između 17. i 21. ožujka. ‘Štrajk počinje jednim danom, što ne znači da će trajati samo jedan dan. Trajat će do ispunjena tri od pet zahtjeva‘ objavljeno je na facebook stranici Sindikata Preporod.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....