StoryEditorOCM
DubrovnikOd upala do detoksikacije

Ne valja je previše ali ne možemo bez nje: kako nam i za što sol može pomoći...

Piše Kristina Filičić
1. rujna 2024. - 21:24

- Morska sol sadrži oko 98 posto natrijevog klorida, a preostalih dva posto čine različiti minerali i elementi u tragovima i svaki od njih doprinosi njenim biološkim efektima. Upravo zbog tog bogatog i specifičnog svojstva, sol ima antimikrobna, protuupalna i regenerativna svojstva koja se mogu iskoristiti u raznim zdravstvenim stanjima - kaže nam mag. pharm. Andrea Braica o bogatom sastavu i svojstvima soli. Na koji način se sol koristi u terapeutske svrhe i u kojim sve farmaceutskim oblicima magistra farmacije govorila je na radionici zanimljivog naziva ‘Kako nam sol može pomoći?‘. Radionica je organizirana uz pokroviteljstvo Ljekarni Čebulc, a u sklopu programa Festival soli 2024. u Stonu.

- Sol u farmaceutskim proizvodima koristimo u obliku izotoničnih i hipertoničnih otopina, kupki, oralnih pripravaka te dermalnih pripravaka kao što su kreme, pilinzi i maske. Izotonične otopine sadrže koncentraciju soli koja je jednaka soli tjelesnih tekućina i koristi se za ispiranje i hidrataciju sluznica (nosna šupljina, oči, rane). Hipertonične otopine sadrže koncentraciju soli veću od soli tjelenih tekućina i koriste se za smanjenje edema i dekongestiju kod sinusitisa i začepljenog nosa. Kupke sa soli imaju opuštajući, ali i terapijski učinak jer poboljšavaju cirkulaciju, smanjuju bol u mišićima i upalu te pomažu u detoksikaciji. Sol je dio oralnih mineralnih dodataka koji pomažu u održavanju ravnoteže elektrolita, a koristi se i u otopinama za ispiranje grla i usna šupljine. Sol je izvrstan ekfolijant tj. uklanja mrtve stanice kože i zbog toga se često koristi u pilinzima. Korisna je u raznim formulacijama krema i otopina za liječenje akni, ekcema i psorijaze. Minerali pomažu u održavanju zdrave i hidratizirane kože - kaže sugovornica o primjeni morske soli u farmaciji. Upozorava kako treba pripaziti na prekomjernu uporabu jer u tom slučaju može imati suprotan učinak i dovesti do isušivanja i iritacija kože.

Sol se često primjenjuje u obliku inhalacije, a inhalacija otopinom morske soli  koristi se za liječenje raznih respiratornih bolesti kao što su astma, bronhitis i alergije. Učinak inhalacije otopinom morske soli razrjeđuje sluz, čisti dišne puteve, smanjuje upalu i olakšava disanje, ističe mag. pharm. Andrea Braica.

- Iako je prirodan proizvod, moguće su alergijske reakcije i iritacije kože ako se koristi dugotrajno i u visokim koncentracijama. Konzumacija prevelike količine soli može dovesti do povećanja krvnog tlaka i posebno oprezne trebaju biti osobe s hipertenzijom, bolestima srca i bubrega. Preporuka je korištenje manje od pet grama soli dnevno - savjetuje farmaceutkinja Braica.

Zanimljivo je spomenuti kako je Hipokrat, utemeljitelj znanstvene medicine, među prvima otkrio ljekoviti učinak mora promatrajući kako utječe na ruke ribara.

31. listopad 2024 20:04