Država je doznajemo, odlučila produljiti rok za pribavljanje trajnih rješenja za registraciju smještaja, iznajmljivačima koji su ranijih godina poslovali uz privremene dozvole. Najčešće je tu riječ o iznajmljivanju objekata koji nisu imali uporabnu dozvolu, ili su izgrađeni bez dozvola pa ih je tek trebalo legalizirati. Podsjetimo, samo u Dubrovačko neretvanskoj županiji ima oko 106.000 prijavljenih kreveta u privatnom smještaju, a za oko 15 posto njih 1. siječnja ističu dozvole, odnosno privremena rješenja o kategorizaciji izdavana onima koji su prolazili proces legalizacije, ili nisu mogli ispuniti neki od traženih uvjeta kategorizacije.
Sva takva privremena rješenja izdavana između 2017. i 2018. godine, produljena su zbog pandemije do 1. siječnja 2025., no ti iznajmljivači zbog strožih zakonskih odredbi o iznajmljivanju kojima se ovih dana dosta piše, moraju se javiti u županijske urede za gospodarstvo kako bi dobili nova rješenja o kategorizaciji. Ako su u međuvremenu ispunili sve uvjete dobit će nova rješenja, a oni koji to nisu, više ne bi mogli iznajmljivati. Novost je da im je država ponovo produljila rok, Ministarstvo turizma i sporta ovih dana priprema nova zakonska rješenja, pa se ne može se službeno naći podatak je li to za godinu dana ili dvije, odnosno do kraja 2026. godine, kako se doznaje.
Barbara Marković, predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS), potvrdila nam je kako je ukidanje privremenih rješenja odgođeno za najmanje godinu dana:
- Privremena rješenja će se produljiti za još jednu godinu s time da se neće više izdavati nova privremena rješenja. Rečeno mi je u Ministarstvu turizma da je to zadnje produljenje, no ne znam kada će to i objaviti. Također, prag za ulazak iznajmljivača u PDV će se povećati za 10.000 eura. Mislim da će se ići i na manji broj potrebnih potpisa stanara u zgradama koji su potrebni za registraciju smještaja, bit će negdje oko dvije trećine, odnosno 66%, no uz obavezne potpise prvih susjeda. Borili smo se da to bude i manje, ali izgleda da će biti ovako. Domaćini će biti maksimalno zaštićeni s dosta benefita u budućnosti na čemu radimo s Ministarstvom turizma. Domaćin će moći biti samo onaj koji ima prijavljeno prebivalište unutar iste županije. Svi ostali će spadati u komercijalni smještaj – govori predsjednica HUOS-a.
Dodaje kako su osim Građanske inicijative "Spasimo male obiteljske iznajmljivače", koja se bori za opstanak iznajmljivanja u zgradama, i u HUOS-u imali prijedlog posebne potkategorije, odnosno da mali iznajmljivač može biti i onaj koji iznajmljuje jedan stan u zgradi, no to ovisi o Ministarstvu i zakonodavcu, hoće li ih prihvatiti.
- Reda u iznajmljivanju smještaja mora biti i odvajanje domaćina od komercijalnog smještaja je neizbježno, a nije strašno, imamo pet godina za prilagodbu - kaže Barbara Marković, koja dodaje kao bi se privatni smještaj sada trebao baviti samo otvaranjem kalendara i pripremom iduće sezone.
Pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, turizam i more Dubrovačko neretvanske županije Ivo Klaić, nije mogao potvrditi kako je iznajmljivačima s privremenim rješenjima produljen rok za ishođenje konačnih rješenja o kategorizaciji apartmana jer se o produljenju privremenih rješenja za dvije godine još raspravlja.
Županijski ured je zadnjih tjedana zatrpan pozivima vlasnika privremenih rješenja o iznajmljivanju kako bi im prije Nove godine izdali valjana rješenja, pod uvjetom da su ispunili uvjete zbog kojih su i imali privremena rješenja.
- Znat ćemo za desetak dana sve sa sigurnošću. U našoj Županiji je oko 15 posto privremenih rješenja, što je oko 14.000 kreveta, otprilike pet tisuća iznajmljivača. Po nove dozvole došlo je dosta iznajmljivača, no bojim se da 90 posto onih koji su imali privremena rješenja nisu ispunili uvjete. Privremeno rješenje o kategorizaciji značilo je samo da su dva uvjeta od potrebnih sedam bila nešto fleksibilnija i da ih je trebalo naknadno ispuniti. Onaj tko je imao problem s legalizacijom to je već riješio i legalizirao još 2018. godine kada su i izdavana privremena rješenja o kategorizaciji jer je već 2019. godine i kroz koronu bilo malo legalizacija. Najčešći uvjet koji je nekome ostao za riješiti su imovinsko pravni odnosi koji se nažalost, ako su sporovi u pitanju, vjerojatno nisu riješili ni do danas – govori Klaić. Dodaje kako ususret najavama novih strožih zakonskih rješenja oko kategorizacije apartmana koji bi trebali stupiti na snagu u 2025., u Ured za gospodarstvo stižu i novi zahtjevi za registraciju novih apartmana, no niti blizu broju kao što je to bilo lanjske godine kada je nastala navala na ured nakon što je Grad Dubrovnik najavio zabranu novih apartmana na svom području napose u povijesnoj jezgri.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....