
Porezna uprava ovih je dana zasuta pitanjima građana o obvezi prijave podataka važnih za utvrđivanje poreza na nekretnine. Ministarstvo financija dalo je vrlo kratak rok u kojem građani moraju dostaviti podatke, a istodobno su vrlo spori u odgovorima na upite o nejasnoćama. Mnogo je pitanja na koja građani, pa čak i predstavnici jedinica lokalne samouprave kojima se podnose prijave, nemaju odgovora.
Radi se o lokalnom porezu od kojega 80 posto prihoda ide gradu, odnosno općini na čijem se području nekretnina nalazi, a 20 posto ide u županijski proračun. Na stranicama Porezne uprave i u vodiču kojega su tamo objavili, nalaze se osnovne informacije. Najprije, za nekretninu gdje se stalno stanuje, odnosno, za koju se plaća komunalna naknada, ne treba podnositi prijavi niti plaćati porez na nekretnine. Isto se odnosi na nekretnine u dugoročnom najmu. Porez se ne plaća ni za apartmane u turističkom najmu ako se nalaze u nekretnini u kojoj živi domaćin. Među ostalim, zakon kaže da poreza na nekretnine mogu biti oslobođene još neke kategorije. Naprimjer, „u slučajevima kada se iz svih okolnosti može utvrditi da je onemogućena stambena namjena nekretnine”. Zakon, nadalje, kaže kako se to utvrđuje „na temelju postojanja infrastrukture ili opreme ili uređaja koji zamjenjuju priključak na infrastrukturu”, a Porezna dodaje: „npr., nekretnina je bez infrastrukture, bez krova, narušene statike i slično”.
U ruralnim područjima općina Dubrovačko-neretvanske županije mnogo je naslijeđenih nekretnina u kojima se odavno ne živi i koje, naprimjer, nemaju pitku vodu. I danas postoje sela do kojih vodovod nije stigao. Od Porezne uprave zatraženo je tumačenje, je li dovoljan dokaz za oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine to što pojedina kuća nema priključak na vodu, odnosno u tom selu ili naselju jedinica lokalne samouprave uopće nije osigurala vodovod?
Na koji način Porezna uprava namjerava obavijestiti porezne obveznike na obvezu prijave podataka bitnih za oporezivanje? Što će se dogoditi s onima koji ne podnesu podatke bitne za oporezivanje do kraja ožujka? Sve su to upućena pitanja na koja se čekaju odgovori. Kad je više nasljednika, odnosno suvlasnika kuće u kojoj nitko stalno ne stanuje, podnose li svi zasebno prijave s podacima za oporezivanje? Ili se šalje jedan, zajednički zahtjev?
Poslove utvrđivanja, evidentiranja, nadzora, naplate i ovrhe radi naplate poreza na nekretnine za Dubrovnik i Općinu Mljet obavlja dubrovački Područni ured Porezne uprave. Općine Konavle i Župa dubrovačka sa svojih službenih stranica pozivaju porezne obveznike na prijavu podataka bitnih za utvrđivanje poreza na nekretnine. Stanovnici ovih općina zahtjeve podnose tamošnjim općinskim uredima. No, i oni imaju nedoumica. Božo Lasić, načelnik Općine Konavle Božo Lasić, već nekoliko dana čeka odgovor Porezne uprave na pitanje: jesu li poduzetnici oslobođeni obveze plaćanja i podnošenja prijave podataka za nekretnine koje koriste za stambeno zbrinjavanje radnika, sve sukladno zakonu i naputku MUP-a. Radi se o dugoročnom razdoblju stambenog zbrinjavanja, duljem od 10 mjeseci.
- Porez na nekretnine se plaća svugdje u svijetu i oko toga, je li ga trebalo uvesti, nema dvojbe, ali ne bi smjelo biti nejasnoća. Mislim da će ovdje još mnogo toga trebati razjasniti. Nedavno sam bio u Njemačkoj, na poziv njihove zajednice općina, pa smo se dotakli pitanja poreza. Kod njih je uz vlasništvo, važan i posjed. Porez na nekretnine naplaćuju po lokaciji, ali i prema vrijednosti nekretnine. Između ostaloga, kod njih se plaća godišnji porez na psa 150 eura. Imali su i porez na mačke, ali su ga ukinuli. Tamo se plaća porez na neizgrađeno građevinsko zemljište, dok bi u nas svatko da mu svaki komad zemlje uđe u građevinsko, čak i na Sniježnici. To vidimo sad dok radimo prostorni plan Konavala – komentira Lasić.
Porez na nekretnine u Konavlima plaćat će se od 0,6 do 4 eura, ovisno o zoni. Ni načelniku Konavala nije poznato kako se dokazuje da nekretnina nije za stanovanje i je li snabdijevanje s gustijerne, tamo gdje nema vodovoda, razlog za oslobađanje od plaćanja porezna na nekretnine.
- Valjda će nam to razjasniti. Ne možete u ovim perifernim mjestima naplaćivati ni komunalnu naknadu. Trebalo bi tu ljudima plaćati da ostanu – komentira načelnik Lasić.
Ravnatelj Porezne uprave Božidar Kutleša u RTL-ovoj televizijskoj emisiji najavio je kako će građani dobiti rješenja o porezu u rujnu ili listopadu. Na pitanje, koliko će rigorozno provoditi kažnjavanje obveznika koji ne prijave nekretninu, izjavio je kako će to tek vidjeti. Inače, predviđene su kazne od tisuću do 6.630 eura. Stoga se ne vrijedi pouzdati u subjektivne procjene ni proricanje pojedinaca. Zakon je zakon, rok curi, a pravilnika s detaljnim uputama za provedbu nema.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....