
- Postignut je značajni napredak oko organizacije građevinskih radova tijekom ljetnog embarga. Uspjeli smo dogovoriti s gradskom upravom ublažavanje uvjeta izvođenja gradnje u vrijeme turističke sezone. Struka je zadovoljna s postignutim u odnosu na ono izglasano ranije prošle godine. Podjela gradskih zona na A i B ostaje, no uspjeli smo isposlovati da u zoni B izvan najstrožeg središta Dubrovnika pod zaštitom, ne bude ograničenja na prostoru 200 metara udaljenosti od ugostiteljskih objekata, kampova i marine, i da se tu može izvoditi sve radove osim zemljanih – kazao nam je predsjednik Strukovne grupe građevinara Županijske komore Dubrovnik Tomislav Bačić na temu ublažavanja ljetnog embarga. Njegovi kolege iz struke, kaže, suglasni su da ljeti nije primjereno obavljati zemljane radove iskopa na gradilištima, no potpuni zastoj dok vrućine ne minu im je neprihvatljiv:
- Prema dogovoru, u zoni A koja obuhvaća povijesnu jezgru Grada Dubrovnika i najbliži joj prsten u kontaktnoj zoni ljeti ostaju zabranjeni svi radovi na konstrukciji i zemljani radovi, dok je zona B u kojoj su primjerice dubrovačka naselja Lapad, Gruž i Montovjerna rasterećena strogih odluka koje bi je praktički izjednačile sa zonom A – pojasnio nam je Bačić kompromis koji je nedavno postignut s gradskim vlastima i predstavničkim tijelom. Strukovna grupa graditeljstva Županijske komore Dubrovnik potkraj prošle godine burno je reagirala na odluku dubrovačkog Gradskog vijeća kojom se drastično ograničavao doseg građevinskih radova tijekom turističke sezone na području Grada Dubrovnika. Građevinari su procijenili da, osim što sadrži proceduralne greške, Odluka ugrožava egzistenciju građevinskih tvrtki i njihovih zaposlenika te prijeti opstanku cjelokupnog sektora.
- Prijedlog Odluke pripremljen za sjednicu Gradskog vijeća predviđao je zabranu isključivo zemljanih radova, za što je pribavljeno i potrebno mišljenje Turističke zajednice Grada Dubrovnika, čime se osiguravao balans između turizma i građevinske industrije. Međutim, vijećnici su, uz Gradonačelnikovu podršku, usvojili amandman koji radikalno mijenja tu Odluku i pretvara je u praktički potpunu zabranu građevinskih radova u Dubrovniku tijekom turističke sezone – poručili su jesenas građevinari, posebno zabrinuti zbog restrikcija u zoni B koje su aktualnim dogovorom ipak doživjele relaksaciju. Građevinari su do tog trenutka u više navrata isticali kako bi bilo pogubno nauštrb jedne tržišne djelatnosti, turizma, od lipnja do sredine rujna zaustavljati drugu djelatnost, građevinu. Isplata plaća radnicima kojih ionako manjka u ovom sektoru i podržavanje hladnog pogona došli bi u pitanje, pa su pozvali na određivanje ‘pravila ponašanja‘ u skladu s komunalnim redom:
- Kod ugovaranja građevinskih zahvata naručitelj s jedne i izvoditelj s druge strane moraju točno utvrditi svaki detalj, od korištenja pješačkih zona preko dnevnog rasporeda radova koji ne smiju kvariti kvalitetu života okolnog stanovništva i turista do rokova izvođenja tih radova. Odredbi komunalnog reda moraju se jednako pridržavati i privatni investitori i oni angažirani u javnim investicijama – upozorili su građevinari. Neki su procijenili da se sezonski dnevni gubitak, ovisno o količini mehanizacije u hladnom pogonu, po stroju premašuje 400 eura.
Uvjereni da su u doba korone potvrdili kako turizam i građevina mogu zajedno, građevinari su u pozivu na dijalog predložili da bi u zoni A (Grad, Ploče iza Grada i dio kotara Pile-Kono) bilo zabranjeno izvođenje zemljanih radova i radova na konstrukciji od 15. lipnja do 15. rujna, 24 sata dnevno, radi zaštite turističke sezone. U ostalim dijelovima Grada, unutar zone B radovi bi bili dozvoljeni uz stroga vremenska ograničenja, i to za betonske radove na konstrukciji od 10 do 17 sati, a za preostale radove na konstrukciji od 8 do 18 sati.
Prijedlog se naišao na odobravanje mjerodavnih, pa se građevinska mehanizacija na dubrovačkom području ovog ljeta neće gasiti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....